11-15 June 2006, Istanbul, TURKEY

CONFERENCE PROGRAM

 
 

  TECHNICAL SYMPOSIA

 

General Symposium

 

Co-chairs: Raouf Boutaba, University of Waterloo, Canada; Günter Schäfer, Technische Universität Ilmenau, Germany
Vice chairs: Giovanni Pau, University of California Los Angeles, USA; Stefano Galli, Telcordia Technologies, USA
Sponsors: All Technical Committees

 

 

Session GS-01—Congestion and Packet Loss
Chair: Koduvayur Subbalakshmi, Stevens Institute of Technology, USA
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS0101 A GA-based Fuzzy Rate Allocation Algorithm
Pejman Goudarzi, Iran Telecom Research Center, Iran
Reza Hassanzadeh, Iran Telecom Research Center, Iran
GS0102 Segment-Sending Schedule in Data-Driven Overlay Network
Dan Li, Tsinghua University, China
Yong Cui, Tsinghua University, China
Ke Xu, Tsinghua University, China
Jianping Wu, Tsinghua University, China
GS0103 SIRENS: An Explicit Notification Framework for Internet Congestion Control
Kiyohide Nakauchi, National Institute of Information and Communications Technology, Japan
Katsushi Kobayashi, National Institute of Information and Communications Technology, Japan
GS0104 A Transport Protocol for Dedicated End-to-End Circuits
A. P. Mudambi, University of Virginia, USA
X. Zheng, University of Virginia, USA
M. Veeraraghavan, University of Virginia, USA
GS0105 Modelling the Performance of TCP/ARQ over MIMO Rayleigh Fading Channels
Alberto Lopez Toledo, Columbia University, USA
Xiaodong Wang, Columbia University, USA
Ben Lu, Silicon Laboratories Inc., USA

 

Session GS-02—Overlay and Peer-to-Peer Networking-I
Chair: Gary Chan, Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong, China
Monday 12 June, 14:00 – 15:30

Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS0201 A Distributed Hybrid Scheme for Unstructured Peer-to-Peer Networks
Yong Tang, University of Florida, USA
Zhan Zhang, University of Florida, USA
Shigang Chen, University of Florida, USA
Guangbin Fan, Intel China Research Center, Beijing, China
GS0202 Optimal Search Performance in Unstructured Peer-to-Peer Networks with Clustered Demands
Saurabh Saurabh, University of California, Los Angeles, USA
Leonard Kleinrock, University of California, Los Angeles, USA
GS0203 Supporting Multiple-Keyword Search in a Hybrid Structured Peer-to-Peer Network
Xing Jin, The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
W.-P. Ken Yiu, The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
S.-H. Gary Chan, The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
GS0204 Structured Peer-to-Peer Control Plane
Khashayar Khavari, University of Toronto, Canada
Nadeem Abji, University of Toronto, Canada
Ramy Farha, University of Toronto, Canada
Chuen Liang, University of Toronto, Canada
Ali Tizghadam, University of Toronto, Canada
Farid Fadaie, University of Toronto, Canada
Alberto Leon-Garcia, University of Toronto, Canada
GS0205 Distributed Storage to Support User Interactivity in Peer-to-Peer Video Streaming
W.-P. Ken Yiu, The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
Xing Jin, The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
S.-H. Gary Chan, The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong

 

Session GS-03—Physical Layer Communications-I
Chair: Ranjan K. Mallik, Indian Institute of Technology,New Delhi, India
Monday 12 June, 16:00 – 17:30

Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS0301 Optimal Variable Length Markov Chain (VLMC) Modeling of Fading Channels
Wuttipong Kumwilaisak, King Mongkut’s University of Technology, Thailand
C.-C. Jay Kuo, University of Southern California, USA
Dapeng Wu, University of Florida, USA
GS0302 Improved Algorithms for Single-Ended Loop Make-Up Identification
Stefano Galli, Telcordia Technologies, USA
Kenneth Kerpez, Telcordia Technologies, USA
GS0303 Spatial Multiplexing for Outdoor MIMO-OFDM Systems with Limited Feedback Costraint
S. Savazzi, Politecnico di Milano, Italy
M. Nicoli, Politecnico di Milano, Italy
M. Sternad, Uppsala University, Sweden
GS0304 CRC-assisted Error Correction in a Convolutionally Coded System
Renqiu Wang, University of Minnesota, USA
Wanlun Zhao, Qualcomm Incorporated, USA
Georgios B. Giannakis, University of Minnesota, USA
GS0305 A Concave Minimization Approach to Dynamic Spectrum Management for Digital Subscriber Lines
Yang Xu, McGill University, Canada
Saswat Panigrahi, McGill University, Canada
Tho Le-Ngoc, McGill University, Canada

 

Session GS-04—Switching and Routing-I
Chair: Kamil Sarac, University of Texas at Dallas, USA
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton Conv.& Exh. Center – Hall II

 

GS0401 IP Traffic Matrix Estimation Methods: Comparisons and Improvements
M. Mostafizur Rahman, University of Manitoba, Canada
Subrata Saha, University of Manitoba, Canada
Usha Chengan, University of Manitoba, Canada
Attahiru Sule Alfa, University of Manitoba, Canada
GS0402 Framed Round-Robin Arbitration with Explicit Feedback Control for Combined Input–Crosspoint Buffered Packet Switches
Zhen Guo, New Jersey Institute of Technology, USA
Roberto Rojas-Cessa, New Jersey Institute of Technology, USA
GS0403 TCAM-based Forwarding Engine with Minimum Independent Prefix Set (MIPS) for Fast Updating
Gesan Wang, University of Louisiana at Lafayette, USA
Nian-Feng Tzeng, University of Louisiana at Lafayette, USA
GS0404 Fabric on a Chip: Towards Consolidating Packet Switching Functions on Silicon
Brad Matthews, University of Tennessee, USA
Itamar Elhanany, University of Tennessee, USA
Vahid Tabatabaee, University of Maryland at College Park, USA
GS0405 HPPD: A Hop-count Probabilistic Packet Dropper
Xiaobo Zhou, University of Colorado at Colorado Springs, USA
Dennis Ippoliti, University of Colorado at Colorado Springs, USA
Terrance Boult, University of Colorado at Colorado Springs, USA

 

Session GS-05—Switching and Routing-II
Chair:
Mustafa M. Matalgah, The University of Mississippi, USA
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS0501 A Trace Driven Comparison of Latency Hiding Techniques for Network Processors
Zhen Liu, Tsinghua University, China
Hao Che, University of Texas at Arlington, USA
Kai Zheng, Tsinghua University, China
Shanzhen Chen, Tsinghua University, China
Chengchen Hu, Tsinghua University, China
Bin Liu, Tsinghua University, China
GS0502 OPT: Optimal Protocol Tree for Efficient Tag Identification in Dense RFID Systems
Girish Khandelwal, The Pennsylvania State University, USA
Aylin Yener, The Pennsylvania State University, USA
Min Chen, The Pennsylvania State University, USA
GS0503 Optimal Routing in Dense Wireless Multihop Networks as a Geometrical Optics Solution to the Problem of Variations
Roberto Catanuto, University of Catania, Italy
Giacomo Morabito, University of Catania, Italy
GS0504 Flow Aware Differential Delay Routing for Next-Generation Ethernet over SONET/SDH
Anurag Srivastava, Bell Laboratories–Lucent Technologies, USA
Abhinav Srivastava, Indian Institute of Technology, India
GS0505 Router and Firewall Redundancy with OpenBSD and CARP
Garhan Attebury, University of Nebraska–Lincoln, USA
Byrav Ramamurthy, University of Nebraska–Lincoln, USA

 

Session GS-06—TCP
Chair:
Giovanni Pau, UCLA, USA
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS0601 Adaptive GAIMD with Binary Decision: A Novel Congestion Control Approach for the Internet
M. Borri, University of Modena and Reggio Emilia, Italy
C. Finelli, University of Modena and Reggio Emilia, Italy
M. Gerla, UCLA, USA
M. L. Merani, University of Modena and Reggio Emilia, Italy
GS0602 Receiver-Window Modified Random Early Detection (RED-RWM) Active Queue Management Scheme: Modeling and Analysis
Visvasuresh Victor Govindaswamy, University of Texas at Arlington, USA
Gergely Záruba, University of Texas at Arlington, USA
G. Balasekaran, University of Pittsburgh, USA
GS0603 Mean Response Time Estimation for HTTP over SCTP in Wireless Environment
Yong-Jin Lee, Korea National University of Education, Korea
M. Atiquzzaman, University of Oklahoma, USA
S. K. Sivagurunathan, University of Oklahoma, USA
GS0604 A Statistical Approach to IP-level Classification of Network Traffic
Manuel Crotti, Università degli Studi di Brescia, Italy
Francesco Gringoli, Università degli Studi di Brescia, Italy
Paolo Pelosato, Università degli Studi di Brescia, Italy
Luca Salgarelli, Università degli Studi di Brescia, Italy
GS0605 Control-Theoretic Design of RED AQM for Scalable TCP in High Speed Networks
Harsha Sirisena, University of Canterbury, New Zealand
Aun Haider, University of Canterbury, New Zealand
Victor Sreeram, University of Western Australia, Australia

 

Session GS-07—Traffic Engineering
Chair:
Ron Menendez, Telcordia, USA
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS0701 Opportunistic p-Persistent CSMA in Wireless Networks
Chan-Soo Hwang, Stanford University, USA
Kibeom Seong, Stanford University, USA
John M. Cioffi, Stanford University, USA
GS0702 Traffic Engineering in BFWA Mesh Networks at Millimeter Wave Band
Junaid A. Khan, The University of British Columbia, Canada
Hussein M. Alnuweiri, The University of British Columbia, Canada
GS0703 A Recursive Algorithm for Gamma Mixture Models
J. Almhana, University of Moncton, Canada
Z. Liu, University of Moncton, Canada
V. Choulakian, University of Moncton, Canada
R. McGorman, Lodex International Consulting, Canada
GS0704 Modeling and Analysis of Fair Rate Calculation in Resilient Packet Ring Conservative Mode
Arash Shokrani, Carleton University, Canada
Jérôme Talim, Carleton University, Canada
Ioannis Lambadaris, Carleton University, Canada
GS0705 An Innovative Low-Cost Classification Scheme for Combined Multi-Gigabit IP and Ethernet Networks
Ioannis Papaefstathiou, Foundation for Research & Technology, Greece
Vassilis Papaefstathiou, Foundation for Research & Technology, Greece

 

Session GS-08—Sensor and Wireless Networks-I
Chair:
Giovanni Pau, UCLA, USA
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS0801 Very Sharp Transitions in One-Dimensional Manets
Guang Han, University of Maryland at College Park, USA
Armand M. Makowski, University of Maryland at College Park, USA
GS0802 IEEE 802.11e Enhanced Distributed Channel Access (EDCA) Throughput Analysis
Haitao Wu, Microsoft Research Asia, China
Xin Wang, Tsinghua University, China
Qian Zhang, Hong Kong University of Science and Technology, China
Xuemin Shen, University of Waterloo, Canada
GS0803 Delay Analysis of DRP in MBOA UWB MAC
Haitao Wu, Microsoft Research Asia, China
Yuan Xia, Huazhong University of Science and Technology, China
Qian Zhang, Hong Kong University of Science and Technology, China
GS0804 Spatio-Temporal Characteristics of Point and Field Sources in Wireless Sensor Networks
Mehmet C. Vuran, Georgia Institute of Technology, USA
Özgür B. Akan, Middle East Technical University, Turkey
GS0805 Tramcar: A Context-Aware, Cross-Layer Architecture for Next Generation Heterogeneous Wireless Networks
Ahmed Hasswa, Queen’s University, Canada
Nidal Nasser, University of Guelph, Canada
Hossam Hassanein, Queen’s University, Canada

 

Session GS-09—Physical Layer Communications-II
Chair:
Umberto Spagnolini, Politecnico di Milano, Italy
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton - Neptune

 

GS0901 BER of a Bandlimited Single-Interferer Maximum-Likelihood BPSK Receiver with Carrier Phase Error
Amir Masoud Rabiei, University of Alberta, Canada
Norman C. Beaulieu, University of Alberta, Canada
GS0902 Estimation and Compensation of Frequency Selective TX/RX IQ Imbalance in MIMO OFDM Systems
Tim C. W. Schenk, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
Peter F. M. Smulders, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
Erik R. Fledderus, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
GS0903 Performance Degradation due to I/Q Imbalance in Multi-Carrier Direct Conversion Receivers: A Theoretical Analysis
Marcus Windisch, Dresden University of Technology, Germany
Gerhard Fettweis, Dresden University of Technology, Germany
GS0904 A Game Theoretical Approach of the Total Weighted Squared Correlation in S-CDMA Systems
Paul Cotae, University of Texas at San Antonio, USA
Matthew Aguire, University of Texas at San Antonio, USA
GS0905 Joint Allocation of Subcarriers and Transmit Powers in a Multiuser OFDM Cellular Network
Thaya Thanabalasingham, University of Melbourne, Australia
Stephen V. Hanly, University of Melbourne, Australia
Lachlan L. H. Andrew, California Institute of Technology, USA
John Papandriopoulos, University of Melbourne, Australia

 

Session GS-10—Switching and Routing-III
Chair:
Joel Rodrigues, University of Beira Interior, Portugal
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS1001 Fair Scheduling Scheme with Feedback in the Joint Allocation of Heterogeneous Resources
Yu Hua, Huazhong University of Science and Technology, China
GS1002 An IPv6-based Identification Scheme
Sivaram Cheekiralla, Massachusetts Institute of Technology, USA
Daniel W. Engels, Massachusetts Institute of Technology, USA
GS1003 Fair Integrated Scheduling of Unicast and Multicast Traffic in an Input-Queued Switch
Enrico Schiattarella, Politecnico di Torino, Italy
Cyriel Minkenberg, IBM Research, Switzerland
GS1004 A Load Balancing Scheme for Two-Stage Switches Maintaining Packet Sequence
Hyoung-Il Lee, Korean Intellectual Property Office, Korea
Bhum-Cheol Lee, ETRI, Korea
Seung-Woo Seo, Seoul National University, Korea
GS1005 The CICQ Switch with Virtual Crosspoint Queues for Large RTT
Kenji Yoshigoe, University of Arkansas at Little Rock, USA

 

Session GS-11—Overlay and Peer-to-Peer Networking-II
Chair:
Günter Schäfer, Technische Universität Ilmenau, Germany
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton - Neptune

 

GS1101 BCBS: An Efficient Load Balancing Strategy for Cooperative Overlay Live-Streaming
Thorsten Strufe, Technische Universität Ilmenau, Germany
Günter Schäfer, Technische Universität Ilmenau, Germany
Arthur Chang, National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan
GS1102 Scalable IP-VPN Flow Control Mechanism Supporting Arbitrary Fairness Criteria—Part 2: Simulation and Implementation
Osamu Honda, Osaka University, Japan
Hiroyuki Ohsaki, Osaka University, Japan
Makoto Imase, Osaka University, Japan
Junichi Murayama, NTT Corporation, Japan
Kazuhiro Matsuda, NTT Corporation, Japan
GS1103 Multipoint Interactive Communication for Peer to Peer Environments
Mehran Dowlatshahi, University of Wollongong, Australia
Farzad Safaei, University of Wollongong, Australia
GS1104 TE-Friendly Content Delivery Request Routing in a CDN
Muhammad Jaseemuddin, Ryerson University, Canada
Arun Nanthakumaran, Ryerson University, Canada
Alberto Leon-Garcia, University of Toronto, Canada
GS1105 The Case for Servers in a Peer-to-Peer World
Shirshanka Das, University of California Los Angeles, USA
Saurabh Tewari, University of California Los Angeles, USA
Leonard Kleinrock, University of California Los Angeles, USA

 

Session GS-12—Sensor and Wireless Networks-II
Chair:
Stefano Galli, Telcordia, USA
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS1201 The Capacity of Wireless Ad Hoc Networks Using Statistical Techniques
Roya Ebrahimrezagah, Amirkabir University of Technology, Iran
Abbas Mohammadi, Amirkabir University of Technology, Iran
GS1202 Modeling Channel Conflict Probabilities between IEEE 802.15 based Wireless Personal Area Networks
Ling-Jyh Chen, Academia Sinica, Taiwan
Tony Sun, University of California, Los Angeles, USA
Mario Gerla, University of California, Los Angeles, USA
GS1203 Experimental Evaluation of Body Channel Response and Digital Modulation Schemes for Intra-Body Communications
Jordi Agud Ruiz, Waseda University, Japan
Shigeru Shimamoto, Waseda University, Japan
GS1204 PMC: An Energy Efficient Event Transport Service for Wireless Sensor Networks
Xiuchao Wu, National University of Singapore, Singapore
A. L. Ananda, National University of Singapore, Singapore
Mun Choon Chan, National University of Singapore, Singapore
GS1205 Optimal Remote Homing for Providing Service Differentiation in Information-Aware Multi-Layered Wireless Sensor Networks
Jianping Wang, Georgia Southern University, USA
Vinod M. Vokkarane, University of Massachusetts Dartmouth, USA

 

Session GS-13—Physical Layer Communications-III
Chair:
Ranjan K. Mallik, Indian Institute of Technology,New Delhi, India
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton - Neptune

 

GS1301 Performance Analysis of OFDM Broadband Communications System over Low Voltage Powerline with Impulsive Noise
P. Amirshahi, The Pennsylvania State University, USA
S. M. Navidpour, The Pennsylvania State University, USA
M. Kavehrad, The Pennsylvania State University, USA
GS1302 Wind Influence on Rate-Adaptive Transmission Techniques in Free Space Optical Communications
A. Jurado Navas, University of Málaga, Spain
A. García Zambrana, University of Málaga, Spain
A. Puerta Notario, University of Málaga, Spain
GS1303 Baseband Transmission on Power Line Channels with LDPC Coset Codes
Raju Hormis, Columbia University, USA
Inaki Berenguer, University of Cambridge, UK
Xiaodong Wang, Columbia University, USA
GS1304 Binary Sequences with Optimal Correlations Property and Large Linear Span
Xiangyong Zeng, Hubei University, China
Lei Hu, Chinese Academy of Sciences, China
Qingchong Liu, Oakland University, USA
Yuhong Zhu, Laudis Systems, USA
GS1305 Heuristic Tree Search for Detection and Decoding of Uncoded and Linear Block Coded Communication Systems
Tao Cui, California Institute of Technology, USA
Tracey Ho, California Institute of Technology, USA
Chintha Tellambura, University of Alberta, Canada

 

Session GS-14—Sensor and Wireless Networks-III
Chair:
Stefano Galli, Telcordia, USA
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton Conv. & Exh. Center – Hall II

 

GS1401 Asymptotical keep-best Cache Replacement Policy for Wireless Data Access
Hui Chen, The University of Memphis, USA
Yang Xiao, The University of Memphis, USA
GS1402 Delay and Throughput in Random Access Wireless Mesh Networks
Nabhendra Bisnik, Rensselaer Polytechnic Institute, USA
Alhussein Abouzeid, Rensselaer Polytechnic Institute, USA
GS1403 Cut-Load: Application-Unaware Content Partitioning for Web-based Information Access in Wireless Data Networks
Tae-Young Chang, Georgia Institute of Technology, USA
Aravind Velayutham, Georgia Institute of Technology, USA
Raghupathy Sivakumar, Georgia Institute of Technology, USA
GS1404 Mesh Backbone Topology Synthesis for Multi-Radio Interconnected Wireless LANs
Huei-jiun Ju, University of California, Los Angeles, USA
Izhak Rubin, University of California, Los Angeles, USA
GS1405 An Efficient Fully Ad Hoc Multi-Hop Broadcast Protocol for Inter-Vehicular Communication Systems
Gökhan Korkmaz, The Ohio State University, USA
Eylem Ekici, The Ohio State University, USA
Füsun Özgüner, The Ohio State University, USA

 

Session GS-15(P)—General Topics-I
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Monday 12 June, 14:00 – 17:30
Room: ICEC Side Foyer, Ground Floor

 

GS1501 Nonlinear Resource Allocation in Restoration of Compromised Systems
Qunwei Zheng, University of Alabama, USA
Xiaoyan Hong, University of Alabama, USA
Sibabrata Ray Google Inc., USA
GS1502 Data Caching under Number Constraint
Himanshu Gupta, Stony Brook University, USA
Bin Tang, Stony Brook University, USA
GS1503 Joint Power-Distortion Optimization on Devices with MPEG-4 AVC/H.264 Codec
Wei Pu, University of Science and Technology of China, China
Yan Lu, Microsoft Research Asia, China
Feng Wu, Microsoft Research Asia, China
GS1504 Ayllu: A Cooperative Approach to Groupware Development
Oskar Javier Cantor, Pontificia Universidad Javeriana, Colombia
Leonardo Enrique Mancilla, Pontificia Universidad Javeriana, Colombia
Enrique González, Pontificia Universidad Javeriana, Colombia
GS1505 An Application-Specific Protocol/Network for Massive Parallel Testing
Mehrdad Nourani, The University of Texas at Dallas, USA
Sundharesan Vengatachalam, The University of Texas at Dallas, USA
GS1506 Analytical IP Alias Resolution
Mehmet H. Gunes, The University of Texas at Dallas, USA
Kamil Sarac, The University of Texas at Dallas, USA
GS1507 A Probabilistic Network Calculus for Characterizing Long-run Network Behavior
András Gulyás, Budapest University of Technology and Economics, Hungary
József Bíró, Budapest University of Technology and Economics, Hungary
Zalán Heszberger, Budapest University of Technology and Economics, Hungary
GS1508 A Widely-Applicable Channel Transition Scheme for Pyramid-Based Near-VoD Services
Wei-De Chien, National Chip Implementation Center, NARL, Taiwan ROC
Jia-Shung Wang, Department of Computer Science, National Tsing Hua University, Taiwan ROC

 

 

Communications QoS, Reliability and Performance Modeling Symposium

 

Co-chairs: Hiromi Ueda, Tokyo University of Technology, Japan; Nelson Fonseca, State University of Campinas, Brazil
Sponsors: Communications Quality and Reliability; Communications Systems Integration & Modeling; High-Speed Networking

 


Invited Talk: Next Generation Networks and QoS
Koichi Asatani, Kogakuin University, Japan
Monday 12 June, 10:30 – 11:05
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

Session CQ-01—QoS Provisioning and Network Tomography
Chair:
Toshinori Tsuboi, Tokyo University of Technlogy, Japan
Monday 12 June, 11:05 – 12:00
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ0101 Joint Quantification of Resilience and Quality of Service
János Tapolcai, Budapest University of Technology and Economics, Hungary
Piotr Chołda, AGH University of Science and Technology, Poland
Tibor Cinkler, Budapest University of Technology and Economics, Hungary
Krzysztof Wajda, AGH University of Science and Technology, Poland
Andrzej Jajszczyk, AGH University of Science and Technology, Poland
Dominique Verchere, Alcatel CIT, France
CQ0102 On the Performance of Round Trip Time Network Tomography
Yolanda Tsang, Lemko Corp.,
Mehmet Yildiz, Cornell University, USA
Paul Barford, University of Wisconsin–Madison, USA
Robert Nowak, University of Wisconsin–Madison, USA
CQ0103 A Scalable Approach to Tomography-based Internet Measurement System
Atsushi Tagami, KDDI R&D Laboratories Inc., Japan
Teruyuki Hasegawa, KDDI R&D Laboratories Inc., Japan
Shigehiro Ano, KDDI R&D Laboratories Inc., Japan
Toru Hasegawa, KDDI R&D Laboratories Inc., Japan

 

Session CQ-02—Traffic Control for QoS Provisioning
Chair:
Shigeo Shioda, Chiba University, Japan
Monday 12 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ0201 Estimating Available Bandwidth Using Multiple Overloading Streams
Minjian Zhang, Zhejiang University, China
Chong Luo, Microsoft Research Asia, China
Jiang Li, Microsoft Research Asia, China
CQ0202 Design of a Multi-Dimensional Packet Classifier for Network Processors
Stefano Giordano, University of Pisa, Italy
Gregorio Procissi, University of Pisa, Italy
Federico Rossi, University of Pisa, Italy
Fabio Vitucci, University of Pisa, Italy
CQ0203 Multifractal Traffic Modeling Using a Multiplicative Cascade with Generalized Multiplier Distributions
Flávio Henrique Teles Vieira, State University of Campinas, Brazil
Lee Luan Ling, State University of Campinas, Brazil
CQ0204 A Proposal of TCP Congestion Control Scheme Suited for Bandwidth Reservation Network
Nobuyoshi Komuro, Tokyo University of Technology, Japan
Kenta Osaki, Tokyo University of Technology, Japan
Yukihiro Shinmura, Hitachi Communication Technologies, Ltd., Japan
Hiromi Ueda, Tokyo University of Technology, Japan
Toshinori Tsuboi, Tokyo University of Technology, Japan
CQ0205 Network Dimensioning Based on Percentage of Access Link Capacity Carrying Premium Traffic
Vasilios A. Siris, University of Crete, Greece
Georgios I. Fotiadis, University of Crete, Greece

 

Session CQ-03—Performance of 802.11 Networks
Chair:
Michael Devetsikiotis, North Carolina State University, USA
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ0301 Metamodeling of Wi-Fi Performances
Jie Hui, North Carolina State University, USA
Michael Devetsikiotis, North Carolina State University, USA
CQ0302 Analysis of Burst Transmission in IEEE 802.11e Wireless LANs
Fei Peng, The University of British Columbia, Canada
Hussein M. Alnuweiri, The University of British Columbia, Canada
Victor C. M. Leung, The University of British Columbia, Canada
CQ0303 A Tuning Mechanism for 802.11e Access Parameters for Coping with Delay Asymmetry
Juliana Freitag, State University of Campinas, Brazil
Nelson L. S. da Fonseca, State University of Campinas, Brazil
José Ferreira de Rezende, Federal University of Rio de Janeiro, Brazil
CQ0304 Analysis of the IEEE 802.11e EDCA under Statistical Traffic
Juki Wirawan Tantra, Nanyang Technological University, Singapore
Chuan Heng Foh, Nanyang Technological University, Singapore
Ilenia Tinnirello, Universitá di Palermo, Italy
Giuseppe Bianchi, Universitá degli Studi di Roma, Italy
CQ0305 Analysis of the Total Delay of IEEE 802.11e EDCA and 802.11 DCF
Paal E. Engelstad, UniK/Telenor R&D, Norway
Olav N. Østerbø, Telenor R&D, Norway

 

Session CQ-04—Traffic Modeling-I
Chair:
Stefano Giordano, University of Pisa, Italy
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ0401 A Robustness Approach to Inter-Autonomous System Outbound Traffic Engineering
Kin-Hon Ho, University of Surrey, UK
Stylianos Georgoulas, University of Surrey, UK
Mina Amin, University of Surrey, UK
George Pavlou, University of Surrey, UK
CQ0402 Improved Estimation of the Hurst Parameter of Long-Range Dependent Traffic Using the Modified Hadamard Variance
Stefano Bregni, Politecnico di Milano, Italy
Luca Jmoda, Politecnico di Milano, Italy
CQ0403 Gaussian Traffic Everywhere?
Remco van de Meent, University of Twente, The Netherlands
Michel Mandjes, CWI, The Netherlands
Aiko Pras, University of Twente, The Netherlands
CQ0404 QoS Control to Handle Long-Duration Large Flows and Its Performance Evaluation
Ryoichi Kawahara, NTT Corporation, Japan
Tatsuya Mori, NTT Corporation, Japan
Takeo Abe, NTT Corporation, Japan
CQ0405 Multi-Scale Queuing Analysis of Long-Range Dependent Traffic and Variable Service Rates
Mohamed Ashour, McGill University, Canada
Tho Le-Ngoc, McGill University, Canada

 

Session CQ-05—Traffic Modeling-II
Chair:
Tutomu Murase, NEC, Japan
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ0501 Slope Domain Modeling and Analysis of Data Communication Networks: A Network Calculus Complement
Farshid Agharebparast, The University of British Columbia, Canada
Victor C. M. Leung, The University of British Columbia, Canada
CQ0502 SVM-based Models for Predicting WLAN Traffic
Huifang Feng, Tianjin University, China
Yantai Shu, Tianjin University, China
Shuyi Wang, Tianjin University, China
Maode Ma, Nanyang Technological University, Singapore
CQ0503 Quick Traffic Matrix Estimation Based on Link Count Covariances
Ilmari Juva, Helsinki University of Technology, Finland
Sandrine Vaton, ENST Bretagne, France
Jorma Virtamo, Helsinki University of Technology, Finland
CQ0504 An Information Theoretic Approach for the Performance Modeling and Evaluation of Internet Traffic
Charalabos Skianis, University of the Aegean, Greece; National Centre for Scientific Research ‘Demokritos’, Greece
Lambros Sarakis, National Centre for Scientific Research ‘Demokritos’, Greece
CQ0505 A Concurrent Multipath TCP and Its Markov Model
Dilip Sarkar, University of Miami, USA

 

Session CQ-06—Measurement
Chair:
Changcheng Huang, Carleton University, Canada
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ0601 Optimal Deployment of Distributed Passive Measurement Monitors
Chengchen Hu, Tsinghua University, China
Bin Liu, Tsinghua University, China
Zhen Liu, Tsinghua University, China
Shifang Gao, Tsinghua University, China
Dapeng Wu, Tsinghua University, China
CQ0602 Measurement Techniques in On-Demand Overlays for Reliable Enterprise IP Telephony
B. Karacali, Avaya Labs, USA
M. Karol, Avaya Labs, USA
P. Krishnan, Avaya Labs, USA
K. Kumar, Network Appliance, Inc., USA
J. Meloche, Avaya Labs, USA
CQ0603 Endpoint Cluster Identification for End-to-End Distance Estimation
Matthias Scheidegger, University of Bern, Switzerland
Torsten Braun, University of Bern, Switzerland
Florian Baumgartner, University of Bern, Switzerland
CQ0604 A Scalable Probing-based Approach for Congestion Detection Using Message Passing
Rajesh Narasimha, Georgia Institute of Technology, USA
Souvik Dihidar, Georgia Institute of Technology, USA
Chuanyi Ji, Georgia Institute of Technology, USA
Steven W. McLaughlin, Georgia Institute of Technology, USA
CQ0605 Monitoring Wireless Networks: Performance Assessment of Sniffer Architectures
Marc Portoles-Comeras, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
Manuel Requena-Esteso, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
Josep Mangues-Bafalluy, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
Marc Cardenete-Suriol, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain

 

Session CQ-07—MPLS and Routing
Chair:
Tetsuya Yokotani, Mitsubishi Electric, Japan
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ0701 VFMAs—Virtual-Flow Multipath Algorithms for MPLS
Dario Pompili, Georgia Institute of Technology, USA
Caterina Scoglio, Kansas State University, USA
Vehbi C. Gungor, Georgia Institute of Technology, USA
CQ0702 Local Detection and Recovery from Multi-Failure Patterns in MPLS-TE Networks
Marco Tacca, The University of Texas at Dallas, USA
Kai Wu, The University of Texas at Dallas, USA
Andrea Fumagalli, The University of Texas at Dallas, USA
Jean-Philippe Vasseur, Cisco Systems, USA
CQ0703 A Dynamic Managed VPN Service: Architecture and Algorithms
Ravi S. Ravindran, Carleton University, Canada
Changcheng Huang, Carleton University, Canada
K. Thulasiraman, University of Oklahoma, USA
CQ0704 Combined Preemption and Adaptation in Next Generation Multiservice Networks
Steven Weber, Drexel University, USA
Jaudelice C. de Oliveira, Drexel University, USA
Sukrit Dasgupta, Drexel University, USA
Bryan Willman, Drexel University, USA
Zhen Zhao, Drexel University, USA
CQ0705 ROSE II for Updating Additive Link State Information
Nirwan Ansari, NJIT, USA
Gang Cheng, NJIT, USA
Nan Wang, NJIT, USA

 

Session CQ-08—Bandwidth Management
Chair:
Naoki Wakamiya, Osaka University, Japan
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ0801 CQ0801 Bandwidth Allocation in Self-Sizing Networks under Uncertain Constraints
André C. Drummond, State University of Campinas, Brazil
Nelson L. S. da Fonseca, State University of Campinas, Brazil
Michael Devetsikiotis, North Carolina State University, USA
Akebo Yamakami, State University of Campinas, Brazil
CQ0802 CQ0802 Bandwidth Management for Mixed Unicast and Multicast Multimedia Flows with Perception based QoS Differentiation
Guowang Miao, Tsinghua University, China
Zhisheng Niu, Tsinghua University, China
CQ0803 CQ0803 A Bandwidth-Sharing Reservation Scheme to Support QoS for Network Mobility
Jui-Tang Wang, National Chiao Tung University, Taiwan
Yuan-Ying Hsu, Telcordia Applied Research Center, Taiwan
Chien-Chao Tseng, National Chiao Tung University, Taiwan
CQ0804 CQ0804 Bandwidth Optimization Algorithm Based on Bandwidth Ratio Adjustment in Generalized Processor Sharing Servers
Wonyoung Parka, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Ju Yong Lee, Samsung Electronics Co., Ltd., Korea
Dan Keun Sung, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
CQ0805 CQ0805 Difficulties in Estimating Available Bandwidth
Hui Zhou, Chinese Academy of Sciences, China
Yongji Wang Chinese Academy of Sciences, China
Xiuli Wang, Chinese Academy of Sciences, China
Xiaoyong Huai, Chinese Academy of Sciences, China

 

Session CQ-09—TCP
Chair:
Tatsuya Yamazaki, NICT, Japan
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ0901 TCP Westwood+ Enhancement in High-Speed Long-Distance Networks
Dzmitry Kliazovich, University of Trento, Italy
Fabrizio Granelli, University of Trento, Italy
Daniele Miorandi, CREATE-NET, Italy
CQ0902 TCP NewReno: Slow-but-Steady or Impatient?
Nadim Parvez, University of Calgary, Canada
Anirban Mahanti, University of Calgary, Canada
Carey Williamson, University of Calgary, Canada
CQ0903 Passive Identification and Analysis of TCP Anomalies
Marco Mellia, Politecnico di Torino, Italy
Michela Meo, Politecnico di Torino, Italy
Luca Muscariello, Politecnico di Torino, Italy
Dario Rossi, Politecnico di Torino, Italy
CQ0904 Real-Time TCP/IP Analysis with Common Hardware
Dario Rossi, Politecnico di Torino, Italy
Marco Mellia, Politecnico di Torino, Italy
CQ0905 Performance of Wireless Profiled TCP in Heterogeneous Wireless Networks
Humphrey Rutagemwa, University of Waterloo, Canada
Minghui Shi, University of Waterloo, Canada
Xuemin Shen, University of Waterloo, Canada
Jon W. Mark, University of Waterloo, Canada

 

Session CQ-10—Admission Control
Chair:
Emilio Leonardi, Politecnico di Torino, Italy
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ1001 A Decision Theoretic Approach to Measurement-based Admission Control
Jungwon Ko, Southern Methodist University, USA
Thomas M. Chen, Southern Methodist University, USA
CQ1002 Statistical Connection Admission Control Framework Based on Achievable Capacity Estimation
Huiling Zhu, University of Hong Kong, China
Victor O. K. Li, University of Hong Kong, China
Zhengxin Ma, Tsinghua University, China
Miao Zhao, Stony Brook University, USA
CQ1003 Performance Evaluation of Potential and Management based Network Admission Control Methods
Dietmar Toelle, Fraunhofer Institute for Communication Systems ESK, Germany
Rudi Knorr, Fraunhofer Institute for Communication Systems ESK, Germany
CQ1004 Admission Control for TCP Flows Using Packet Classes and Edge-to-Edge Measurements of Aggregates
Lluís Fàbrega, University of Girona, Spain
Teodor Jové, University of Girona, Spain
Pere Vilà, University of Girona, Spain
José Marzo, University of Girona, Spain
Liliana Carrillo, University of Girona, Spain
CQ1005 A Delay-based Analytical Provisioning Model for an QoS-Enabled Service
Christos Bouras, University of Patras, Greece
Afrodite Sevasti, GRNET, Greece

 

Session CQ-11—Scheduling
Chair:
Fabrizio Granelli, Univeristy of Trento, Italy
Wednesday 14 June, 15:00 – 17:30
Room: ICEC – Dolmabahce C

 

CQ1101 Novel Scheduling Algorithms for Multimedia Service in OFDM Broadband Wireless Systems
Haiying Julie Zhu, Carleton University, Canada
Roshdy H. M. Hafez, Carleton University, Canada
CQ1102 Design and Implementation of Hybrid Packet Scheduling Schemes with Network Processors
Douglas Comer, Purdue University, USA
Maxim Martynov, Purdue University, USA
CQ1103 Spectral Efficiency and Fairness for Opportunistic Round Robin Scheduling
Vegard Hassel, Norwegian University of Science and Technology, Norway
Marius Røed Hanssen, Norwegian University of Science and Technology, Norway
Geir E. Øien, Norwegian University of Science and Technology, Norway
CQ1104 Scheduler Design for Multiple Traffic Classes in OFDMA Networks
Won-Hyoung Park, Seoul National University, Korea; Samsung Electronics, Korea
Sunghyun Cho, Samsung Electronics, Korea
Saewoong Bahk, Seoul National University, Korea
CQ1105 Huffman Fair Queueing: A Scheduling Algorithm Providing Smooth Output Traffic
Man-Ting Choy, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
Tony T. Lee, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong

 

Session CQ-12—Multicast
Chair:
Harry Skianis, National Center for Scientific Research `Demokritos´, Greece
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Dolmabahce B

 

CQ1201 Constructing Delay-Bounded Multicast Tree with Optimal Delay Variation
Hui Cheng, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong
Jiannong Cao, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong
Xingwei Wang, Northeastern University, China
CQ1202 Performance Modelling of the Multicast Balanced Gamma Switch
Cheng Li, Memorial University of Newfoundland, Canada
R. Venkatesan, Memorial University of Newfoundland, Canada
H. M. Heys, Memorial University of Newfoundland, Canada
CQ1203 Delivering Reliable Real-Time Multicast Services over Virtual Private LAN Service
Shivanagouda Biradar, University of Ottawa, Canada
Basel Alawieh, University of Ottawa, Canada
Hussein Mouftah, University of Ottawa, Canada
CQ1204 Extending Multicast Communications by Hybrid Overlay Network
Han Gao, University of Chicago, USA
Michael E. Papka, University of Chicago, USA; Argonne National Laboratory
Rick L. Stevens, University of Chicago, USA; Argonne National Laboratory
CQ1205 Reordering of Packets Due to Multipath Forwarding—An Analysis
Nischal M. Piratla, Deutsche Telekom Laboratories, Germany
Anura P. Jayasumana, Colorado State University, USA

 

Session CQ-13—Reliability
Chair:
Hajime Nakamura, KDDI R&D Laboratories, Japan
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: ICEC – Dolmabahce B

 

CQ1301 On Protecting Dynamic Multicast Sessions in Survivable Mesh WDM Networks
Hongbin Luo, University of Electronic Science and Technology of China, China
Hongfang Yu, University of Electronic Science and Technology of China, China
Lemin Li, University of Electronic Science and Technology of China, China
Sheng Wang, University of Electronic Science and Technology of China, China
CQ1302 Fast Failure Handling in Ethernet Networks
János Farkas, Ericsson Research, Sweden
Csaba Antal, Ericsson Research, Sweden
Lars Westberg, Ericsson Research, Sweden
Alberto Paradisi, CPqD Telecom & IT Solutions, Brazil
Tania Regina Tronco, CPqD Telecom & IT Solutions, Brazil
Vinicius Garcia de Oliveira, CPqD Telecom & IT Solutions, Brazil
CQ1303 Network Dimensioning for the Self-Protecting Multipath: A Performance Study
Michael Menth, University of Würzburg, Germany
Ruediger Martin, University of Würzburg, Germany
Ulrich Spoerlein, University of Würzburg, Germany
CQ1304 Fault Management for Internet Services: Modeling and Algorithms
Xiaohui Huang, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Shihong Zou, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Wendong Wang, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Shiduan Cheng, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
CQ1305 Flow Allocation with Path Protection in Next Generation Internet Networks
Samer Lahoud, GET/ENST Bretagne, France
Géraldine Texier, GET/ENST Bretagne, France
Laurent Toutain, GET/ENST Bretagne, France

 

Session CQ-14—IP Telephony and Video
Chair:
Harry Skianis, National Center for Scientific Research `Demokritos´, Greece
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: ICEC – Dolmabahce B

 

CQ1401 Improving R-Score of VoIP Streams over WiMax
Shamik Sengupta, University of Central Florida, USA
Mainak Chatterjee, University of Central Florida, USA
Samrat Ganguly, NEC Laboratories America, USA
Rauf Izmailov, NEC Laboratories America, USA
CQ1402 An Opportunistic Scheduling Algorithm for MPEG Video Over Shared Wireless Downlink
Junhua Tang, Nanyang Technological University, Singapore
Liren Zhang, Nanyang Technological University, Singapore
Chee-Kheong Siew, Nanyang Technological University, Singapore
CQ1403 Proxy Selection for Interactive Video
Ali C. Begen, Georgia Institute of Technology, USA
Mehmet A. Begen, The University of British Columbia, Canada
Yucel Altunbasak, Georgia Institute of Technology, USA
M. Reha Civanlar, Koç University, Turkey
CQ1404 Real–Time Estimation of User-Level QoS of Audio–Video Transmission over IP Networks
Shuji Tasaka, Nagoya Institute of Technology, Japan
Yoshihiro Ito, Nagoya Institute of Technology, Japan
CQ1405 Evaluation of Transport Services for VoIP
Panagiotis Papadimitriou, Demokritos University, Greece
Vassilis Tsaoussidis, Demokritos University, Greece

 

Session CQ-15—Peer-to-Peer and Web
Chair:
Augusto Casaca, INESC, Portugal augusto.casaca@inesc.pt
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: ICEC – Dolmabahce B

 

CQ1501 Time Driven Priority Router Implementation and First Experiments
Mario Baldi, Politecnico di Torino, Italy
Guido Marchetto, Politecnico di Torino, Italy
Fulvio Risso, Politecnico di Torino, Italy
Giulio Galante, Istituto Superiore Mario Boella, Italy
Riccardo Scopigno, Istituto Superiore Mario Boella, Italy
Federico Stirano, Istituto Superiore Mario Boella, Italy
CQ1502 Lottery-based Pricing Scheme for Peer to Peer Networks
Manaf Zghaibeh, Stevens Institute of Technology, USA
Fotios C. Harmantzis, Stevens Institute of Technology, USA
CQ1503 A Chain-Binomial Model for Pull- and Push-based Information Diffusion
Mine Çaðlar, Koç University, Turkey
Öznur Özkasap, Koç University, Turkey
CQ1504 Stochastic Differential Equation Approach to Model Bit Torrent-like P2P System
Bin Fan, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
Dah-Ming Chiu, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
John C. S. Lui, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
CQ1505 CQ1505 An Architecture to Provide QoS in Web Services
Rafael Krüger Tavares, Federal University of Santa Catarina, Brazil
Carlos Becker Westphall, Federal University of Santa Catarina, Brazil

 

Session CQ-16—Routing
Chair:
Changcheng Huang, Carleton University, Canada
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Dolmabahce B

 

CQ1601 Routing and Uplink–Downlink Scheduling in Ad Hoc CDMA Networks
A. Neishaboori, The Pennsylvania State University, USA
G. Kesidis, The Pennsylvania State University, USA
CQ1602 Simulated Annealing based Bandwidth Reservation for QoS Routing
Baohua Zhang, Carleton University, Canada
Changcheng Huang, Carleton University, Canada
Michael Devetsikiotis, North Carolina State University, USA
CQ1603 A Novel Load Sensitive QoS Routing Algorithm for Streaming Applications
B. Peng, University of Leeds, UK
A. H. Kemp, University of Leeds, UK
S. Boussakta, University of Leeds, UK
CQ1604 Network-Wide Load Balancing Routing with Performance Guarantees
Kartik Gopalan, Florida State University, USA
Tzi-cker Chiueh, Stony Brook University, USA
Yow-Jian Lin, Telcordia Research, USA
CQ1605 Characterization of BGP Recovery Time under Large-Scale Failures
Amit Sahoo, University of Califonia at Davis, USA
Krishna Kant, Intel Corporation, USA
Prasant Mohapatra, University of Califonia at Davis, USA

 

Session CQ-17—Performance of Wireless Networks
Chair:
Iakovos Venieris, National Technical University of Athens, Greece
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: ICEC – Dolmabahce B

 

CQ1701 Periodic Location Area Update Schemes for UMTS 3G Mobile Networks: Optimality and Comparison
Yang Xiao, The University of Memphis, USA
Hui Chen, The University of Memphis, USA
CQ1702 Flow Level Performance Analysis of Wireless Data Networks: A Case Study
Juha Leino, Helsinki University of Technology, Finland
Aleksi Penttinen, Helsinki University of Technology, Finland
Jorma Virtamo, Helsinki University of Technology, Finland
CQ1703 Modeling and Analysis of Frame Aggregation in Unsaturated WLANs with Finite Buffer Stations
Srikant Kuppa, The University of Texas at Dallas, USA
G. R. Dattatreya, The University of Texas at Dallas, USA
CQ1704 Interaction of RSVP and Mobile IPv6 Protocols: An Evaluation of Performance on Wireless Networks
Ahmad Belhoul, Monash University, Australia
Y. Ahmet Þekercioðlu, Monash University, Australia
Nallasamy Mani, Monash University, Australia
CQ1705 A Markovian Waypoint Mobility Model with Application to Hotspot Modeling
Esa Hyytiä, Norwegian University of Science and Technology, Norway
Pasi Lassila, Helsinki University of Technology, Finland
Jorma Virtamo, Helsinki University of Technology, Finland

 

Session CQ-18(P)—Topics in Communications QoS, Reliability & Performance Modeling-I
Chair:
Barcin Kozbe, Ericsson, USA
Monday 12 June, 14:00 – 17:30
Room: ICEC – Side Foyer 1st Flr

 

CQ1801 A Feedback Control Model for Multiple-Link Adaptive Bandwidth Provisioning Systems
Hao Wang, Carleton University, Canada
Changcheng Huang, Carleton University, Canada
James Yan, Carleton University, Canada
CQ1802 Equal Opportunity Fairness in Resilient Packet Rings
Siavash Khorsandi, Amirkabir University of Technology, Iran
Arash Shokrani, Carleton University, Canada
Ioannis Lambadaris, Carleton University, Canada
CQ1803 A Rate-Distortion based Comparison of Media-Dependent FEC and MDC for Real-Time Audio
György Dán, Royal Institute of Technology, Sweden
Viktória Fodor, Royal Institute of Technology, Sweden
Gunnar Karlsson, Royal Institute of Technology, Sweden
CQ1804 Analyzing and Optimizing Adaptive Modulation-Coding Jointly with ARQ for QoS-Guaranteed Traffic
Xin Wang, University of Minnesota, USA
Qingwen Liu, University of Minnesota, USA
Georgios B. Giannakis, University of Minnesota, USA
CQ1805 Availability Guaranteed Service Provisioning in Hose Model VPNs with Multi-Path Routing
Haibo Wang, Nanyang Technological University, Singapore
Gee-Swee Poo, Nanyang Technological University, Singapore
CQ1806 The Prediction Approach in QoS Routing
Eva Marín-Tordera, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Xavier Masip-Bruin, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Sergio Sánchez-López, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Jordi Domingo-Pascual, Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Ariel Orda, Technion I.I.T., Israel
CQ1807 An Upper Bound on the State Requirements of Link-Fault Tolerant Multi-Topology Routing
Tarik Čičić, Simula Research Laboratory, Norway
CQ1808 TCP/IP Interaction Based on Congestion Price Stability and OptimalityOptimality
Jiayue He, Princeton University, USA
Mung Chiang, Princeton University, USA
Jennifer Rexford, Princeton University, USA

 

Session CQ-19(P)—Topics in Communications QoS, Reliability & Performance Modeling-II
Chair:
Barcin Kozbe, Ericsson, USA
Tuesday 13 June, 8:30 – 12:00
Room: ICEC – Side Foyer 1st Flr

 

CQ1901 On the Transformation of Multifractal Traffic at Ingress Optical Burst Switches
Gustavo B. Figueiredo, State University of Campinas, Brazil
Nelson L. S. da Fonseca, State University of Campinas, Brazil
Cesar A. V. Melo, State University of Campinas, Brazil
Marcos R. Salvador, CPqD Telecom & IT Solutions, Brazil
CQ1902 Variable Rate Caching for Video Delivery in Heterogeneous Environment
Xu Du, Huazhong Univerisity of Science and Technology, China
Tai Wang, Huazhong Univerisity of Science and Technology, China
Zongkai Yang, Huazhong Univerisity of Science and Technology, China
Jiang Yu, Huazhong Univerisity of Science and Technology, China
Wei Liu, Huazhong Univerisity of Science and Technology, China
CQ1903 A Multiple-Forwarder based File Distribution Schemes Using Join Time Interval over a Tree-based Overlay Multicast
Soojeon Lee, Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea
Kyungran Kang, Ajou University, Korea
Dongman Lee, Information and Communications University, Korea
Jaehoon Kim, Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea
CQ1904 Auction-based Congestion Pricing for Wireless Data Services
Saravut Yaipairoj, Stevens Institute of Technology, USA
Fotios C. Harmantzis, Stevens Institute of Technology, USA
CQ1905 Stochastic Relay Routing in Peer-to-Peer Networks
Xiaojun Hei, Hong Kong University of Science and Technology, China
Haiqing Song, Sun Yat-sen University, China
CQ1906 Investigation of Geographic Routing Metric in Sensor Networks
Zafar Q. Taha, University of Arkansas at Little Rock, USA
Xian Liu, University of Arkansas at Little Rock, USA
CQ1907 Statistical Delay Budget Partitioning Algorithm
Najah Abu Ali, Queen’s University, Canada
Saeed Gazor, Queen’s University, Canada
Hussein Mouftah, University of Ottawa, Canada
CQ1908 Performance Analysis of Single- and Multi-Channel Contention Resolution Algorithm for the DOCSIS MAC Protocol
Seung-Eun Hong, Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea
Oh-Hyeong Kwon, Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea
Sung-Kyung Kim, Electronics and Telecommunications Research Institute, Korea

 

Communication Theory Symposium

 

Co-chairs: Sergio Benedetto, Politecnico di Torino, Italy; Ender Ayanoglu, University of Califonia, Irvine, USA; Sedat Oelcer, IBM, Zurich, Switzerland; Bane Vasic, University of Arizona, Tuscon, USA
Sponsors: Communications Theory



Session CT-01—LDPC Code Analysis
Chair:
Bane Vasic, University of Arizona, USA
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton Conv. & Exh. Center - Hall I

 

CT0101 Error Floors of LDPC Codes on the Binary Symmetric Channel
Shashi Kiran Chilappagari, University of Arizona, USA
Sundararajan Sankaranarayanan, University of Arizona, USA
Bane Vasić, University of Arizona, USA
CT0102 An IS Simulation Technique for Very Low BER Performance Evaluation of LDPC Codes
Enver Cavus, UCLA, USA
Charles L. Haymes, IBM T.J Watson Research Center, USA
Babak Daneshrad, UCLA, USA
CT0103 Trapping Sets in Irregular LDPC Code Ensembles
Olgica Milenkovic, University of Colorado, USA
Emina Soljanin, Bell Laboratories–Lucent Technologies, USA
Philip Whiting, Bell Laboratories–Lucent Technologies, USA
CT0104 On Gaussian Approximation for Density Evolution of Low-Density Parity-Check Codes
Minyue Fu, University of Newcastle, Australia
CT0105 The Minimal Product Parity Check Matrix and Its Application
Morteza Esmaeili, Isfahan University of Technology, Iran

 

Session CT-02—LDPC Code Design
Chair:
Richard Wesel, University of California, USA
Monday 12 June, 14:00 –15:30
Room: Hilton Conv. & Exh. Center - Hall I

 

CT0201 On a Construction Method of Irregular LDPC Codes without Small Stopping Sets
G. Richter, University of Ulm, Germany
A. Hof, University of Ulm, Germany
CT0202 eIRA Codes for Coded Modulation Systems
Giuseppe Durisi, Swiss Federal Institute of Technology, Switzerland
Libero Dinoi, Istituto Superiore Mario Boella, Italy
Sergio Benedetto, Politecnico di Torino, Italy
CT0203 CT0203 Design of Efficiently-Encodable Rate-Compatible Irregular LDPC Codes
Jaehong Kim, Georgia Institute of Technology, USA
Aditya Ramamoorthy, Marvell Semiconductor Inc., USA
Steven W. McLaughlin, Georgia Institute of Technology, USA
CT0204 On Raptor Codes
Hossein Pishro-Nik, University of Massachusetts, USA
Faramarz Fekri, Georgia Institute of Technology, USA
CT0205 A Linear-Programming Approach to the Design of LDPC Codes for Non-Uniform Channels
Masoud Ardakani, University of Alberta, Canada

 

Session CT-03—LDPC and Convolutional Codes
Chair:
Philippa Martin, University of Canterbury, New Zealand
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall I

 

CT0301 A Permutation Decomposition based Algorithm for the Design of Prunable Interleavers for Parallel Turbo Decoder Architectures
Libero Dinoi, Istituto Superiore “Mario Boella”, Italy
Alberto Tarable, Politecnico di Torino, Italy
Sergio Benedetto, Politecnico di Torino, Italy
CT0302 Robust, Efficient and Balanced (REB) Rate-Compatible Puncturing Schemes for Hybrid ARQ Algorithms Using Turbo Codes
Fulvio Babich, University of Trieste, Italy
Francesca Vatta, University of Trieste, Italy
CT0303 Construction of Irregular LDPC Convolutional Codes with Fast Encoding
Ali Emre Pusane, University of Notre Dame, USA
Kamil Sh. Zigangirov, University of Notre Dame, USA
Daniel J. Costello Jr., University of Notre Dame, USA
CT0304 A Novel Technique to Evaluate the Transfer Function of Punctured Turbo Codes
Ioannis Chatzigeorgiou, University of Cambridge, UK
Miguel R. D. Rodrigues, University of Cambridge, UK
Ian J. Wassell, University of Cambridge, UK
Rolando Carrasco, University of Newcastle, UK
CT0305 Procedures for Efficient Iterative Decoding of Orthogonal Convolutional Codes
Yu-Cheng He, École Polytechnique de Montréal, Canada
David Haccoun, École Polytechnique de Montréal, Canada
Christian Cardinal, École Polytechnique de Montréal, Canada

 

Session CT-04—Error Control Coding
Chair:
Oyvind Ytrehus, University of Bergen, Norway
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall I

 

CT0401 A New Family of Codes with High Iterative Decoding Performances
Iryna Andriyanova, France Télécom, France
Jean-Pierre Tillich, INRIA, France
Jean-Claude Carlach, France Télécom, France
CT0402 Improved Low-Density Parity-Check Codes for Burst Erasure Channels
Enrico Paolini, University of Bologna, Italy
Marco Chiani, University of Bologna, Italy
CT0403 Low Rate Concatenated Zigzag-Hadamard Codes
Guosen Yue, NEC Laboratory America, Inc., USA
W. K. Leung, City University of Hong Kong, Hong Kong
Li Ping, City University of Hong Kong, Hong Kong
Xiaodong Wang, Columbia University, USA
CT0404 Performance of Concatenated Code with LDPC Code and RSC Code
Satoshi Gounai, Tokyo University of Science, Japan
Tomoaki Ohtsuki, Keio University, Japan
Toshinobu Kaneko, Tokyo University of Science, Japan
CT0405 Maximum Likelihood Decoding of Codes on the Z-Channel
Ángela Barbero, UVA, Spain
Pål Ellingsen, UIB, Norway
Susanna Spinsante, UNIVPM, Italy
Øyvind Ytrehus, UIB, Norway

 

Session CT-05—Detection and Coded Modulation
Chair:
Inkyu Lee, Korea University, Korea
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall I

 

CT0501 The Method of Theoretic Estimation of BER of ML Receiver for Binary Coded Systems with Square QAM
Alexey B. Natalin, St. Petersburg Electrotechnical University, Russia
Alexander B. Sergienko, St. Petersburg Electrotechnical University, Russia
CT0502 Shaped-Offset QPSK with Multiple-Bit Differential Detection
Erik Perrins, University of Kansas, USA
Robert Schober, The University of British Columbia, Canada
Michael Rice, Brigham Young University, USA
Marvin Simon California Institute of Technology, USA
CT0503 New Tight Upper-Bounds on the Error Probability of Multilevel Coded Modulation Schemes
Julien Pons, Conexant Systems Inc., USA; Universit de Cergy-Pontoise, France
Laurent Pierrugues, Conexant Systems Inc., USA; Universit de Cergy-Pontoise, France
Patrick Duvaut, Conexant Systems Inc., USA
Arnaud Santraine, Conexant Systems Inc., USA; Universit de Cergy-Pontoise, France
CT0504 Multilevel Coding for Spectrally Efficient Noncoherent Optical Transmission
Ivan B. Djordjevic, University of Arizona, USA
Bane Vasic, University of Arizona, USA
CT0505 Further Results on Noncoherent Block-Coded MPSK
Ruey-Yi Wei, National Central University, Taiwan
Yen-Ming Chen, National Central University, Taiwan
Chia-Chan Kuo, National Central University, Taiwan

 

Session CT-06—Coding and Detection for ISI Channels
Chair:
Sedat Oelcer, IBM Zurich Research Center, Switzerland
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall I

 

CT0601 Reduced-Complexity BCJR Algorithm for Turbo Equalization
Dario Fertonani, Università di Parma, Italy
Alan Barbieri, Università di Parma, Italy
Giulio Colavolpe, Università di Parma, Italy
CT0602 Construction of Codewords and Pulse Shapes to Meet Spectral Requirements
I. J. Fair, University of Alberta, Canada
CT0603 Post-ECC Modeling of Magnetic Recording Channels Using Hidden Markov Models
Shayan G. Srinivasa, Georgia Institute of Technology, USA
Patrick Lee, Western Digital, USA
Steven W. McLaughlin, Georgia Institute of Technology, USA
CT0604 Soft-Output Decoding in Multiple-Head MTR Encoded Magnetic Recording Systems
Nikola Đurić, University of Novi Sad, Serbia and Montenegro
Miroslav Despotović, University of Novi Sad, Serbia and Montenegro
CT0605 The Depth-First Algorithm for Designing 2-D Single-State Block Codes
Ismail Demirkan, University of California, San Diego, USA
Jack K. Wolf, University of California, San Diego, USA

 

Session CT-07—Space-Time Codes
Chair:
Ayman Naguib, Qualcomm, Inc., USA
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall I

 

CT0701 Precoding for Distributed Space-Time Codes in Cooperative Diversity-based Downlink
Hilde Skjevling, University of Oslo, Norway
David Gesbert, Eurécom Institute, France
Are Hjørungnes, University of Oslo, Norway
CT0702 Improved Differential Unitary Space-Time Signal Design for Two to Six Transmit Antennas
D. B. Smith, National ICT Australia, Australia
CT0703 On Space-Time Trellis Codes Achieving Optimal Diversity Multiplexing Tradeoff
Rahul Vaze, Beceem Communications Pvt. Ltd., India
B. Sundar Rajan, Indian Institute of Science, India
CT0704 A Tight Upper Bound on the PEP of a Space-Time Coded System
Ranjan K. Mallik, Indian Institute of Technology, India
Q. T. Zhang, City University of Hong Kong, Hong Kong
CT0705 Performance Analysis of Bit-Interleaved Space-Time (BI-ST) Coded Systems over Wireless Channels
Salam A. Zummo, King Fahd University of Petroleum and Minerals, Saudi Arabia
Ping-Cheng Yeh, National Taiwan University, Taiwan
Wayne E. Stark, University of Michigan, USA

 

Session CT-08—MIMO Systems Design
Chair:
Stefan Kaiser, DoCoMo Euro-Labs, Germany
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall I

 

CT0801 Optimum Linear Transmitter Design for MIMO Systems with Two QPSK Data Streams
Miquel Payaró, CTTC, Spain
Antonio Pascual-Iserte, CTTC, Spain; Universitat Politècnica de Catalunya, Spain
Miguel Ángel Lagunas, CTTC, Spain
CT0802 List Sequential MIMO Detection: Noise Bias Term and Partial Path Augmentation
Steffen Bittner, Technische Universität Dresden, Germany
Ernesto Zimmermann, Technische Universität Dresden, Germany
Wolfgang Rave, Technische Universität Dresden, Germany
Gerhard Fettweis, Technische Universität Dresden, Germany
CT0803 Novel Transmit Beamforming Schemes for Time-Varying Fading Channels
Li Liu, University of California, Irvine, USA
Hamid Jafarkhani, University of California, Irvine, USA
CT0804 Adaptive Modulation for MIMO Beamforming under Average BER Constraints and Imperfect CSI
José F. Paris, University of Málaga, Spain
Andrea J. Goldsmith, Stanford University, USA
CT0805 Adaptive Modulation for MIMO Multiplexing under Average BER Constraints and Imperfect CSI
José F. Paris, University of Málaga, Spain
Andrea J. Goldsmith, Stanford University, USA

 

Session CT-09—MIMO Systems Analysis
Chair:
Robert Heath, University of Texas, USA
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall I

 

CT0901 Capacity and SER Analysis of MIMO Beamforming with MRC
Matthew R. McKay, University of Sydney, Australia
Iain B. Collings, CSIRO, Australia
Peter J. Smith, University of Canterbury, New Zealand
CT0902 Directional Random Scattering MIMO Channels: Entropy Analysis and Capacity Optimization
Parastoo Sadeghi, The Australian National University, Australia
Thushara D. Abhayapala, The Australian National University, Australia
Rodney A. Kennedy, The Australian National University, Australia
CT0903 On the Capacity of Cellular Networks with MIMO Links
Muhammad Naeem Bacha, University of Melbourne, Australia
Jamie S. Evans, University of Melbourne, Australia
Stephen V. Hanly, University of Melbourne, Australia
CT0904 CT0904 Performance of MIMO MRC Systems with Co-Channel Interference
Juan M. Romero-Jerez, University of Malaga, Spain
Juan P. Peña-Martín, University of Malaga, Spain
Gabriel Aguilera, University of Malaga, Spain
Andrea J. Goldsmith, Stanford University, USA
CT0905 Performance Analysis of Alamouti 2IMO Diversity System in Time-Varying Rayleigh Fading Channels
Ping-Hung Chiang, National Taiwan University, Taiwan
Hsueh-Jyh Li, National Taiwan University, Taiwan
Ding-Bing Lin, National Taipei University of Technology, Taiwan
Gordon Stüber, Georgia Institute of Technology, USA

 

Session CT-10—MIMO System Optimization and Analysis
Chair:
Helmut Boelcskei, ETH, Swiss Federal Institute of Technology, Switzerland
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall I

 

CT1001 Power and Signature Optimization for Forward Link CDMA with Multiple Antennas
Hao Bi, Motorola Inc., USA
Michael L. Honig, Northwestern University, USA
CT1002 Partial Power Control for Slowly Fading MIMO Channels
Thanh Tùng Kim, Royal Institute of Technology, Sweden
Mikael Skoglund, Royal Institute of Technology, Sweden
CT1003 On the Diversity-Multiplexing Tradeoff for Ordered SIC Receivers over MIMO Channels
Hongyuan Zhang, North Carolina State University, USA
Huaiyu Dai, North Carolina State University, USA
Brian L. Hughes, North Carolina State University, USA
CT1004 A Throughput-based Adaptive MIMO-BICM Approach for Spatially-Correlated Channels
Matthew R. McKay, University of Sydney, Australia; CSIRO, Australia
Iain B. Collings, CSIRO, Australia
Antonio Forenza, Freescale Semiconductor, Inc., USA
Robert W. Heath Jr., The University of Texas at Austin, USA
CT1005 An Analysis of Low Complexity Algorithms for MIMO Antenna Selection
Peter J. Smith, University of Canterbury, New Zealand
Tim W. King, University of Canterbury, New Zealand
Lee M. Garth, University of Canterbury, New Zealand
Mischa Dohler, France Télécom, France

 

Session CT-11—Fading Channel Analysis
Chair:
Chintha Tellambura, University of Alberta, Canada
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall I

 

CT1101 Bounds on the Capacity of Slow Frequency Selective Fading Channels
Itsik Bergel, Politecnico di Torino, Italy
Sergio Benedetto, Politecnico di Torino, Italy
CT1102 Achievable Rates of Asymmetrical Multiple Access in Block-Fading Channels
Thomas Deckert, Technische Universität Dresden, Germany
Gerhard Fettweis, Technische Universität Dresden, Germany
CT1103 rror Exponents and Cutoff Rate for Noncoherent Rician Fading Channels
Mustafa Cenk Gursoy, University of Nebraska–Lincoln, USA
CT1104 Multipath Rayleigh Fading Channels in the Low SNR Regime
Lei Zhou, Tsinghua University, China
Shidong Zhou, Tsinghua University, China
Yan Yao, Tsinghua University, China
CT1105 A Method for Precise Bit-Error Probability Calculation of Asynchronous Multicode DS-CDMA Systems in Rayleigh Fading
Seung Joon Lee, Electronics & Telecommunications Research Institute, Korea
Norman C. Beaulieu, University of Alberta, Canada

 

Session CT-12—Fading Channels
Chair:
Luc Vandendorpe, Universite Catholique de Louvain, Belgium
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall III

 

CT1201 Approaching Capacity on Noncoherent Block Fading Channels with Successive Decoding
Teng Li, University of Notre Dame, USA
Xiaowei Jin, University of Notre Dame, USA
Oliver M. Collins, University of Notre Dame, USA
Thomas E. Fuja, University of Notre Dame, USA
CT1202 Identifiability of Training based CFO Estimation over Frequency Selective Channels
Feifei Gao, National University of Singapore, Singapore
A. Nallanathan, National University of Singapore, Singapore
CT1203 Generalized Quadratic Receivers for Orthogonal and Nonorthogonal Unitary Space-Time Constellations over Rayleigh Fading Channels
Rong Li, National University of Singapore, Singapore
Pooi Yuen Kam, National University of Singapore, Singapore
CT1204 Design of Adaptive Systems for the Fading Channel Adopting Efficient Coded Modulations
Fulvio Babich, Università di Trieste, Italy
CT1205 CT1205 Multiple-Symbol Differential Detection for Single-Antenna and Multiple-Antenna Systems over Ricean-Fading Channels
Tao Cui, California Institute of Technology, USA
Chintha Tellambura, University of Alberta, Canada

 

Session CT-13—Diversity Techniques
Chair:
Witold Krzymien, University of Alberta, Canada
Monday 12 June, 14:00 –15:30
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall III

 

CT1301 The Impact of Delay on the Diversity, Multiplexing, and ARQ Tradeoff
Tim Holliday, Princeton University, USA
Andrea Goldsmith, Stanford University, USA
H. Vincent Poor, Princeton University, USA
CT1302 Performance of Selection Diversity MFSK in the Presence of Estimation Errors
Yunfei Chen, University of Alberta, Canada
Norman C. Beaulieu, University of Alberta, Canada
CT1303 Asymptotic Error Rate Analysis for Dual-Branch Diversity Combining on Correlated Rician Channels
Zheng Du, University of Alberta, Canada
Julian Cheng, Lakehead University, Canada
Norman C. Beaulieu, University of Alberta, Canada
CT1304 Asymptotic Analysis on Spatial Diversity versus Multiuser Diversity in Wireless Networks
Quan Zhou, NC State University, USA
Huaiyu Dai, NC State University, USA
CT1305 Multi-QAM Modulation: A Low-Complexity Full-Rate Diversity Scheme
Alireza Seyedi, Philips Research North America, USA

 

Session CT-14—CUWB Communication
Chair:
Giuseppe Durisi, ETH, Swiss Federal Institute of Technology, Switzerland
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall III

 

CT1401 A Method for Spectrum Shaping and NBI Suppression in UWB Communications
Yue Wang, University of Victoria, Canada
Xiaodai Dong, University of Victoria, Canada
Ivan J. Fair, University of Alberta, Canada
CT1402 Equalization for 4BOK DS-UWB Systems
Ambuj Parihar, The University of British Columbia, Canada
Lutz Lampe, The University of British Columbia, Canada
Robert Schober, The University of British Columbia, Canada
Cyril Leung, The University of British Columbia, Canada
CT1403 A Subspace based Approach to Pulse Design with Application to UWB Communications
S. Chandan, Indian Institute of Technology Kanpur, India
P. Sandeep, Indian Institute of Technology Kanpur, India
A. K. Chaturvedi, Indian Institute of Technology Kanpur, India
CT1404 Error Analysis of DS-BPSK UWB Multiple-Access Systems in Dense Multipath Channels
Haiyang Ding, Beijing University of Technology, China
Yanhua Zhang, Beijing University of Technology, China
Xuemei Wu, Beijing University of Technology, China
CT1405 Code Hopping—Direct Sequence Spread Spectrum to Compensate for Intersymbol Interference in an Ultra-Wideband System
Sung Han Chung, Queen’s University, Canada
Peter J. McLane, Queen’s University, Canada

 

Session CT-15—Detection with State Information
Chair:
Sundar Rajan, Indian Institute of Science, India
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall III

 

CT1501 Efficient Generation of Interleavers for IDMA
Ioachim Pupeza, Technical University Braunschweig, Germany
Aleksandar Kavčić, City University of Hong Kong, Hong Kong
Li Ping, City University of Hong Kong, Hong Kong
CT1502 Maximum Likelihood Sequence Detection of a Bit-stuffed Data Source
Tim Meehan, Naval Postgraduate School, USA
James Hicks, The Aerospace Corp., USA
Frank Kragh, Naval Postgraduate School, USA
CT1503 On Channel Sensitivity to Partially Known Two-Sided State Information
Abdellatif Zaidi, CNRS/Supélec-LSS, France
Pierre Duhamel, CNRS/Supélec-LSS, France
CT1504 Throughput Analysis of Cellular Downlink with Different Types of Channel State Information
Eduard A. Jorswieck, Heinrich-Hertz-Institute, Germany
Holger Boche, Heinrich-Hertz-Institute, Germany
CT1505 Transmit Antenna Selection for Space-Time Block Coded Systems with Channel Estimation
Cheng Shan, National University of Singapore, Singapore
Pooi Yuen Kam, National University of Singapore, Singapore
A. Nallanathan, National University of Singapore, Singapore

 

Session CT-16—Ad Hoc and Sensor Networks
Chair:
Erik Perrins, University of Kansas, USA
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall III

 

CT1601 Low-Complexity Cooperative Coding for Sensor Networks Using Rateless and LDGM Codes
Andrew W. Eckford, University of Toronto, Canada
Josephine P. K. Chu, University of Toronto, Canada
Raviraj S. Adve, University of Toronto, Canada
CT1602 Optimal Distortion-Power Tradeoffs in Sensor Networks: Gauss-Markov Random Processes
Nan Liu, University of Maryland, College Park, USA
Sennur Ulukus, University of Maryland, College Park, USA
CT1603 Estimation Diversity with Multiple Heterogeneous Sensors
Shuguang Cui, University of Arizona, USA
Jinjun Xiao, University of Minnesota, USA
Andrea J. Goldsmith, Stanford University, USA
Zhi-Quan Luo, University of Minnesota, USA
H. Vincent Poor, Princeton University, USA
CT1604 Snapshot Capacity of Multi Hop Ad Hoc Networks
Pouriya Sadeghi, Concordia University, Canada
M. Reza Soleymani, Concordia University, Canada
CT1605 CT1605 Power Allocation and Hybrid Relaying Strategies for F/TDMA Ad Hoc Networks
Semih Serbetli, The Pennsylvania State University, USA
Aylin Yener, The Pennsylvania State University, USA

 

Session CT-17—Relay Channels and Networks
Chair:
Mike Honig, Northwestern University, USA
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall III

 

CT1701 Iterative Network and Channel Decoding for the Two-Way Relay Channel
Christoph Hausl, Munich University of Technology, Germany
Joachim Hagenauer, Munich University of Technology, Germany
CT1702 Bilayer LDPC Codes for the Relay Channel
Peyman Razaghi, University of Toronto, Canada
Wei Yu, University of Toronto, Canada
CT1703 On the Capacity of Memoryless Relay Networks
Krishna Srikanth Gomadam, University of California, Irvine, USA
Syed Ali Jafar, University of California, Irvine, USA
CT1704 Performance Bounds for Turbo Coded Half Duplex Relay Systems
Subhadeep Roy, Arizona State University, USA
Tolga M. Duman, Arizona State University, USA
CT1705 A Distributed Relay-Assignment Algorithm for Cooperative Communications in Wireless Networks
Ahmed K. Sadek, University of Maryland, College Park, USA
Zhu Han, University of Maryland, College Park, USA
K. J. Ray Liu, University of Maryland, College Park, USA

 

Session CT-18—Information Theory and Joint Source-Channel Coding
Chair:
Costas Georghiades Texas A&M University, USA
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton Conv. & Exhibition Center - Hall III
 

CT1801 Taylor Series Expansions for the Entropy Rate of Hidden Markov Processes
Or Zuk, Weizmann Inst. of Science, Israel
Eytan Domany, Weizmann Inst. of Science, Israel
Ido Kanter, Bar-Ilan University, Israel
Michael Aizenman, Princeton University, USA
CT1802 Approximating the Sum of Correlated Lognormal or Lognormal-Rice Random Variables
Neelesh B. Mehta, Mitsubishi Electric Research Labs, USA
Andreas F. Molisch, Mitsubishi Electric Research Labs, USA
Jingxian Wu, Sonoma State University, USA
Jin Zhang, Mitsubishi Electric Research Labs, USA
CT1803 On Antiuniform and Partially Antiuniform Sources
Morteza Esmaeili, Isfahan University of Technology, Iran
Ali Kakhbod, Isfahan University of Technology, Iran
CT1804 Optimum Bit-by-Bit Power Allocation for Minimum Distortion Transmission
Arzu Karaer, Texas A&M University, USA
Costas N. Georghiades, Texas A&M University, USA
CT1805 A Simple Rate-1/2 Co-Decoding Scheme for Writing on Dirty Paper
Matteo Mazzotti, University of Bologna, Italy
Marco Chiani, University of Bologna, Italy

 

Session CT-19(P)—Network Issues and Capacity-Achieving Schemes
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Tuesday 13 June, 8:30 – 12:00
Room: ICEC – Side Foyer, Ground Floor

 

CT1901 Multi-Relay Regeneration for Long Haul Communications
Eado Meron, Tel Aviv University, Israel
Meir Feder, Tel Aviv University, Israel
CT1902 Multi-Collaboration Domain Multicast P2P Delivery Architecture for VoD System
X. Y. Yang, Universitat Autònoma de Barcelona, Spain
P. Hernández, Universitat Autònoma de Barcelona, Spain
L. Souza, Universitat Autònoma de Barcelona, Spain
A. Ripoll, Universitat Autònoma de Barcelona, Spain
R. Suppi, Universitat Autònoma de Barcelona, Spain
E. Luque, Universitat Autònoma de Barcelona, Spain
F. Cores, Universitat de Lleida, Spain
CT1903 Distributed Base Station Processing in the Uplink of Cellular Networks
Emre Aktas, Hacettepe University, Turkey
Jamie Evans, University of Melbourne, Australia
Stephen Hanly, University of Melbourne, Australia
CT1904 Queue Proportional Scheduling in Gaussian Broadcast Channels
Kibeom Seong, Stanford University, USA
Ravi Narasimhan, University of California, Santa Cruz, USA
John M. Cioffi, Stanford University, USA
CT1905 Prefix-Randomized Query-Tree Protocol for RFID Systems
Kong Wa Chiang, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
Cunqing Hua, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
Tak-Shing Peter Yum, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
CT1906 Cooperative Sensing among Cognitive Radios
Shridhar Mubaraq Mishra, University of California, Berkeley, USA
Anant Sahai, University of California, Berkeley, USA
Robert W. Brodersen, University of California, Berkeley, USA
CT1907 A Near-Capacity Linear Precoder for the MIMO Broadcast Channel
Filippo Filippo, Philips Research Laboratories, USA
CT1908 Capacity Region of Wireless Ad Hoc Networks Using Opportunistic Collaborative Communications
O. Simeone, Politecnico di Milano, Italy; NJIT, USA
U. Spagnolini, Politecnico di Milano, Italy
CT1909 Achievable Rates of Pulse-Position Modulated Impulse Radio with Transmitted Reference
Xiliang Luo, University of Minnesota, USA
Georgios B. Giannakis, University of Minnesota, USA
CT1910 A Structured LDPC Code Construction for Efficient Encoder Design
Jean-Baptiste Doré, France Telecom, France
Marie-Hélène Hamon, France Telecom, France
Pierre Pénard, France Telecom, France

 

Session CT-20(P)—Topics in Communication Theory
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Tuesday 13 June, 14:00 – 17:30
Room: ICEC – Side Foyer, Ground Floor

 

CT2001 A Novel Soft-Output Layered Orthogonal Lattice Detector for Multiple Antenna Communications
Massimiliano Siti, STMicroelectronics, USA
Michael P. Fitz, University of California Los Angeles, USA
CT2002 Turbo Space-Time Chip Equalization and Channel Estimation for Overloaded MIMO HSDPA
Raphaël Visoz, France Telecom, France
Antoine O. Berthet, SUPELEC, France
Nicolas Gresset, France Telecom, France
CT2003 A Novel Quantification of 3D Directional Spread from Small-Scale Fading Analysis
Arindam Pal, University of Bristol, UK
Mark Beach, University of Bristol, UK
Andy Nix, University of Bristol, UK
CT2004 Time-Reversal Space-Time Equalization for Amplify-and-Forward Relaying
Hakam Mheidat, University of Waterloo, Canada
Murat Uysal, University of Waterloo, Canada
CT2005 Performance of BICM-ID with Signal Space Diversity
Nghi H. Tran, University of Saskatchewan, Canada
Ha H. Nguyen, University of Saskatchewan, Canada
Tho Le-Ngoc, McGill University, Canada
CT2006 Superposition Coding with Peak-Power Limitation
Jun Tong, City University of Hong Kong, Hong Kong,
Li Ping, City University of Hong Kong, Hong Kong,
Xiao Ma, Sun Yat-sen University, China
CT2007 Maximum Likelihood Sequence Estimation in the Presence of Timing Misalignment and Polarization Mode Dispersion in Optically Amplified Return-to-Zero Systems
Jian Zhao, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
Lian-Kuan Chen, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
Chun-Kit Chan, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong

 

Next-Generation Mobile Networks Symposium

 

Co-chairs: Abbas Jamalipour University of Sydney, Australia; Heinrich Stüttgen NEC Europe Ltd, Germany; Pascal Lorenz University of Haute Alsace, France
Sponsors: Communications Switching and Routing; Satellite & Space Communications; Communications Software; Personal Communications

 

 

Session NG-01—Protocols and Architectures
Chair:
Vincent Wong, University of British Columbia, Canada
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton - Mercury

 

NG0101 Pipeline Probability Paging for Wireless Systems
Yang Xiao, The University of Memphis, USA
Hui Chen, The University of Memphis, USA
Mohsen Guizani, Western Michigan University, USA
NG0102 Power Efficient Opportunistic p-Persistent CSMA for Wireless Networks
Chan-Soo Hwang, Stanford University, USA
Kibeom Seong, Stanford University, USA
John M. Cioffi, Stanford University, USA
NG0103 Power-Efficient Interface Selection Scheme Using Paging of WWAN for WLAN in Heterogeneous Wireless Networks
SuKyoung Lee, Yonsei University, Korea
Nada Golmie, National Institute of Standards and Technology, USA
NG0104 SCIM (Service Capability Interaction Manager) Implementation Issues in IMS Service Architecture
Anahita Gouya, Institut National des telecommunications, France
Noël Crespi, Institut National des telecommunications, France
Emmanuel Bertin, France Telecom, France
NG0105 Agent-based Adaptive Management of Non-Homogeneous Connectivity Resources
Flavio Esposito, Universitá di Firenze, Italy
Francesco Chiti, Universitá di Firenze, Italy
Romano Fantacci, Universitá di Firenze, Italy
Simo Hosio, University of Oulu, Finland
Junzhao Sun, University of Oulu, Finland

 

Session NG-02—Transmission Techniques in NGN
Chair:
Vojislav Misic, University of Manitoba, Canada
Monday 12 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Mercury

 

NG0201 On the Capacity of OFDMA 802.16 Systems
S-E. Elayoubi, France Telecom, France
B. Fourestié, France Telecom, France
X. Auffret, France Telecom, France
NG0202 Performance of Turbo-coded OFCDM Systems with Soft MCI Cancellation
Yiqing Zhou, University of Hong Kong, Hong Kong
Jiangzhou Wang, University of Kent, UK
NG0203 On Transmit-Diversity based Multicast in Mobile Wireless Networks
Qinghe Du, Texas A&M University, USA
Xi Zhang, Texas A&M University, USA
Xuemin Shen, University of Waterloo, Canada
NG0204 Interference Aware Medium Access in Cellular OFDMA/TDD Network
H. Haas, International University Bremen, Germany
V. D. Nguyen, International University Bremen, Germany
P. Omiyi, International University Bremen, Germany
N. Nedev, International University Bremen, Germany
G. Auer, DoCoMo Euro-Labs, Germany
NG0205 Flexible Design of Frequency Reuse Factor in OFDMA Cellular Networks
Young-June Choi, Seoul National University, Korea
Cheol Seung Kim, Seoul National University, Korea
Saewoong Bahk, Seoul National University, Korea

 

Session NG-03—Advanced Technologies and Applications
Chair:
Fabrizio Granelli, University of Trento, Italy
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Mercury

 

NG0301 Quality of Service Management in IEEE 802.16 Wireless Metropolitan Area Networks
Daniele Tarchi, University of Florence, Italy
Romano Fantacci, University of Florence, Italy
Marco Bardazzi, University of Florence, Italy
NG0302 Language Technology for Internet-Telephony Service Creation
Laurent Burgy, INRIA, France
Charles Consel, INRIA, France
Fabien Latry, INRIA, France
Julia Lawall, University of Copenhagen, Denmark
Nicolas Palix, INRIA, France
Laurent Réveillère, INRIA, France
NG0303 Broadcast Scheduling for Large Contents Distribution with Guaranteed Response Time
Noriaki Kamiyama, NTT Service Integration Laboratories, Japan
NG0304 Cross-Layer Design of Optimal Contention Period for IEEE 802.16 BWA Systems
Juanjuan Yan, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Geng-Sheng Kuo, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
NG0305 P-SIGMA: Paging in End-to-End Mobility Management
Abu S. Reaz, University of Oklahoma, USA
Mohammed Atiquzzaman, University of Oklahoma, USA

 

Session NG-04—Beyond 3G Systems
Chair:
Mario Marchese, University of Genoa, Italy
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton - Mercury

 

NG0401 Modeling and Performance Analysis of Beyond 3G Integrated Wireless Networks
Ahmed H. Zahran, University of Toronto, Canada
Ben Liang, University of Toronto, Canada
Aladdin Saleh, Bell Canada, Canada
NG0402 RSS: The Reconfiguration Support Subsystem for Next-Generation Mobile Networks
Zachos Boufidis, University of Athens, Greece
Nancy Alonistioti, University of Athens, Greece
Lazaros Merakos, University of Athens, Greece
NG0403 Utility-based Intelligent Network Selection in Beyond 3G Systems
Olga Ormond, University College Dublin, Ireland
John Murphy, University College Dublin, Ireland
Gabriel-Miro Muntean, Dublin City University, Ireland
NG0404 Fast and Scalable Access to Advance Resource Reservation Data in Future Cellular Networks
Aixin Sun, University of New South Wales, Australia
Mahbub Hassan, University of New South Wales, Australia
Mohammed Baseem Hassan, University of New South Wales, Australia
Peter Pham, University of New South Wales, Australia
Boualem Benatallah, University of New South Wales, Australia
NG0405 A Mobility Tracking Model and Handoff Performance Analysis for Wireless MPLS Networks
Rami Langar, GET-Telecom, France
Nizar Bouabdallah, INRIA, France
Samir Tohme, PRiSM Laboratory, France

 

Session NG-05—Satellites in NGN
Chair:
Tarik Taleb, Tohoku University, Japan
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Mercury

 

NG0501 Geographical and Orbital Information based Mobility Management to Overcome Last-Hop Ambiguity over IP/LEO Satellite Networks
Hiroshi Tsunoda, Tohoku University, Japan
Kohei Ohta, Cyber Solutions Inc., Japan
Nei Kato, Tohoku University, Japan
Yoshiaki Nemoto, Tohoku University, Japan
NG0502 A New Bandwidth Allocation Strategy in GEO Satellite Networks and Pricing the Differentiated Services
Gülfem Iþýklar, Boðaziçi University, Turkey
Ayþe Baþar Bener, Boðaziçi University, Turkey
Fatih Alagöz, Boðaziçi University, Turkey
NG0503 Error Models for the Transport Stream Packet Channel in the DVB-H Link Layer
Jussi Poikonen, University of Turku, Finland
Jarkko Paavola, University of Turku, Finland
NG0504 Satellite Mobility Pattern based Handover Management Algorithm in LEO Satellites
Ayþegül Tüysüz, Boðaziçi University, Turkey
Fatih Alagöz, Boðaziçi University, Turkey
NG0505 Information Distribution Techniques in Sensor Networks via Satellite
Igor Bisio, CNIT, Italy
Mario Marchese, CNIT, Italy
Giancarlo Portomauro CNIT, Italy
Agatino Mursia Selex Communication S.p.a., Italy

 

Session NG-06—Mobile Ad Hoc Networks
Chair:
Nei Kato, Tohoku University, Japan
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Mercury

 

NG0601 Modeling and Analysis of Connectivity in Mobile Ad Hoc Networks with Misbehaving Nodes
Fei Xing North Carolina State University, USA
Wenye Wang North Carolina State University, USA
NG0602 An Energy-Efficient Path Availability Routing Algorithm for Mobile Ad Hoc Sensor Networks
Ming Yu, State University of New York, USA
Aniket Malvankar, State University of New York, USA
Simon Y. Foo, Florida State University, USA
NG0603 The Impacts of Physical Layer Parameters on the Connectivity of Ad Hoc Networks
Javad Kazemitabar, University of California, Irvine, USA
Homayoun Yousefi’zadeh, University of California, Irvine, USA
Hamid Jafarkhani, University of California, Irvine, USA
NG0604 A Proxy-based Mobile Group Membership Protocol for Large Scale and Highly Dynamic Groups
Guojun Wang, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong; Central South University, China
Jiannong Cao, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong
Keith C. C. Chan, Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong
NG0605 Quality-of-Service Driven Power and Rate Control in Mobile Wireless Networks
Jia Tang, Texas A&M University, USA
Xi Zhang, Texas A&M University, USA

 

Session NG-07—Traffic Load Control Protocols
Chair:
Fatih Alagoz, Bogazici University, Turkey
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Mercury

 

NG0701 Joint Application of CCSDS File Delivery Protocol and Erasure Coding Schemes over Space Communications
Tomaso de Cola, CNIT, Italy
Harald Ernst, DLR, Germany
Mario Marchese, CNIT, Italy
NG0702 Bandwidth Allocation Strategies for TCP/IP Traffic over High Altitude Platform: A Multi-Objective Programming Approach
Igor Bisio, University of Genoa, Italy
Mario Marchese, University of Genoa, Italy
NG0703 A Fair TCP-based Congestion Avoidance Approach for One-to-Many Private Networks
Tarik Taleb, Tohoku University, Japan
Hiroki Nishiyama, Tohoku University, Japan
Abbas Jamalipour, University of Sydney, Australia
Nei Kato, Tohoku University, Japan
Yoshiaki Nemoto, Tohoku University, Japan
NG0704 Distributed Algorithms for Robust Self-Deployment and Load Balancing in Autonomous Wireless Access Networks
Holger Claussen, Bell Laboratories, Lucent Technologies, UK
NG0705 CAPWAP Handover Protocol
Behcet Sarikaya, University of Northern British Columbia, Canada
Xiao Zheng, University of Northern British Columbia, Canada

 

Session NG-08—All IP Networks
Chair:
Pascal Lorenz, University of Haute Alsace, France
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Mercury

 

NG0801 On Signaling Efficiency for Call Setup in All-IP Wireless Networks
Miguel Melnyk, University of Illinois at Urbana–Champaign, USA
Admela Jukan, University of Illinois at Urbana–Champaign, USA
NG0802 Peer-to-Peer Mobility Management for All-IP Networks
Ramy Farha, University of Toronto, Canada
Khashayar Khavari, University of Toronto, Canada
Nadeem Abji, University of Toronto, Canada
Alberto Leon-Garcia, University of Toronto, Canada
NG0803 Identity-based Hierarchical Access Authentication in Mobile IPv6 Networks
Ye Tian, Chinese Academy of Sciences, China
Yujun Zhang, Chinese Academy of Sciences, China
Hanwen Zhang, Chinese Academy of Sciences, China
Zhongcheng Li, Chinese Academy of Sciences, China
NG0804 Hierarchical Protocol Description and Test Generation Method for Mobile IPv6 Testing
Yujun Zhang, Chinese Academy of Sciences, China
Zhongcheng Li, Chinese Academy of Sciences, China
NG0805 A Practical Approach to Provide Communication Privacy
Joao Girao, NEC Europe Ltd., Germany
Bernd Lamparter, NEC Europe Ltd., Germany
Marco Liebsch, NEC Europe Ltd., Germany
Telemaco Melia, NEC Europe Ltd., Germany

 

Session NG-09—Wireless Mesh Networks
Chair:
Homayoun Yousefi'zadeh, University of California at Irvine, USA
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Mercury

 

NG0901 Capacity-Aware Routing in Multi-Channel Multi-Rate Wireless Mesh Networks
Tehuang Liu National Taiwan University, Taiwan
Wanjiun Liao National Taiwan University, Taiwan
NG0902 Mobile Multicast Route Optimisation
Imed Romdhani, Napier University, UK
Jose Munoz Napier University, UK
Hatem Bettahar, Université de Technologie de Compiègne, France
Abdelmadjid Bouabdallah, Université de Technologie de Compiègne, France
NG0903 Joint Optimal Channel Assignment and Congestion Control for Multi-Channel Wireless Mesh Networks
A. Hamed Mohsenian Rad, The University of British Columbia, Canada
Vincent W. S. Wong, The University of British Columbia, Canada
NG0904 On Admission of VoIP Calls over Wireless Mesh Network
Hung-yu Wei, National Taiwan University, Taiwan
Kyungtae Kim, NEC Laboratories America, USA
Anand Kashyap, NEC Laboratories America, USA
Samrat Ganguly, NEC Laboratories America, USA
NG0905 Handoff in Hybrid Wireless Networks Based on Self-Organization
Pejman Khadivi, Isfahan University of Technology, Iran; McMaster University, Canada
Shadrokh Samavi, Isfahan University of Technology, Iran; McMaster University, Canada
Hossein Saidi, Isfahan University of Technology, Iran
Terence D. Todd, McMaster University, Canada

 

Session NG-10—WLAN-Cellular Integration
Chair:
Shahrokh Valaee, University of Toronto, Canada
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Mercury

 

NG1001 Optimum Association of Mobile Wireless Devices with a WLAN-3G Access Network
K. Premkumar, Satyam Computer Services Limited, India
Anurag Kumar, Indian Institute of Science, India
NG1002 UMTS to WLAN Handover Based on a priori Knowledge of the Networks
Mylène Pischella, France Telecom, France
Franck Lebeugle, France Telecom, France
Sana Ben Jamaa, France Telecom, France
NG1003 Interconnecting WLANs with UMTS Networks
Samer Sfeir, Ecole Supérieure d’Ingénieurs de Beyrouth, Lebanon
Cherif Jazra, Ecole Supérieure d’Ingénieurs de Beyrouth, Lebanon
Rima Abi Fadel, Ecole Supérieure d’Ingénieurs de Beyrouth, Lebanon
Samir Tohme, Université de Versailles St Quentin, France
NG1004 AU-APSD: Adaptive IEEE 802.11e Unscheduled Automatic Power Save Delivery
Xavier Pérez-Costa, NEC Network Laboratories, Germany
Daniel Camps-Mur, NEC Network Laboratories, Germany
NG1005 Dynamically Anchored Conferencing Handoff for Dual-Mode Cellular/WLAN Handsets
Mohammed Smadi, McMaster University, Canada
Terence D. Todd, McMaster University, Canada
Dongmei Zhao, McMaster University, Canada
Vytas Kezys, Research In Motion Inc., Canada

 

Session NG-11—Voice over IP in NGN
Chair:
John Fitzpatrick, University College Dublin, Ireland
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Mercury

 

NG1101 MOSQoS: Subjective VoIP Quality for Feedback Control and Dynamic QoS Adaptation
Ahmed Meddahi, GET, France
Hossam Afifi, GET, France
Gilles Vanwormhoudt, GET, France
NG1102 Seamless Vertical Handover of VoIP Calls Based on SIP Session Border Controllers
Stefano Salsano, University of Rome “Tor Vergata”, Italy
Luca Veltri, University of Parma, Italy
Gianluca Martiniello, University of Rome “Tor Vergata”, Italy
Andrea Polidoro, University of Rome “Tor Vergata”, Italy
NG1103 Experimental Assessment of VoIP Quality in MIPv6 and SIP Mobility Scenarios
Marc Portoles-Comeras, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
Marc Cardenete-Suriol, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
Josep Mangues-Bafalluy, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
Manuel Requena-Esteso, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
Loïc Hersant, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
NG1104 SCTP-based Handover Mechanism for VoIP over IEEE 802.11b Wireless LAN with Heterogeneous Transmission Rates
John Fitzpatrick, University College Dublin, Ireland
Seán Murphy, University College Dublin, Ireland
John Murphy, University College Dublin, Ireland
NG1105 Extended-rtPS Algorithm for VoIP Services in IEEE 802.16 Systems
Howon Lee, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Taesoo Kwon, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Dong-Ho Cho, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea

 

Session NG-12(P)—Topics in Next Generation Mobile Networks
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Wednesday 14 June, 14:00 – 17:30
Room: ICEC – Side Foyer, Ground Floor

 

NG1201 Joint Estimation of Carrier Frequency Offset and IQ Imbalance for 4G Mobile Wireless Systems
Stefaan De Rore, Interuniversity Micro-Electronics Center, Belgium
Eduardo Lopez-Estraviz, Interuniversity Micro-Electronics Center, Belgium
François Horlin, Interuniversity Micro-Electronics Center, Belgium
Liesbet Van der Perre, Interuniversity Micro-Electronics Center, Belgium
NG1202 A Measurement-based Channel Aware Scheduler to Lessen VoIP Capacity Degradation in 802.11 Networks
Rosario G. Garroppo, University of Pisa, Italy
Stefano Giordano, University of Pisa, Italy
Stefano Lucetti, University of Pisa, Italy
Luca Tavanti, University of Pisa, Italy
NG1203 Performance Analysis of Orthogonal Code Hopping Multiplexing Systems
Bang Chul Jung, KAIST, Korea
Hu Jin, KAIST, Korea
Dan Keun Sung, KAIST, Korea
Sae-Young Chung, KAIST, Korea
NG1204 Exploiting Vertical Handoffs in Next Generation Radio Resource Management
Abd-Elhamid M. Taha, Queen’s University, Canada
Hossam S. Hassanein, Queen’s University, Canada
Hussein T. Mouftah, Ottawa University, Canada
NG1205 On Optimization of CSMA/CA-based Wireless LANs: Part I—Impact of Exponential Backoff
Kamesh Medepalli, Stanford University, USA
Fouad A. Tobagi, Stanford University, USA
NG1206 On Uplink Intercell Interference in a Cellular System
Ingo Viering, Nomor Research GmbH, Germany
Axel Klein, Siemens AG, Germany
Michel Ivrlac, Munich University of Technology, Germany
Mario Castaneda, Munich University of Technology, Germany
Josef A. Nossek, Munich University of Technology, Germany
NG1207 Interconnecting 802.15.4 Clusters in Slotted CSMA-CA Mode
Jelena Mišić, University of Manitoba, Canada
Carol J. Fung, University of Manitoba, Canada
Vojislav B. Mišić, University of Manitoba, Canada
NG1208 Sensor Networks for Estimating and Updating the Performance of Cellular Systems
Liang Xiao, Rutgers University, USA
Larry J. Greenstein, Rutgers University, USA
Narayan B. Mandayam, Rutgers University, USA
Shalini Periyalwar, Nortel Networks
NG1209 MBMS Handover Control for Efficient Multicasting in IP-based 3G Mobile Networks
Christopher Christophorou, University of Cyprus, Cyprus
Andreas Pitsillides, University of Cyprus, Cyprus
 

 

Network Security and Information Assurance Symposium

 

Co-chairs: Bulent Yener, Renselear Polytechnic Institute, USA; Refik Molva, Institut EURECOM, France; Carlos Becker WestphalI, Federal University of Santa Catarina, Brazil
Sponsors: Computer Communications; Information Infrastructure; Committee on Network Operations and Management

 

 

Session NS-01—Worm Detection
Chair:
Joao Girao, NEC, Germany
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Neptune

 

NS0101 AntiWorm NPU-based Parallel Bloom Filters in Giga-Ethernet LAN
Zhen Chen, Chuang Lin, Jia Ni, Dong-Hua Ruan, Bo Zheng, Zhang-Xi Tan,
Yi-Xin Jiang, Xue-Hai Peng, An-an Luo, Bing Zhu, Yao Yue, Yang Wang,
Peter Ungsunan, Feng-Yuan Ren,
NS0102 FDF: Frequency Detection-based Filtering of Scanning Worms
Byungseung Kim, Seoul National University, Korea
Saewoong Bahk, Seoul National University, Korea
Hyogon Kim, Korea University, Korea
NS0103 Traffic Classification-based Spam Filter
Ni Zhang, Chinese Academy of Sciences, China
Yu Jiang, Bureau of Statistics of Heilongjiang Provincial Government, China
Binxing Fang, Chinese Academy of Sciences, China
Xueqi Cheng, Chinese Academy of Sciences, China
Li Guo, Chinese Academy of Sciences, China
NS0104 Design and Implementation of a Multi-Gigabit Intrusion and Virus/Worm Detection System
Seok-Min Kang, Chungnam National University, Korea
Il-Seop Song, Chungnam National University, Korea
Youngseok Lee, Chungnam National University, Korea
Taeck-Geun Kwon, Chungnam National University, Korea
NS0105 Effectiveness of Quarantine in Worm Epidemics
Thomas M. Chen, Southern Methodist University, USA
Nasir Jamil, Southern Methodist University, USA

 

Session NS-02—Denial of Service Attacks
Chair: Mina Guirguis, Boston University, USA
Monday 12 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Neptune

 

NS0201 A User Habit -based Approach to Detect and Quarantine Worms
Ping Wang, Harbin Institute of Technology, China
Bin-Xing Fang, Harbin Institute of Technology, China
Xiao-Chun Yun, Harbin Institute of Technology, China
NS0202 Do Low Rate DoS Attacks Affect QoS Sensitive VoIP Traffic?
Amey Shevtekar, New Jersey Institute of Technology, USA
Nirwan Ansari, New Jersey Institute of Technology, USA
NS0203 An Efficient Defense against Distributed Denial-of-Service Attacks using Congestion Path Marking
Yoohwan Kim, University of Nevada, USA
Ahmed Abd El Al, Sonus Networks, USA
Ju-Yeon Jo, California State University, USA
Mei Yang, University of Nevada, USA
Yingtao Jiang, University of Nevada, USA
NS0204 A Coordinated Detection and Response Scheme for Distributed Denial-of-Service Attacks
Ho-Yu Lam, Hong Kong University of Science and Technology, China
Chi-Pan Li, Hong Kong University of Science and Technology, China
Samuel T. Chanson, Hong Kong University of Science and Technology, China
Dit-Yan Yeung, Hong Kong University of Science and Technology, China
NS0205 PISA*: A System for Control of DDoS Attacks
Parminder Chhabra, Boston University, USA
Sajal K. Das, The University of Texas, USA
Ajita John, Boston University, USA
Wei Zhang, The University of Texas, USA

 

Session NS-03—Intrusion Detection
Chair:
Shambhu J Upadhyaya, University at Buffalo, USA
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Neptune

 

NS0301 Scalable Double Filter Structure for Port Scan Detection
Shijin Kong, Tsinghua University, China
Tao He, China Education and Research Network, China
Xiaoxin Shao, Tsinghua University, China
Changqing An, China Education and Research Network, China
Xing Li, China Education and Research Network, China
NS0302 Improving NIDS Performance Through Hardware-based Connection Filtering
Vikas Garg, University of Wisconsin–Madison, USA
Vinod Yegneswaran, University of Wisconsin–Madison, USA
Paul Barford, University of Wisconsin–Madison, USA
NS0303 A Game Theoretic Model to Handle Network Intrusions over Multiple Packets
Mona Mehrandish, Concordia University, Canada
Chadi M. Assi, Concordia University, Canada
Mourad Debbabi, Concordia University, Canada
NS0304 A New Approach for IDS Composition
José Eduardo M. S. Brandão, IPEA, Brazil
Joni da Silva Fraga, Universidade Federal de Santa Catarina, Brazil
Paulo Manoel Mafra, Universidade Federal de Santa Catarina, Brazil
NS0305 A Game Theoretic Approach to Efficient Mixed Strategies for Intrusion Detection
Yu Liu, Stevens Institute of Technology, USA
Hong Man, Stevens Institute of Technology, USA
Cristina Comaniciu, Stevens Institute of Technology, USA

 

Session NS-04—Authentication and Firewalls
Chair:
Krishna Kant, Intel, USA
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Neptune

 

NS0401 Fast Authentication in a Collaborative Wireless Access Network
Jahan Hassan, University of Sydney, Australia
Björn Landfeldt, University of Sydney, Australia
NS0402 A Function-Parallel Architecture for High-Speed Firewalls
Errin W. Fulp, Wake Forest University, USA
Ryan J. Farley, Wake Forest University, USA
NS0403 Wireless LAN-3G Integration: Unified Mechanisms for Secure Authentication Based on SIP
L. Veltri, University of Parma, Italy
S. Salsano, University of Rome "Tor Vergata", Italy
G. Martiniello, University of Rome "Tor Vergata", Italy
NS0404 Traffic-Aware Firewall Optimization Strategies
Subrata Acharya, University of Pittsburgh, USA
Jia Wang, AT&T Labs Research, USA
Zihui Ge, AT&T Labs Research, USA
Taieb F. Znati, University of Pittsburgh, USA
Albert Greenberg, AT&T Labs Research, USA
NS0405 An Efficient Broadcast Authentication Scheme for Ad Hoc Routing Protocols
Mahalingam Ramkumar, Mississippi State University, USA

 

Session NS-05—Key Management
Chair:
Albert Levi, Sabanci University, Turkey
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Neptune

 

NS0501 Simulation-based Performance Evaluation of a User-Centric Group Rekeying Protocol
Melek Önen, Institut Eurécom, France
Jussi Kyröhonka, Institut Eurécom, France
NS0502 The Performance of Elliptic Curve based Group Diffie-Hellman Protocols for Secure Group Communication over Ad Hoc Networks
Yong Wang, University of Nebraska–Lincoln, USA
Byrav Ramamurthy, University of Nebraska–Lincoln, USA
Xukai Zou, Indiana University–Purdue University, USA
NS0503 A Robust, Distributed TGDH-based Scheme for Secure Group Communications in MANET
Maria Striki, University of Maryland, College Park, USA
John S. Baras, University of Maryland, College Park, USA
Kyriakos Manousakis, University of Maryland, College Park, USA
NS0504 Efficient Key Management and Distribution for MANET
Jayanta Biswas, Indian Institute of Science, India
S. K. Nandy, Indian Institute of Science, India
NS0505 Expander Graph based Key Distribution Mechanisms in Wireless Sensor Networks
Seyit Ahmet Çamtepe, Rensselaer Polytechnic Institute, USA
Bülent Yener, Rensselaer Polytechnic Institute, USA
Moti Yung, Columbia University, USA

 

Session NS-06—Information Assurance/Trust Management
Chair:
Daniela Tulone, MIT, USA
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Neptune

 

NS0601 Preventing Secret Leakage from fork(): Securing Privilege-Separated Applications
Umesh Shankar, University of California, Berkeley, USA
David Wagner, University of California, Berkeley, USA
NS0602 Dynamic Merkle Trees for Verifying Privileges in Sensor Networks
Li Zhou, University of California, Riverside, USA
Chinya V. Ravishankar, University of California, Riverside, USA
NS0603 Deriving Secure Network Protocols for Enterprise Services Architectures
Matthias Anlauff, Kestrel Institute, USA
Dusko Pavlovic, Kestrel Institute, USA
Asuman Suenbuel, SAP Research Labs, USA
NS0604 Public Key based Cryptoschemes for Data Concealment in Wireless Sensor Networks
Einar Mykletun, University of California, Irvine, USA
Joao Girao, NEC Europe Ltd., Germany
Dirk Westhoff, NEC Europe Ltd., Germany
NS0605 Detecting Masquerading Users in a Document Management System
Vidyaraman Sankaranarayanan, University at Buffalo, USA
Suranjan Pramanik, University at Buffalo, USA
Shambhu Upadhyaya, University at Buffalo, USA

 

Session NS-07—Network Routing, Traffic Flow and Security
Chair:
Taskin Kocak, University of Central Florida, USA
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Neptune

 

NS0701 A Generic Anonymization Framework for Network Traffic
D. Koukis, FORTH, Greece
S. Antonatos, FORTH, Greece
D. Antoniades, FORTH, Greece
E. P. Markatos, FORTH, Greece
P. Trimintzios, ENISA, Greece
NS0702 A New Cryptographic Scheme for Securing Dynamic Conferences in Data Networks
Sarang Deshpande, University of Nebraska–Lincoln, USA
Ajay Todimala, University of Nebraska–Lincoln, USA
Ravi K. Balachandran, University of Nebraska–Lincoln, USA
Byrav Ramamurthy, University of Nebraska–Lincoln, USA
Xukai Zou, Indiana University–Purdue University, USA
N. V. Vinodchandran, University of Nebraska–Lincoln, USA
NS0703 On the Impact of Low-Rate Attacks
Mina Guirguis, Boston University, USA
Azer Bestavros, Boston University, USA
Ibrahim Matta, Boston University, USA
NS0704 Data Security in MANETs using Multipath Routing and Directional Transmission
Vladimir Berman, University of California, Davis, USA
Biswanath Mukherjee, University of California, Davis, USA
NS0705 A Passive Approach to Wireless NIC Identification
Cherita Corbett, Georgia Institute of Technology, USA
Raheem Beyah, Georgia State University, USA
John Copeland, Georgia Institute of Technology, USA

 

Session NS-08—Architectures, Applications and Security
Chair:
Mohammad Zulkernine, Queens University, Canada
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Neptune

 

NS0801 Pairing Based Cryptography for Distributed and Grid Computing
Amitabh Saxena, La Trobe University, Australia
Ben Soh, La Trobe University, Australia
NS0802 A Scalable Architecture for High Available Security Switches
Nen-Fu Huang, Broadweb Corp., Taiwan; National Tsing Hua University, Taiwan
Chih-Hao Chen, National Tsing Hua University, Taiwan
Yang-Fang Huang, National Tsing Hua University, Taiwan
Yi-Hsuan Feng, National Tsing Hua University, Taiwan
Chia-Nan Kao, National Tsing Hua University, Taiwan
Hsien-Wei Hung, National Tsing Hua University, Taiwan
Ming-Chang Shih, National Tsing Hua University, Taiwan
NS0803 DoX: A Peer-to-Peer Antidote for DNS Cache Poisoning Attacks
Lihua Yuan, UC Davis, USA
Krishna Kant, Intel Corporation, USA
Prasant Mohapatra, UC Davis, USA
Chen-Nee Chuah, UC Davis, USA
NS0804 An Enhanced Digital Content Mediator (DCM) Approach to Implementing Legitimate and Secure P2P Online Transactions
Jiejun Kong, University of California, Los Angeles, USA
Ling-Jyh Chen, Academia Sinica, Taiwan
Markus Jakobsson, Indiana University, USA
Stan Moyer, Telcordia Technologies, Inc., USA
Dave Marples, Telcordia Technologies, Inc., USA
Mario Gerla, University of California, Los Angeles, USA
NS0805 A Scalable and Intrusion-Tolerant Digital Time-Stamping System
Daniela Tulone, University of Pisa, Italy; MIT CSAIL, USA

 

Session NS-09(P)—Topics in Network Security and Information Assurance
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Monday 12 June, 14:00 – 17:30
Room: ICEC Side Foyer, Ground Floor

 

NS0901 An Efficient Signature-based Approach for Automatic Detection of Internet Worms over Large-Scale Networks
Kumar Simkhada, Tohoku University, Japan
Tarik Taleb, Tohoku University, Japan
Yuji Waizumi, Tohoku University, Japan
Abbas Jamalipour, University of Sydney, Australia
Nei Kato, Tohoku University, Japan
Yoshiaki Nemoto, Tohoku University, Japan
NS0902 Policy-based Service Provisioning and Dynamic Trust Management in Identity Federations
Latifa Boursas Munich University of Technology, Germany
Wolfgang Hommel Leibniz Supercomputing Center Munich, Germany
NS0903 Performance of an Efficient Performing Authentication to Obtain Access to Public Wireless LAN with a Cache Table
Hyun-woo Lee, ETRI, Korea
Kwihoon Kim, ETRI, Korea
Won Ryu, ETRI, Korea
Byung-sun Lee, ETRI, Korea
NS0904 Energy-Efficient Pipelined Bloom Filters for Network Intrusion Detection
Ilhan Kaya, University of Central Florida, USA
Taskin Kocak, University of Central Florida, USA
NS0905 Anomaly-based Network Intrusion Detection with Unsupervised Outlier Detection
Jiong Zhang, Queen’s University, Canada
Mohammad Zulkernine, Queen’s University, Canada
NS0906 NS0906 Detecting and Reacting against Distributed Denial of Service Attacks
Yacine Bouzida, Mitsubishi Electric ITE-TCL, France
Frédéric Cuppens, GET/ENST Bretagne, France
Sylvain Gombault, GET/ENST Bretagne, France

 

Optical Systems and Networks Symposium

 

Co-chairs: Piet Demeester, Ghent University, Belgium; Byrav Ramamurthy, University of Nebraska-Lincoln,USA; Stefano Bregni, Politecnico di Milano, Italy
Vice chairs: Nasir Ghani, Tennessee Tech University, USA
Sponsors: Optical Networking; Transmission, Access, and Optical Systems

 

Session OS-01—Traffic Grooming
Chair:
Stefano Bregni, Politecnico di Milano, Italy, Piet Demeester, Ghent University, Belgium
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Jupiter

 

OS0101 Bus-Label Switched Paths—An Approach to Reduce the Cost of Multilayer Networks
Yannick Brehon, ENST, France
Daniel Kofman, ENST, France
OS0102 Grooming of Symmetric Traffic in Unidirectional SONET/WDM Rings
Yong Wang, Simon Fraser University, Canada
Qian-Ping Gu, Simon Fraser University, Canada
OS0103 Connection Level Active Rerouting in WDM Mesh Networks with Traffic Grooming Capability
Quang-Dzung Ho, Information and Communications University, Korea
Man-Seop Lee, Information and Communications University, Korea
OS0104 Cost-Effective Single-Hub WDM Ring Networks
Nizar Bouabdallah, INRIA, France; NC State University, USA
Guy Pujolle, University of Paris, France
Harry Perros, NC State University, USA
OS0105 Traffic Grooming in Large Optical WDM Mesh Networks with Wavelength Conversion Capability
Quang-Dzung Ho, Information and Communications University, Korea
Man-Seop Lee, Information and Communications University, Korea

 

Session OS-02—Routing and Wavelength Assignment
Chair:
Byrav Ramamurthy, University of Nebraska-Lincoln, USA, Nasir Ghani, Tennessee Technological University, USA
Monday 12 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Jupiter

 

OS0201 Fair QoS-Aware Adaptive Routing and Wavelength Assignment in All-Optical Networks
Yvan Pointurier, University of Virginia, USA
Maïté Brandt-Pearce, University of Virginia, USA
Tao Deng, George Washington University, USA
Suresh Subramaniam, George Washington University, USA
OS0202 Traffic Intensity based Fixed-Alternate Routing in All-Optical WDM Networks
Hwa-Chun Lin, National Tsing Hua University, Taiwan
Sheng-Wei Wang, National Tsing Hua University, Taiwan
Chung-Peng Tsai, National Tsing Hua University, Taiwan
OS0203 Genetic Approach for Traffic Grooming, Routing, and Wavelength Assignment in WDM Optical Networks with Sparse Grooming Resources
Osama Awwad, Western Michigan University, USA
Ala I. Al-Fuqaha, Western Michigan University, USA
Mohsen Guizani, Western Michigan University, USA
OS0204 Route Management Strategies for Grade of Service Differentiation in Optical Networks
Andrzej Szymański, AGH University of Science and Technology, Poland
Artur Lasoń, AGH University of Science and Technology, Poland
Jacek Rząsa, AGH University of Science and Technology, Poland
Andrzej Jajszczyk, AGH University of Science and Technology, Poland
OS0205 OS0205 Aggressive Rank Accounting for End-to-End Lightpath Establishment in Multi-Domain WDM Networks
Takuji Tachibana, National Institute of Information and Communications Technology, Japan
Hiroaki Harai, National Institute of Information and Communications Technology, Japan

 

Session OS-03—Reliability and Survivability-I
Chair:
Jun Zheng, University of Ottawa, Canada
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Jupiter

 

OS0301 Dynamic Provisioning of Survivable Heterogeneous Multicast and Unicast Traffic in WDM Networks
Ahmad Khalil, The City University of New York, USA
Antonis Hadjiantonis, The City University of New York, USA
Georgios Ellinas, University of Cyprus, Cyprus
Mohamed Ali, The City University of New York, USA
OS0302 Logical Topology Design for WDM Networks Using Survivable Routing
A. Jaekel, University of Windsor, Canada
S. Bandyopadhyay, University of Windsor, Canada
Y. Aneja, University of Windsor, Canada
OS0303 Alternate Strategies for Dual Failure Restoration Using p-Cycle
Dev Shankar Mukherjee, Concordia University, Canada
Chadi Assi, Concordia University, Canada
Anjali Agarwal, Concordia University, Canada
OS0304 Performance Analysis for Active Restoration-based Optical Networks Incorporating the Correlation among Backup Routes
Mohamed Mostafa A. Azim, Tohoku University, Japan
Xiaohong Jiang, Tohoku University, Japan
Susumu Horiguchi, Tohoku University, Japan
OS0305 Path-based Protection in WDM Networks with Differentiated Quality-of-Protection
Yu Lin, University of Nebraska–Lincoln, USA
Haitham S. Hamza, University of Nebraska–Lincoln, USA
Jitender S. Deogun, University of Nebraska–Lincoln, USA

 

Session OS-04—Reliability and Survivability-II
Chair:
Georgios Ellinas, University of Cyprus, Cyprus
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Jupiter

 

OS0401 Multi-Tiered Services in Next-Generation SONET/SDH Networks
N. Ghani, Tennessee Tech University, USA
S. Park, Hanyang University, Korea
A. Shami, University of Western Ontario, Canada
C. Assi, Concordia University, Canada
K. Atthuru, Tennessee Tech University, USA
B. J. Ayeleso, Tennessee Tech University, USA
OS0402 The Advantages of Backup Reprovisioning after Failure Repair (and Failure Arrival) in Telecom Mesh Networks
Lei Song, University of California, Davis, USA
Jing Zhang, University of California, Davis, USA
Biswanath Mukherjee, University of California, Davis, USA
OS0403 A Wavelength Retuning Scheme with No Service Interruption in Survivable Optical Networks
Rose Qingyang Hu, Mississippi State University, USA
Weiwei Hu, Mississippi State University, USA
Mingzhou Jin, Mississippi State University, USA
Yuke Wang, The University of Texas at Dallas, USA
Zhuoxiu Zhang, Mississippi State University, USA
OS0404 A Quantitative Comparison of Some Resilience Mechanisms in a Multidomain IP-over-Optical Network Environment
D. Staessens, Ghent University, Belgium
L. Depré, Ghent University, Belgium
D. Colle, Ghent University, Belgium
I. Lievens, Ghent University, Belgium
M. Pickavet, Ghent University, Belgium
P. Demeester, Ghent University, Belgium
OS0405 A New Protection Paradigm for Digital Video Distribution Networks
Ornan Gerstel, Cisco Systems, USA
Galen Sasaki, University of Hawaii, USA

 

Session OS-05—Optical Burst Switching/Optical Packet Switching-I
Chair:
Gumaste Ashwin, Univ of Texas at Dallas, USA
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Jupiter

 

OS0501 Performance Analysis of Optical Packet Switches Equipped with Multicast Wavelength Converters
V. Eramo, University of Rome “La Sapienza”, Italy
M. Listanti, University of Rome “La Sapienza”, Italy
OS0502 Performance Modelling of Synchronous Bufferless Optical Packet Switch with Partial Wavelength Conversion
Carla Raffaelli, Università di Bologna, Italy
Michele Savi, Università di Bologna, Italy
OS0503 Performance Evaluation of Overspill Routing in Optical Networks
Kostas Christodoulopoulos, University of Patras, Greece
Erik Van Breusegem, Ghent University, Belgium
Kyriakos Vlachos, University of Patras, Greece
Mario Pickavet, Ghent University, Belgium
Emmanuel Varvarigos, University of Patras, Greece
Didier Colle, Ghent University, Belgium
OS0504 A Performance Study of Limited Range Partial Wavelength Conversion for Asynchronous Optical Packet/Burst Switching
Kaan Dogan, Bilkent University, Turkey
Nail Akar, Bilkent University, Turkey
OS0505 BGAIMD: A Responsive Rate Control for TCP over Optical Burst Switched (OBS) Networks
Basem Shihada, University of Waterloo, Canada
Pin-Han Ho, University of Waterloo, Canada
Fen Hou, University of Waterloo, Canada
Xiaohong Jiang, JAIST, Japan
Susumu Horiguchi, JAIST, Japan
Minyi Guo, University Aizu, Japan
Hussein Mouftah, University of Ottawa, Canada

 

Session OS-06—Optical Burst Switching / Optical Packet Switching-II
Chair:
Abdallah Shami, The University of Western Ontario, Canada
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Jupiter

 

OS0601 Slot Synchronization of WDM Packet-Switched Slotted Rings: The WONDER Project
Stefano Bregni, Politecnico di Milano, Italy
Diego Carzaniga, Politecnico di Milano, Italy
Roberto Gaudino, Politecnico di Torino, Italy
Achille Pattavina, Politecnico di Milano, Italy
OS0602 Offline Route Optimization Considering Streamline Effect in Optical Burst Switching Networks
Qian Chen, National University of Singapore, Singapore
Gurusamy Mohan, National University of Singapore, Singapore
Kee Chaing Chua, National University of Singapore, Singapore
OS0603 Optical Burst Switching with Large Switching Overhead
C. Y. Li, The Hong Kong Polytechnic University, China
G. M. Li, The University of Hong Kong, China
P. K. A. Wai, The Hong Kong Polytechnic University, China
V. O. K. Li, The University of Hong Kong, China
OS0604 Buffer Management for Shared Feedback Buffer-Type Optical Packet Switches
Hiroaki Harai, National Institute of Information and Communications Technology, Japan
Motoshi Suzuki, National Institute of Information and Communications Technology, Japan; Sophia University, Japan
Takeshi Ozeki, Sophia University, Japan
OS0605 Adaptive Proportional Flow Routing in Optical Burst Switching Networks
Jia Lu, National University of Singapore, Singapore
Gurusamy Mohan, National University of Singapore, Singapore
Kee Chaing Chua, National University of Singapore, Singapore

 

Session OS-07—Switching Systems
Chair:
Pin-Han Ho, University of Waterloo, Canada
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Jupiter

 

OS0701 Autonomous Clustering-based Heterogeneous Waveband Switching in WDM Networks
Mengke Li, University of Nebraska–Lincoln, USA
Byrav Ramamurthy, University of Nebraska–Lincoln, USA
OS0702 Quick Birkhoff-von Neumann Decomposition Algorithm for Agile All-Photonic Network Cores
Cheng Peng, University of Ottawa, Canada
Gregor v. Bochmann, University of Ottawa, Canada
Trevor J. Hall, University of Ottawa, Canada
OS0703 Design of Switches with Reconfiguration Latency
Valentina Alaria, Politecnico di Torino, Italy
Andrea Bianco, Politecnico di Torino, Italy
Paolo Giaccone, Politecnico di Torino, Italy
Emilio Leonardi, Politecnico di Torino, Italy
Fabio Neri, Politecnico di Torino, Italy
OS0704 Dynamic Groupcast Traffic Grooming in WDM Networks
Oliver Yu, University of Illinois at Chicago, USA
Yuan Cao, University of Illinois at Chicago, USA
OS0705 A New Scalable WDM Optical Interconnect Design with Reduced Complexity
Haitham S. Hamza, University of Nebraska–Lincoln, USA
Jitender S. Deogun, University of Nebraska–Lincoln, USA

 

Session OS-08—OCDMA
Chair:
Wojciech Kabacinski, Poznan University of Technology, Poland
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Jupiter

 

OS0801 Demonstration of Hybrid OCDMA/OPS Networks Based on Optical Code Processing Using Superstructure FBG and PLC Encoder/Decoders
Xu Wang, National Institute of Information and Communication Technology, Japan
Naoya Wada, National Institute of Information and Communication Technology, Japan
OS0802 Code-Grouping of Spectrally Phase Encoded OCDMA Based on Walsh-Decomposition of Hadamard Codes
R. Menendez, Telcordia Technologies, USA
S. Galli, Telcordia Technologies, USA
P. Toliver, Telcordia Technologies, USA
J. Jackel, Telcordia Technologies, USA
S. Etemad, Telcordia Technologies, USA
OS0803 Optimal Source Matching in Optical Code Division Multiple Access
Gil Paryanti, Ben-Gurion University, Israel
Dan Sadot, Ben-Gurion University, Israel
Vladymir Lyandres, Ben-Gurion University, Israel
OS0804 Mitigation Techniques of Channel Collisions in the TTFR-based Asynchronous Spectral Phase-Encoded Time-Spreading (SPECTS) Optical CDMA System
Takaya Miyazawa, Keio University, Japan
Fei Xue, University of California, Davis, USA
S. J. Ben Yoo, University of California, Davis, USA
Iwao Sasase, Keio University, Japan
OS0805 Systematic Optical Orthogonal Code Design Techniques Using Extended Sets
Cenk Argon, Seagate Technology, USA

 

Session OS-09—Metro and Access Networks
Chair:
Jaafar Elmirghani, University of Wales Swansea, United Kingdom
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Jupiter

 

OS0901 Light-Trains: A Cross-Layer Delivery Mechanism for High Bandwidth Applications in Moving Metro-Trains
Ashwin Gumaste, Indian Institute of Technology, India
Nasir Ghani, Tennessee Tech University, USA
Si Qing Zheng, The University of Texas at Dallas, USA
OS0902 Supporting Private Networking Capability in EPON
A. S. M. Delowar Hossain, City University of New York, USA
R. Dorsinville, City University of New York, USA
M. Ali, City University of New York, USA
A. Shami, University of Western Ontario, Canada
C. Assi, Concordia University, Canada
OS0903 Dynamic Intelligent MAC Protocol for Metropolitan Optical Packet Switching Ring Networks
Viêt Hùng Nguyên, Institut National des Télécommunications, France
Tülin Atmaca, Institut National des Télécommunications, France
OS0904 WDM Metropolitan Sectioned Ring for Storage Area Networks Extension with Symmetrical and Asymmetrical Traffic
Taisir E. H. El-Gorashi, University of Wales Swansea, UK
Bernardi Pranggono, University of Wales Swansea, UK
Jaafar M. H. Elmirghani, University of Wales Swansea, UK
OS0905 Etherlay: An Overlay Enhancement for Metro Ethernet Networks
Minh Huynh, University of California, Davis, USA
Prasant Mohapatra, University of California, Davis, USA

 

Session OS-10—EPON Dynamic Bandwidth Allocation
Chair:
Suresh Subramaniam, The George Washington University, USA
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Jupiter

 

OS1001 A Fast Class-of-Service Packet Scheduling for Ethernet Passive Optical Networks
Hassan Naser, Lakehead University, Canada
Hussein T. Mouftah, University of Ottawa, Canada
OS1002 Adaptive Fairness through Intra-ONU Scheduling for Ethernet Passive Optical Networks
Ahmad R. Dhaini, Concordia University, Canada
Chadi M. Assi, Concordia University, Canada
Abdallah Shami, Universtiy of Western Ontario, Canada
Nasir Ghani, Tennessee Tech University, USA
OS1003 Analysis of the Gated IPACT Scheme for EPONs
Swapnil Bhatia, University of New Hampshire, USA
Dmitri Garbuzov, University of New Hampshire, USA
Radim Bartoš, University of New Hampshire, USA
OS1004 Dynamic Bandwidth Allocation with High Efficiency for EPONs
Jun Zheng, University of Ottawa, Canada
Shaoren Zheng, Nanjing University of Posts and Telecommunications, China
OS1005 High Utilization and Hybrid Granting Algorithm for EPON
Hun-je Yeon, Yonsei University, Korea
Jun-Seog Kim, Yonsei University, Korea
Seog-gyu Kim, Yonsei University, Korea
Jaiyong Lee, Yonsei University, Korea

 

Session OS-11—Dynamic Control
Chair:
Soung Chang Liew, The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Sadirvan B

 

OS1101 Implementation of a GMPLS-based Network with End Host Initiated Signaling
X. Zhu, University of Virginia, USA
X. Zheng, University of Virginia, USA
M. Veeraraghavan, University of Virginia, USA
Z. Li, City University of New York, USA
Q. Song, City University of New York, USA
I. Habib City University of New York, USA
N. S. V. Rao, Oak Ridge National Laboratory, USA
OS1102 Generalized Multi-Protocol Label Switching (GMPLS) Unified Control Plane Validation
Dimitri Papadimitriou, Alcatel Bell, Belgium
Javier Gonzalez Ordas, Telefònica I+D, Spain
Bela Berde, Alcatel CIT, France
Remi Theillaud, ATOS Origin, France
Ricardo Martinez, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
Sofie Verbrugge, University of Ghent, Belgium
OS1103 A Service Profile-Aware Control Plane with a Comparison to IETF & ITU Approaches
Wesam Alanqar, Sprint, USA
Victor Frost, University of Kansas, USA
OS1104 Network Design for Layer 1 Virtual Private Network Services
Tomonori Takeda, NTT Corporation, Japan
Ryuichi Matsuzaki, NTT Corporation, Japan
Ichiro Inoue, NTT Corporation, Japan
Shigeo Urushidani, NTT Corporation, Japan
OS1105 Performance of Dynamic Shared Layer 1 VPN Services in Next-Generation SONET/SDH Networks
N. Ghani, Tennessee Tech University, USA
D. Benhaddou, University of Houston, USA
W. Alanqar, Sprint-Nextel, USA
V. M. Muthalaly, Tennessee Tech University, USA
M. Hari, Tennessee Tech University, USA

 

Session OS-12—Optical Systems Physical Layer
Chair:
Aysegul Gencata, Istanbul Technical University, Turkey
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton - Jupiter

 

OS1201 Optical Power Reduction for Multiple-Subcarrier Modulated Indoor Wireless Optical Channels
Weiwei Kang, McMaster University, Canada
Steve Hranilovic, McMaster University, Canada
OS1202 Analytical Solution of Optimal Electrical Equalization Coefficients
G. Katz, Ben-Gurion University, Israel
D. Sadot, Ben-Gurion University, Israel
OS1203 Multihop Free-Space Optical Communications over Strong Turbulence Channels
Theodoros A. Tsiftsis, University of Patras, Greece
Harilaos G. Sandalidis, Greek Ombudsman, Greece
George K. Karagiannidis, Aristotle University of Thessaloniki, Greece
Nikos C. Sagias, Institute of Informatics & Telecommunications, Greece
OS1204 DQPSK Receiver Tolerance to Transmitter Frequency Stability
Lucia Marazzi, CORECOM, Italy
Paola Parolari, CORECOM, Italy
Pierpaolo Boffi, CORECOM, Italy
Rocco Siano, CORECOM, Italy
Matteo Feroldi, CORECOM, Italy
Mario Martinelli, CORECOM, Italy
OS1205 Performance Optimization of PLC-based ROADM Subsystem in Ring-to-Ring Interconnection
Choudhury A. Al Sayeed, University of Ottawa, Canada
Alex Vukovic, Communications Research Centre, Canada
Oliver W. W. Yang, University of Ottawa, Canada

 

Session OS-13(P)—Topics in Optical Systems and Networks
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Wednesday 14 June, 8:30 – 12:00
Room: ICEC – Side Foyer, Ground Floor

 

OS1301 Reducing Loss Rate in Slotted Optical Networks: A Lower Bound Analysis
Akbar GhaffarPour Rahbar, University of Ottawa, Canada
Oliver Yang, University of Ottawa, Canada
OS1302 Modeling and Fast Emulation of Burst Traffic in Optical Burst-Switched Networks
Ahmad Rostami, Technical University of Berlin, Germany
Adam Wolisz, Technical University of Berlin, Germany
OS1303 Nonlinear Power Control for Asynchronous Fiber-Optic CDMA Networks
Naser G. Tarhuni, Helsinki University of Technology, Finland
Mohamed S. Elmusrati, Helsinki University of Technology, Finland
Timo O. Korhonen, Helsinki University of Technology, Finland
OS1304 A Wavelength Assignment Scheme for WDM Networks with Limited Range Wavelength Converters
Sho Shimizu, Keio University, Japan
Yutaka Arakawa, Keio University, Japan
Naoaki Yamanaka, Keio University, Japan
OS1305 Wide-Sense Nonblocking Multiplane Photonic Banyan-Type Switching Fabrics with Zero Crosstalk
Grzegorz Danilewicz, Poznań University of Technology, Poland
Wojciech Kabaciński, Poznań University of Technology, Poland
Marek Michalski, Poznań University of Technology, Poland
Mariusz Żal, Poznań University of Technology, Poland
OS1306 The Ring-based Optical Resonant Router
Andrea Melloni, Politecnico di Milano, Italy
F. Morichetti, Politecnico di Milano, Italy
R. Costa, Politecnico di Milano, Italy
G. Cusmai, Politecnico di Milano, Italy
P. Boffi, Politecnico di Milano, Italy
Mario Martinelli, Politecnico di Milano, Italy
OS1307 Influence of Multilayer Traffic Engineering Timing Parameters on Network Performance
B. Puype, Ghent University, Belgium
D. Colle, Ghent University, Belgium
M. Pickavet, Ghent University, Belgium
P. Demeester, Ghent University, Belgium
OS1308 Multiple-Link Failures Survivability in Optical Networks with Traffic Grooming Capability
Wei Huo, Concordia University, Canada
Chadi Assi, Concordia University, Canada
Abdallah Shami, Universtiy of Western Ontario, Canada
OS1309 Investigation of the Suitability of IrBurst for High-Speed Exchange of Large Data Blocks
Alam Mohammad Shah, Waseda University, Japan
Shawkat Shamim Ara, Waseda University, Japan
Mitsuji Matsumoto, Waseda University, Japan
OS1310 Implementation of Burstponder Card for Ethernet Grooming in Light-Trail WDM Networks
Paparao Palacharla, Fujitsu Laboratories of America, Inc.
Ashwin Gumaste, Indian Institute of Technology, India
Ermias Biru, Fujitsu Laboratories of America, Inc.
Takao Naito, Fujitsu Laboratories of America, Inc.
OS1311 A Dynamic Spot Diffusing Architecture for Indoor Wireless Optical Communications
Farhad Khozeimeh, McMaster University, Canada
Steve Hranilovic, McMaster University, Canada
OS1312 A Metro WDM Multi-Ring Network with Variable Packet Size
Bin Chen, University of Wales Swansea, UK
Bernardi Pranggono, University of Wales Swansea, UK
Jaafar M.H. Elmirghani, University of Wales Swansea, UK
OS1313 RTA Algorithms on Buffer-Efficient Optical TDM Rings
An Chen, Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
Albert Wong, Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
Chin-Tau Lea, Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
OS1314 Finite Shift-Invariant Optical Orthogonal Codes for Quasi-Synchronous Communication Systems
Srinivasan Ramasubramanian, University of Arizona, USA
Ivan B. Djordjevic, University of Arizona, USA
Bane Vasic, University of Arizona, USA

 

Signal Processing for Communications Symposium

 

Co-chairs: Tomohiko Taniguchi, Fujitsu, Japan; Said Boussakta, Leeds University, UK
Sponsors: Signal Processing and Communications Electronics

 

 

Session SP-01—OFDM Systems-I
Chair:
Georgios B. Giannakis, University of Minnesota, USA
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Saturn

 

SP0101 A Downlink OFDM Switched-Beam Scheme with Joint Channel Estimation and Beam Selection Based on Kalman Filtering
Youssef Semlani, INRS-EMT, Canada
Alex Stéphenne, INRS-EMT, Canada; Ericsson Canada, Canada
Sofiène Affes, INRS-EMT, Canada
SP0102 Noise Cancellation in OFDM Systems Using Adaptive Complex Narrowband IIR Filtering
Georgi Iliev, Technical University of Sofia, Bulgaria
Zlatka Nikolova, Technical University of Sofia, Bulgaria
Vladimir Poulkov, Technical University of Sofia, Bulgaria
Georgi Stoyanov, Technical University of Sofia, Bulgaria
SP0103 Near-Optimal Training-based Estimation of Frequency Offset and Channel Response in OFDM with Phase Noise
Darryl Dexu Lin, University of Toronto, Canada
Ryan A. Pacheco, University of Toronto, Canada
Teng Joon Lim, University of Toronto, Canada
Dimitrios Hatzinakos, University of Toronto, Canada
SP0104 Carrier Frequency Offset Estimation Using Extended Kalman Filter in Uplink OFDMA Systems
Pengkai Zhao, Tsinghua University, China
Linling Kuang, Tsinghua University, China
Jianhua Lu, Tsinghua University, China
SP0105 A Novel Adaptive OFDM Receiver with Second Order Polynomial Nyquist Window Function
Si Ai, City University of Hong Kong, Hong Kong
Shu-Hung Leung, City University of Hong Kong, Hong Kong
Chi-Sing Leung, City University of Hong Kong, Hong Kong
Rong-Fang Song, Nanjing University of Posts & Telecommunications, China

 

Session SP-02—OFDM Systems-II
Chair:
Naohisa Ohta, Keio University, Japan
Monday 12 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton - Saturn

 

SP0201 Blind Feedforward Frequency Estimation for OFDM Signals Transmitted over Multipath Fading Channels
Filippo Zuccardi Merli, University of Modena and Reggio Emilia, Italy
Giorgio M. Vitetta, University of Modena and Reggio Emilia, Italy
SP0202 Novel Redundancy-free and SER-Improved Selective Mapping Technique with Coded Phase Sequences for PAPR Reduction in OFDM Systems
Emad Alsusa, University of Manchester, UK
Lin Yang, University of Manchester, UK
SP0203 Extreme Value Theory based Decision Directed OFDM Channel Tracking
Sheetal Kalyani, Indian Institute of Technology, India
K. Giridhar, Indian Institute of Technology, India
SP0204 Leverage Weighted Decision Directed Channel Tracking for OFDM Systems
Sheetal Kalyani, Indian Institute of Technology, India
K. Giridhar, Indian Institute of Technology, India
SP0205 Rate-Maximizing Adaptation in Multiantenna OFDM Systems with Space-Time-Frequency Coding
Mahdi Golparvar Roozbahani, Sharif University of Technology, Iran
Babak H. Khalaj, Sharif University of Technology, Iran

 

Session SP-03—OFDM Systems-III
Chair:
Nallanathan Arumugam, National University of Singapore, Singapore
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Saturn

 

SP0301 Frequency Offset Estimation Technique Based on Error Characterization for OFDM Communications on Time-Varying Multipath Fading Channels
Jia-Chin Lin, Stanford University, USA
SP0302 Spectral Modelling and Low-Complexity Blind Carrier Frequency Tracking in OFDM
Scott L. Talbot, University of Utah, USA
Behrouz Farhang-Boroujeny, University of Utah, USA
SP0303 Power-Efficient OFDM via Quantized Channel State Information
Antonio G. Marques, Universidad Rey Juan Carlos, Spain
Fadel F. Digham, University of Minnesota, USA
Georgios B. Giannakis, University of Minnesota, USA
SP0304 Optimal Training and Performance Analysis of Space-Time-Frequency Coded OFDM
Khawza I. Ahmed, Arizona State University, USA
Cihan Tepedelenlioglu, Arizona State University, USA
Andreas Spanias, Arizona State University, USA
SP0305 The Jointly Gaussian Approach to Iterative Detection in MIMO Systems
Xiaojun Yuan, City University of Hong Kong, Hong Kong
Keying Wu, City University of Hong Kong, Hong Kong
Li Ping, City University of Hong Kong, Hong Kong

 

Session SP-04—Modulation/Coding-I
Chair:
Tolga Duman, Arizona State University, USA
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Saturn

 

SP0401 Design and Performance Evaluation of Carrier Lock Detection in Digital QPSK Receiver
WenJun Fu, Chinese Academy of Science, China
JingShan Jiang, Chinese Academy of Science, China
ShuanRong Wang, Chinese Academy of Science, China
Luan Lv, Chinese Academy of Science, China
SP0402 Effectiveness Study of Code-Aided and Non-Code-Aided ML-based Feedback Phase Synchronizers
N. Noels, Ghent University, Belgium
H. Steendam, Ghent University, Belgium
M. Moeneclaey, Ghent University, Belgium
SP0403 Analysis of Minimum Hellinger Distance Identification for Digital Phase Modulation
Kenta Umebayashi, University of Oulu, Finland
Janne Lehtomäki, University of Oulu, Finland
Keijo Ruotsalainen, University of Oulu, Finland
SP0404 Uncoordinated Distributed Space-Time Trellis Coding
S. Yiu, The University of British Columbia, Canada
R. Schober, The University of British Columbia, Canada
L. Lampe, The University of British Columbia, Canada
SP0405 Improved OSIC Decoder for Spatially Multiplexed System
Edward W. Jang, Stanford University, USA
Seunghoon Nam, Samsung Advanced Institute of Technology
Jaekwon Kim, Yonsei University, Korea
John M. Cioffi, Stanford University, USA

 

Session SP-05—Modulation/Coding-II
Chair:
Heidi Steendam, Ghent University, Belgium
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Saturn

 

SP0501 On the I-Divergence Demodulation of the Nonnegative Impulse Response ISI Channel
Zhijun Zhao, University of Illinois at Urbana–Champaign, USA
Richard E. Blahut, University of Illinois at Urbana–Champaign, USA
SP0502 Turbo Synchronization for Serially Concatenated CPM
Qing Zhao, Georgia Institute of Technology, USA
Gordon L. Stüber, Georgia Institute of Technology, USA
SP0503 Block (0,k) Codes Designed by Coded Bit Stuffing
A. V. Kuznetsov, Seagate Research, USA
E. M. Kurtas, Seagate Research, USA
SP0504 8-ary Unbalanced PSK Turbo Coded Modulation with Low Complexity Soft-Demapping
Julien Pons, Conexant Systems Inc., USA; Université de Cergy-Pontoise, France
Laurent Pierrugues, Conexant Systems Inc., USA; Université de Cergy-Pontoise, France
Patrick Duvaut, Conexant Systems Inc., USA
Arnaud Santraine, Conexant Systems Inc., USA; Université de Cergy-Pontoise, France
SP0505 Space-Time Differential Modulation using Linear Constellation Precoding
Alfonso Cano, Universidad Rey Juan Carlos, Spain
Xiaoli Ma, Auburn University, USA
Georgios B. Giannakis, University of Minnesota, USA

 

Session SP-06—Modulation/Coding-III
Chair:
Madjid Merabti, Liverpool John Moores University, United Kingdom
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton - Saturn

 

SP0601 ISI Cancellation with Iterative Processing and Selective Decisions
Hossein Dehghan, Doradus Technologies, Inc.
Charles Weber, University of Southern California, USA
SP0602 Calculating the Performance Degradation of an MMSE/IC Turbo-Equalization Scheme due to SNR Estimation Errors
Valéry Ramon, Université catholique de Louvain, Belgium
Aline Roumy, IRISA-INRIA, France
Cédric Herzet, Université catholique de Louvain, Belgium
Luc Vandendorpe, Université catholique de Louvain, Belgium
SP0603 Efficient Maximum-Likelihood Decoding of Spherical Lattice Space-Time Codes
Karen Su, Cambridge University, UK
Inaki Berenguer, NEC-Laboratories America, USA
Ian J. Wassell, Cambridge University, UK
Xiaodong Wang, Columbia University, USA
SP0604 Bit-Interleaved Coded Modulation in the Presence of Unknown Impulsive Noise
Tao Li, The Hong Kong University of Science and Technology,, Hong Kong
Wai Ho Mow, The Hong Kong University of Science and Technology,, Hong Kong
Man Hung Siu, The Hong Kong University of Science and Technology,, Hong Kong
SP0605 Semi-Coherent Detection for Differential Space-Time Codes
Nejib Ammar, University of California, Davis, USA
Zhi Ding, University of California, Davis, USA

 

Session SP-07—Channel Estimation & Equalization-I
Chair:
Takaya Yamazato, Nagoya University, Japan
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Saturn

 

SP0701 Subspace-based Blind Channel Estimation for SISO, MISO and MIMO OFDM Systems
Feifei Gao, National University of Singapore, Singapore
A. Nallanathan, National University of Singapore, Singapore
SP0702 A New Blind Channel Estimation Method for Multicarrier PSK Transmission in Fast Fading Channels
He Huang, Tsinghua University, China
Xianda Zhang, Tsinghua University, China
Yuhang Wang, Tsinghua University, China
Hongxing Zou, Tsinghua University, China
SP0703 Parametric Channel Estimation for Pseudo-Random User-Allocation in Uplink OFDMA
Lior Eldar, Freescale Semiconductor Israel Ltd., Israel
M. R. Raghavendra, Indian Institute of Technology, India
S. Bhashyam, Indian Institute of Technology, India
Ron Bercovich, Freescale Semiconductor Israel Ltd., Israel
K. Giridhar, Indian Institute of Technology, India
SP0704 Joint Common Phase Error and Channel Estimation for OFDM-based WLANs in the Presence of Wiener Phase Noise and Residual Frequency Offset
Yong-Hwa Kim, Seoul National University, Korea
Jong-Ho Lee, Seoul National University, Korea
Seong-Cheol Kim, Seoul National University, Korea
SP0705 New Channel Estimation Exploiting Reliable Decision-Feedback Symbols for OFDM Systems
Jung-Hyun Park, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Mi-Kyung Oh, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Dong-Jo Park, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea

 

Session SP-08—Channel Estimation & Equalization-II
Chair:
Hung Nguyen, The Aerospace Corporation, USA
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Saturn

 

SP0801 Recursive Least Squares Channel Estimator with Smoothing and Removing for Iterative-MAP Receiver of MIMO-OFDM Mobile Communications
Tsuyoshi Kashima, Tokyo Institute of Technology, Japan
Kazuhiko Fukawa, Tokyo Institute of Technology, Japan
Hiroshi Suzuki, Tokyo Institute of Technology, Japan
SP0802 Chip-Level Channel Equalization with Automatic Depth Determination for Downlink WCDMA Systems
Lahouari Fathi, France Telecom, France
Geneviève Jourdain, LIS-INPG, France
Marylin Arndt, France Telecom, France
SP0803 Adaptive Chip Level Equalization for HSDPA
Ahmet Baþtuð, Philips Semiconductors, France
Stefania Sesia, Philips Semiconductors, France
Dirk T. M. Slock, Eurecom Institute, France
SP0804 Pilot-Aided Channel Estimation for Systems with Virtual Carriers
Li Huang, National University of Singapore, Singapore; Technical University Eindhoven, The Netherlands
George Mathew, National University of Singapore, Singapore
J. W. M. Bergmans, Technical University Eindhoven, The Netherlands
SP0805 Opportunistic Multiple Antenna Systems: Channel Estimation and Experimental Results
Balkan Kecicioglu, The University of Texas at Dallas, USA
Ozgur Ozdemir, The University of Texas at Dallas, USA
Murat Torlak, The University of Texas at Dallas, USA

 

Session SP-09—MIMO Systems-I
Chair:
Jaafar Elmirghani, University of Wales Swansea, United Kingdom
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Saturn

 

SP0901 Rapid Prototyping of a Fixed-Throughput Sphere Decoder for MIMO Systems
Luis G. Barbero, University of Edinburgh, UK
John S. Thompson, University of Edinburgh, UK
SP0902 Implementation of a Markov Chain Monte Carlo based Multiuser/MIMO Detector
Stephen Andrew Laraway, Unversity of Utah, USA
Behrouz Farhang-Boroujeny, Unversity of Utah, USA
SP0903 Optimal Peak-to-Average Power Ratio Reduction in MIMO-OFDM Systems
Alok Aggarwal, Stanford University, USA
Erik R. Stauffer, Stanford University, USA
Teresa H. Meng, Stanford University, USA
SP0904 Multistage MIMO Detection Using Reduced Basis Optimality Tests
Arnaud Santraine, Conexant Systems Inc., USA
Laurent Pierrugues, Conexant Systems Inc., USA; Université de Cergy-Pontoise, France
Patrick Duvaut, Conexant Systems Inc., USA
Julien Pons, Conexant Systems Inc., USA; Université de Cergy-Pontoise, France
SP0905 A Novel Optimal Recursive MMSE-SIC Detection Algorithm for V-BLAST Systems
Zhendong Luo, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Siyang Liu, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Ming Zhao, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Yuanan Liu, Beijing University of Posts and Telecommunications, China

 

Session SP-10—MIMO Systems-II
Chair:
Gerhard Fettweis, Technische Universität Dresden, Germany
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Saturn

 

SP1001 A Low Complexity Approximation of the MIMO Broadcast Channel Capacity Region
Johannes Brehmer, Munich University of Technology, Germany
Adam Molin, Munich University of Technology, Germany
Pedro Tejera, Munich University of Technology, Germany
Wolfgang Utschick, Munich University of Technology, Germany
SP1002 Precoding for Asymmetric MIMO-OFDM Channels
Sumei Sun, Institute for Infocomm Research, Singapore; National University of Singapore, Singapore
Ying-Chan Liang, Institute for Infocomm Research, Singapore
Yan Wu, Institute for Infocomm Research, Singapore
Tjeng Thiang Tjhung, Institute for Infocomm Research, Singapore
SP1003 Frequency-Domain Channel Frequency Response Estimation for Space-Time Coded MIMO Systems
Yang Yang, Lehigh University, USA
Yong Huat Chew, Institute for Infocomm Research, Singapore
Tjeng Thiang Tjhung, Institute for Infocomm Research, Singapore
SP1004 Polynomial Moment Relaxation for MIMO Detection
Tao Cui, California Institute of Technology, USA
Tracey Ho, California Institute of Technology, USA
Chintha Tellambura, University of Alberta, Canada
SP1005 A Square-Root Adaptive V-BLAST Algorithm for Fast Time-Varying MIMO Channels
Athanasios A. Rontogiannis, National Observatory of Athens, Greece
Vassilis Kekatos, University of Patras, Greece
Kostas Berberidis, University of Patras, Greece

 

Session SP-11—Wireless Communications
Chair:
John. S Thompson, University of Edinburgh, United Kingdom
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Saturn

 

SP1101 Iterative Joint Channel Estimation and Decoding Using Superimposed Pilots in OFDM–WLAN
Ting-Jung Liang, Dresden University of Technology, Germany
Wolfgang Rave, Dresden University of Technology, Germany
Gerhard Fettweis, Dresden University of Technology, Germany
SP1102 Adaptive Nonlinear Narrow Band Interference Rejection in Ternary DS-UWB
Brian Gaffney, University College Dublin, Ireland
Anthony D. Fagan, University College Dublin, Ireland
SP1103 A Novel Rank Estimator for Inter-cell Interference Cancellation in CDMA Systems
Shahram Talakoub, University of Windsor, Canada
Behnam Shahrrava, University of Windsor, Canada
SP1104 Application of Heuristic Algorithms for Multiuser Detection
Hassan H. El Morra, King Fahd University of Petroleum & Minerals, Saudi Arabia
Asrar U. Sheikh, King Fahd University of Petroleum & Minerals, Saudi Arabia
Azzedine Zerguine, King Fahd University of Petroleum & Minerals, Saudi Arabia
SP1105 Frame-Error-Rate-wise Optimal Code-Aided Hypothesis Testing
Cédric Herzet, Université catholique de Louvain, Belgium
Xavier Wautelet, Université catholique de Louvain, Belgium
Valéry Ramon, Université catholique de Louvain, Belgium
Luc Vandendorpe, Université catholique de Louvain, Belgium

 

Session SP-12—Data Storage
Chair:
Donglai Xu, University of Teesside, United Kingdom
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton Conv & Exh. Center - Hall III

 

SP1201 V-Shaped Viterbi Symbol Detection for Multilevel 2D Optical Storage
A. Moinian, Lancaster University, UK
L. Fagoonee, B. Honary, SP1202 Cancellation of Linear Intersymbol Interference for Two-Dimensional Storage Systems
S. Van Beneden, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
J. Riani, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
J. W. M. Bergmans, Eindhoven University of Technology, The Netherlands
SP1203 Trellis-based Baud-Rate Timing Recovery Loop for Magnetic Recording Channels
Wei Zeng, Harvard University, USA
M. Fatih Erden, Seagate Technology, USA
Aleksandar Kavčić, Erozan M. Kurtas, Seagate Technology, USA
Raman C. Venkataramani, Seagate Technology, USA
SP1204 Influence of Pit-Shape Variation on the Decoding Performance for Two-Dimensional Optical Storage (TwoDOS)
Naveen Singla, Washington University, USA
Joseph A. O’Sullivan, Washington University, USA
SP1205 Oversampled Detector for Transition-Noise-Limited Digital Storage Systems
Riccardo Pighi, University of Parma, Italy
Umberto Amadei, University of Parma, Italy
Riccardo Raheli, University of Parma, Italy

 

Session SP-13—Advanced Signal Processing for Communications-I
Chair:
Lee Garth, University of Canterbury, New Zealand
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton Conv & Exh. Center - Hall III

 

SP1301 Fuzzy Rate Controller for Variable Bitrate Video in Mobile Applications
Mehdi Rezaei, Tampere University of Technology, Finland
Alireza Akhbardeh, Tampere University of Technology, Finland
Miska Hannuksela, Nokia Research Center, Finland
Moncef Gabbouj, Tampere University of Technology, Finland
SP1302 Blind Data Detection in the Presence of PLL Phase Noise by Sequential Monte Carlo Method
Erdal Panayýrcý, Bilkent University, Turkey
Hakan A. Çýrpan, Istanbul University, Turkey
Marc Moeneclaey, Ghent University, Belgium
Nele Noels, Ghent University, Belgium
SP1303 Generalized Parallel Interference Cancellation Algorithm for V-BLAST Systems
Zhendong Luo, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Siyang Liu, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Ming Zhao, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Yuanan Liu, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
SP1304 Fast Computation of Partial DFT for Comb Spectrum Evaluation
Md. Zafar Ali Khan, IIIT, India
Shaik A. Qadeer, M.J.C.E.T, India
Md. Yusuf Khan, M.J.C.E.T, India
SP1305 A New Architecture for Radix-2 New Mersenne Number Transform
Omar Nibouche, The University of Leeds, UK
Said Boussakta, The University of Leeds, UK
Mike Darnell, The University of Leeds, UK

 

Session SP-14—Advanced Signal Processing for Communications-II
Chair:
Azzedine Zerguine, KFUPM, Saudi Arabia
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton Conv & Exh. Center - Hall III

 

SP1401 Power and Area Efficient VLSI Architectures for Communication Signal Processing
Dejan Markovic, University of California, Berkeley, USA
Borivoje Nikolic, University of California, Berkeley, USA
Robert W. Brodersen, University of California, Berkeley, USA
SP1402 Timing Recovery Loop Delay Compensation by Optimal Loop Gains
Jin Xie, Carnegie Mellon University, USA
B. V. K. Vijaya Kumar, Carnegie Mellon University, USA
SP1403 Discrete-Time Analysis of an All-Digital and Multirate Symbol Timing Recovery Scheme for Sampling Receivers University of California, Santa Cruz, USA; University of Newcastle, Australia
University of California, Santa Cruz, USA
University of California, Santa Cruz, USA
SP1404 Mitigation of Narrowband Interference in Filter Bank based Multicarrier Systems
Tobias Hidalgo Stitz, Tampere University of Technology, Finland
Tero Ihalainen, Tampere University of Technology, Finland
Markku Renfors, Tampere University of Technology, Finland
SP1405 An Adaptive Transmultiplexer by Fast RLS Algorithms and Its Application to Multicarrier Communications
Dah-Chung Chang, National Central University, Taiwan
Da-Long Lee, National Central University, Taiwan

 

Session SP-15—Advanced Signal Processing for Communications-III
Chair:
Tomoaki Ohtsuki, Keio University, Japan
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton Conv & Exh. Center - Hall III

 

SP1501 Analysis of Speech Signal Using Morphological Approach
HyunSoo Kim, Samsung Electronics, Korea
SP1502 Two Novel Classes of Fast Partial Crosstalk Cancellers for DSL
Amir R. Forouzan, University of Canterbury, New Zealand
Lee M. Garth, University of Canterbury, New Zealand
SP1503 Partial Crosstalk Cancellation in a Multi-User xDSL Environment
Paschalis Tsiaflakis, Katholieke Universiteit Leuven, Belgium
Jan Vangorp, Katholieke Universiteit Leuven, Belgium
Marc Moonen, Alcatel Bell, Belgium
Jan Verlinden, Alcatel Bell, Belgium
Geert Ysebaert, Alcatel Bell, Belgium
SP1504 Low-Complexity Distributed Algorithms for Spectrum Balancing in Multi-User DSL Networks
John Papandriopoulos, University of Melbourne, Australia
Jamie S. Evans, University of Melbourne, Australia
SP1505 Minimum Error Rate Linear Dispersion Codes for Cooperative Relays
Kuo-ching Liang, Columbia University, USA
Inaki Berenguer University of Cambridge, UK; Columbia University, USA
Xiaodong Wang, Columbia University, USA

 

Session SP-16(P)—Topics in Signal Processing for Communications-I
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Wednesday 14 June, 8:30 – 12:00
Room: ICEC – Side Foyer, Ground Floor

 

SP1601 Performance Bounds for Combined Channel Coding and Space-Time Block Coding with Receive Antenna Selection
Xiang Nian Zeng, Concordia University, Canada
Ali Ghrayeb, Concordia University, Canada
SP1602 Robust Precoder Design for Mimo Packet Retransmissions over Imperfectly Known Flat-Fading Channels
Haitong Sun, University of California, Davis, USA
Zhi Ding, University of California, Davis, USA
SP1603 Cyclic Delay Diversity for Single Carrier Cyclic Prefix Transmissions with Block-Iterative GDFE (BI-GDFE) Receiver
Wing Seng Leon, Institute for Infocomm Research, Singapore
Ying-Chang Liang, Institute for Infocomm Research, Singapore
Yonghong Zeng, Institute for Infocomm Research, Singapore
Changlong Xu, Institute for Infocomm Research, Singapore
SP1604 Wireless Image Transmission Using Rate-Compatible LDPC Codes
Xiang Pan, Carleton University, Canada
Amir H. Banihashemi, Carleton University, Canada
Aysegul Cuhadar, Carleton University, Canada
SP1605 Time-varying Signature Vectors Estimation for Multicarrier CDMA Systems
Yiwen Zhang, Xi’an Jiaotong University, China
Qinye Yin, Xi’an Jiaotong University, China
Le Ding, Xi’an Jiaotong University, China

 

Session SP-17(P)—Topics in Signal Processing for Communications-II
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Wednesday 14 June, 14:00 – 17:30
Room: ICEC – Side Foyer, Ground Floor

 

SP1701 Blind Equalization Bounds for Tomlinson-Harashima Precoded Systems
Rubyet Adnan, University of Canterbury, New Zealand
Lee M. Garth, University of Canterbury, New Zealand
SP1702 Differential Spatial Multiplexing for Two and Three Transmit Antennas
Young-Ho Jung, Samsung Electronics
Seung Hoon Nam, Samsung Electronics
Yungsoo Kim, Samsung Electronics
Jaehak Chung, Inha University, Korea
Vahid Tarokh, Harvard University, USA
SP1703 Recursive Maximum SINR Blind Beamforming Algorithm for CDMA Systems
H. Zamiri-Jafarian, Ferdowsi University, Iran; University of Toronto, Canada
H. Rastgoo, Ferdowsi University, Iran
SP1704 Efficient Modified Fano Detection with Reduced Branches for DSTTD System
Jongsub Cha, Information and Communications University, Korea
Sooyoung Hur, Information and Communications University, Korea
Changkee Min, Information and Communications University, Korea
Hyuckjae Lee, Information and Communications University, Korea
Joonhyuk Kang, Information and Communications University, Korea

 

Wireless Ad Hoc and Sensor Networks Symposium

 

Co-chairs: Mohsen Guizani, Western Michigan University, USA; Khaled B. Letaief, HKUST, China; Hamid Aghvami, Kings College, UK; Hsiao-Hwa Chen, National Sun-Yat Sen University, Taiwan
Sponsors: Personal Communications; Radio Communications

 

 

Session WA-01—Wireless Sensor Networks-I
Chair:
Soung Liew, The Chinese University of Hong Kong, China
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA0101 Analysis of Different Sleep and Wakeup Strategies in Solar Powered Wireless Sensor Networks
Dusit Niyato, University of Manitoba, Canada
Ekram Hossain, University of Manitoba, Canada
Afshin Fallahi, University of Manitoba, Canada
WA0102 Data-Collection Capacity of IEEE 802.11-like Sensor Networks
Chi Pan Chan, The Chinese University of Hong Kong, China
Soung Chang Liew, The Chinese University of Hong Kong, China
WA0103 An RF ToF based Ranging Implementation for Sensor Networks
Tufan C. Karalar, University of California, Berkeley, USA
Jan Rabaey, University of California, Berkeley, USA
WA0104 A Randomly Delayed Clustering Method for Wireless Sensor Networks
Xiaobo Chen, Tsinghua University, China
Zhisheng Niu, Tsinghua University, China
WA0105 TTS: A Two-Tiered Scheduling Algorithm for Effective Energy Conservation in Wireless Sensor Networks
Nurcan Tezcan, North Carolina State University, USA
Wenye Wang, North Carolina State University, USA

 

Session WA-02—Wireless Sensor Networks-II
Chair:
Rahul Khanna, DEG Architecture & Planning, Intel, USA
Monday 12 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA0201 Micro-Frame Preamble MAC for Multihop Wireless Sensor Networks
Abdelmalik Bachir, France Telecom, France
Dominique Barthel, France Telecom, France
Martin Heusse, LSR-IMAG, France
Andrzej Duda, LSR-IMAG, France
WA0202 Online Information Compression in Sensor Networks
Song Lin, University of California, Riverside, USA
Vana Kalogeraki, University of California, Riverside, USA
Dimitrios Gunopulos, University of California, Riverside, USA
Stefano Lonardi, University of California, Riverside, USA
WA0203 Self-Organization of Sensor Networks Using Genetic Algorithms
Rahul Khanna, Intel Corporation, USA
Huaping Liu, Oregon State University, USA
Hsiao-Hwa Chen, National Sun Yat-Sen University, Taiwan
WA0204 On the Intruder Detection for Sinkhole Attack in Wireless Sensor Networks
Edith C. H. Ngai, The Chinese University of Hong Kong, China
Jiangchuan Liu, Simon Fraser University, Canada
Michael R. Lyu, The Chinese University of Hong Kong, China
WA0205 Design and Application of Enhanced Communication Protocols for Wireless Sensor Networks Operating in Environmental Monitoring
Francesco Chiti, Universitá degli Studi di Firenze, Italy
Michele Ciabatti, Universitá degli Studi di Firenze, Italy
Giovanni Collodi, Universitá degli Studi di Firenze, Italy
Davide Di Palma, Universitá degli Studi di Firenze, Italy
Romano Fantacci, Universitá degli Studi di Firenze, Italy
Antonio Manes, Universitá degli Studi di Firenze, Italy

 

Session WA-03—Wireless Sensor Networks-III
Chair:
Li-Chun Wang, National Chao-Tung University, Taiwan
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA0301 An Intelligent Safety-Aware Gateway Relocation Scheme for Wireless Sensor Networks
Waleed Youssef University of Maryland, USA
Mohamed Younis University of Maryland, USA
Kemal Akkaya Southern Illinois University, USA
WA0302 Distributed Decision Making Algorithm for Self-Healing Sensor Networks
Xiaojiang Du, North Dakota State University, USA
Ming Zhang, North Dakota State University, USA
Kendall Nygard, North Dakota State University, USA
Mohsen Guizani, Western Michigan University, USA
Hsiao-Hwa Chen, National Sun Yat-Sen University, Taiwan
WA0303 On the Parameter Estimation over Fading Channels with TBMA Wireless Sensor Networks
Ping Gao, Arizona State University, USA
Cihan Tepedelenlioðlu, Arizona State University, USA
WA0304 SAS: A Simple Anonymity Scheme for Clustered Wireless Sensor Networks
Satyajayant Misra, Arizona State University, USA
Guoliang Xue, Arizona State University, USA
WA0305 Local Information Exchange based Coverage-Preserving Protocol for Wireless Sensor Networks
Azzedine Boukerche, University of Ottawa, Canada
Xin Fei, University of Ottawa, Canada
Regina B. Araujo, Sao Carlos Federal University, Brazil
Prakash Patnaik, National Research Council Canada, Canada

 

Session WA-04—Wireless Sensor Networks-IV
Chair:
Brahim Bensaou, Hong Kong University of Science & Technology, Hong Kong
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA0401 Coalition-aided Data Transmissions in Wireless Sensor Networks
Qinghai Gao, Arizona State University, USA
Junshan Zhang, Arizona State University, USA
Bryan Larish, Space and Naval Warfare Systems Center, USA
Sherman Shen, University of Waterloo, Canada
WA0402 A Performance Study of Splittable and Unsplittable Traffic Allocation in Wireless Sensor Networks
Sylvia Tai, Queen’s University, Canada
Robert Benkoczi, Queen’s University, Canada
Hossam Hassanein, Queen’s University, Canada
Selim Akl, Queen’s University, Canada
WA0403 Energy-Aware Fair Routing in Wireless Sensor Networks with Maximum Data Collection
Ka-Lok Hung, The Hong Kong University of Science and Technology, China
Brahim Bensaou, The Hong Kong University of Science and Technology, China
Junhua Zhu, The Hong Kong University of Science and Technology, China
Farid Naït-Abdesselam, Universite of Lille 1, France
WA0404 Bounding the Lifetime of Target Tracking Sensor Networks
Peng Zeng, Chinese Academy of Sciences, China
Chuanzhi Zang, Chinese Academy of Sciences, China
Haibin Yu, Chinese Academy of Sciences, China
WA0405 SHORT: Shortest Hop Routing Tree for Wireless Sensor Networks
Yang Yang, University College London, UK
Hui-Hai Wu, Brunel University, UK
Hsiao-Hwa Chen, National Sun Yat-Sen University, Taiwan

 

Session WA-05—Wireless Sensor Networks-V
Chair:
Sinem Coleri Ergen, University of California at Berkeley, USA
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA0501 On the Reliability of Wireless Sensor Networks
Hosam M. F. AboElFotoh, Kuwait University, Kuwait
Ehab S. ElMallah, University of Alberta, Canada
Hossam S. Hassanein, Queen’s University, Canada
WA0502 Relay Deployment and Power Control for Lifetime Elongation in Sensor Networks
Yufeng Xin, University of Maryland, College Park, USA
Tuna Güven, University of Maryland, College Park, USA
Mark Shayman, University of Maryland, College Park, USA
WA0503 Joint Routing and Medium Access Control for Lifetime Maximization of Distributed Wireless Sensor Networks
Seung-Jun Kim, NEC Laboratories America, USA
Xiaodong Wang, Columbia University, USA
Mohammad Madihian, NEC Laboratories America, USA
WA0504 Optimal Placement of Relay Nodes for Energy Efficiency in Sensor Networks
Sinem Coleri Ergen, University of California, Berkeley, USA
Pravin Varaiya, University of California, Berkeley, USA
WA0505 Grid Scan: A Simple and Effective Approach for Coverage Issue in Wireless Sensor Networks
Xingfa Shen, Zhejiang University, China
Jiming Chen, Zhejiang University, China
Youxian Sun, Zhejiang University, China

 

Session WA-06—Wireless Sensor Networks-VI
Chair:
Cedric Westphal, Nokia Research Center, USA
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA0601 A Probabilistic Approach to Location Verification in Wireless Sensor Networks
Eylem Ekici, Ohio State University, USA
Janise McNair, University of Florida, USA
Dawood Al-Abri, University of Florida, USA
WA0602 MAC Aware Energy-Efficient Data-Centric Routing in Wireless Sensor Networks
Frank Yeong-Sung Lin, National Taiwan University, Taiwan
Hong-Hsu Yen, Shih Hsin University, Taiwan
Shu-Ping Lin, National Taiwan University, Taiwan
Yean-Fu Wen, National Taiwan University, Taiwan
WA0603 Implementation and Performance Evaluation of nanoMAC: A Low-Power MAC Solution for High Density Wireless Sensor Networks
Junaid Ansari, RWTH Aachen University, Germany
Janne Riihijärvi, RWTH Aachen University, Germany
Petri Mähönen, RWTH Aachen University, Germany
Jussi Haapola, University of Oulu, Finland
WA0604 Energy and Delivery Capacity of Wireless Sensor Networks with Random Duty-Cycles
Lillian L. Dai, BBN Technologies, USA
Prithwish Basu, BBN Technologies, USA
WA0605 Utility-Lifetime Trade-off in Self-Regulating Wireless Sensor Networks: A Cross-Layer Design Approach
Hithesh Nama, Rutgers University, USA
Mung Chiang, Princeton University, USA
Narayan Mandayam, Rutgers University, USA

 

Session WA-07—Wireless Sensor Networks-VII
Chair:
Hasan Cam, Arizona State University, USA
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA0701 A New MILP Formulation and Distributed Protocols for Wireless Sensor Networks Lifetime Maximization
Stefano Basagni, Northeastern University, USA
Alessio Carosi, Università di Roma “La Sapienza”, Italy
Emanuel Melachrinoudis, Northeastern University, USA
Chiara Petrioli, Università di Roma “La Sapienza”, Italy
Z. Maria Wang, Northeastern University, USA
WA0702 Energy Map: Mining Wireless Sensor Network Data
Song Ci, University of Massachusetts Boston, USA
Mohsen Guizani, Western Michigan University, USA
WA0703 Multiple-Input Turbo Code for Joint Data Aggregation, Source and Channel Coding in Wireless Sensor Networks
Hasan Çam, Arizona State University, USA
WA0704 Distributed Minimum Energy Data Gathering and Aggregation in Sensor Networks
Kevin Yuen, University of Toronto, Canada
Baochun Li, University of Toronto, Canada
Ben Liang, University of Toronto, Canada
WA0705 Layered IP Header Compression for IP-Enabled Sensor Networks
Cédric Westphal, Nokia Research Center, USA

 

Session WA-08—Routing for MANETs-I
Chair:
Guojun Wang, The Central South University, China
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA0801 OLEAR: Optimal Localized Energy Aware Routing in Mobile Ad Hoc Networks
Israat Tanzeena Haque, University of Alberta, Canada
Chadi Assi, Concordia University, Canada
WA0802 Hybrid Cluster Routing: An Efficient Routing Protocol for Mobile Ad Hoc Networks
Xiaoguang Niu, Chinese Academy of Sciences, China; Nankai University, China,
Zhihua Tao, Nankai University, China
Gongyi Wu, Nankai University, China
Changcheng Huang, Carleton University, Canada
Li Cui, Chinese Academy of Sciences, China
WA0803 Logical Location-based Routing with Hole-Shadowing in Large-Scale MANETs
Guojun Wang, Central South University, China; Hong Kong Polytechnic University, China
Lifan Zhang, Central South University, China; Hong Kong Polytechnic University, China
Jiannong Cao, Hong Kong Polytechnic University, China
WA0804 Multipath Doppler Routing with QoS Support in Pseudo-Linear Highly Mobile Ad Hoc Networks
Ehssan Sakhaee, University of Sydney, Australia
Abbas Jamalipour, University of Sydney, Australia
Nei Kato, Tohoku University, Japan
WA0805 An Optimized Polymorphic Hybrid Multicast Routing Protocol (OPHMR) for Ad Hoc Networks
Lei Chen, Nanyang Technological University, Singapore
Adel Ben Mnaouer, Nanyang Technological University, Singapore
Chuan Heng Foh, Nanyang Technological University, Singapore

 

Session WA-09—Routing for MANETs-II
Chair:
Atef Abdrabou, University of Waterloo, Canada
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA0901 A Position-based QoS Routing Scheme for UWB Ad Hoc Networks
Atef Abdrabou, University of Waterloo, Canada
Weihua Zhuang, University of Waterloo, Canada
WA0902 A Fuzzy-based Hierarchical Energy Efficient Routing Protocol for Large Scale Mobile Ad Hoc Networks (FEER)
Wasim El-Hajj, Western Michigan University, USA
Dionysios Kountanis, Western Michigan University, USA
Ala Al-Fuqaha, Western Michigan University, USA
Mohsen Guizani, Western Michigan University, USA
WA0903 Bit-Error-Rate Performance Improvement in Wireless Multi-Hop Ad Hoc Networks using Route Diversity Considerations
Tadahiro Wada, Shizuoka University, Japan
Hiraku Okada, Nagoya University, Japan
Abbas Jamalipour, The University of Sydney, Australia
Kouji Ohuchi, Shizuoka University, Japan
Masato Saito, Nara Institute of Science and Technology, Japan
WA0904 Joint Routing and Channel Assignment in Multi-Radio Wireless Mesh Networks
Xiangrui Meng, Peking University, China
Kun Tan, Microsoft Research, Asia, China
Qian Zhang, Hong Kong University of Science and Technology, China
WA0905 Roadside-Aided Routing (RAR) in Vehicular Networks
Yanlin Peng, Iowa State University, USA
Zakhia Abichar, Iowa State University, USA
J. Morris Chang, Iowa State University, USA

 

Session WA-10—Protocols for MANETs-I
Chair:
Qiuyan Jennie, XIA, Hong Kong Univesity of Science and Technology, Hong Kong
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA1001 Cooperative ARQ in Wireless Networks: Protocols Description and Performance Analysis
Guanding Yu, Zhejiang University, China
Zhaoyang Zhang, Zhejiang University, China
Peiliang Qiu, Zhejiang University, China
WA1002 An Optimistic Power Control MAC Protocol for Mobile Ad Hoc Networks
Hairong Yan, Xi’an Jiaotong University, China
Jie Li, University of Tsukuba, Japan
Guoji Sun, Xi’an Jiaotong University, China
Hsiao-Hwa Chen, National Sun Yat-Sen University, Taiwan
WA1003 A Protocol for Interactive Streaming of Image-based Scenes over Wireless Ad Hoc Networks
Azzedine Boukerche, University of Ottawa, Canada
Tingxue Huang, University of Ottawa, Canada
Richard Werner, University of Ottawa, Canada
WA1004 A LCG-based Secure Protocol for Wireless Sensor Networks
Bo Sun, Lamar University, USA
Chung-Chih Li, Lamar University, USA
Kui Wu, University of Victoria, Canada
Yang Xiao, The University of Memphis, USA
WA1005 A Fair Multiuser Cooperation Protocol for Increasing the Throughput in Energy-Constrained Ad Hoc Networks
Lin Dai, The Hong Kong University of Science & Technology, China
Wei Chen, The Hong Kong University of Science & Technology, China; Tsinghua University, China
Khaled B. Letaief, The Hong Kong University of Science & Technology, China
Zhigang Cao, Tsinghua University, China

 

Session WA-11—Protocols for MANETs-II
Chair:
Chin-Tser Huang, University of South Carolina, USA
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Sadirvan A

 

WA1101 A Novel Adaptive P-Persistent MAC Scheme for WLAN Providing Low Delay Variance
Chung-Ju Chang, National Chiao Tung University, Taiwan
Frank C. M. Yen, National Chiao Tung University, Taiwan
Yih-Shen Chen, National Chiao Tung University, Taiwan
ChingYao Huang, National Chiao Tung University, Taiwan
WA1102 Performance Analysis of a Retransmission Scheme for High-Data-Rate MAC Protocol in Wireless LANs
Kejie Lu University of Puerto Rico at Mayagüez, Puerto Rico
Yi Qian University of Puerto Rico at Mayagüez, Puerto Rico
WA1103 An Adaptive Multi-Channel MAC Protocol for Wireless Ad Hoc Networks
Wen-Tsuen Chen, National Tsing Hua University, Taiwan
Ting-Kai Huang, National Tsing Hua University, Taiwan
Yu-Chu Chang, National Tsing Hua University, Taiwan
Jen-Chu Liu, National Tsing Hua University, Taiwan
WA1104 Performance Analysis of Directional CSMA/CA MAC Protocol in Mobile Ad Hoc Networks
Ju-Lan Hsu, University of California, Los Angeles, USA
Izhak Rubin, University of California, Los Angeles, USA
WA1105 SUMP: A Secure Unicast Messaging Protocol for Wireless Ad Hoc Sensor Networks
Jeff Janies, University of South Carolina, USA
Chin-Tser Huang, University of South Carolina, USA
Nathan L. Johnson, University of South Carolina, USA

 

Session WA-12—Coding and Detection in MANETs-I
Chair:
Angela Yingjun Zhang, The Chinese University of Hong Kong, China
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA1201 Multipacket Reception in Wireless Local Area Networks
Peng Xuan Zheng, The Chinese University of Hong Kong, China
Ying Jun Zhang, The Chinese University of Hong Kong, China
Soung Chang Liew, The Chinese University of Hong Kong, China
WA1202 Minimum Cost Multicast Trees in Ad Hoc Networks
Aleksi Penttinen, Helsinki University of Technology, Finland
WA1203 A Self-Adaptive Detection System for MAC Misbehavior in Ad Hoc Networks
Lei Guang, Concordia University, Canada
Chadi Assi, Concordia University, Canada
WA1204 Performance of Channel Information Estimation Method Utilizing Parity Check Bits for Turbo Coded Multi-Route Multi-Hop Networks
Tadahiro Wada, Shizuoka University, Japan
Abbas Jamalipour, The University of Sydney, Australia
Hiraku Okada, Nagoya University, Japan
Kouji Ohuchi Shizuoka University, Japan
Masato Saito Nara Institute of Science and Technology, Japan
WA1205 A Cross Layer Method for Interference Cancellation and Network Coding in Wireless Networks
Wei Chen, The Hong Kong University of Science & Technology, China; Tsinghua University, China
Khaled B. Letaief, The Hong Kong University of Science & Technology, China
Zhigang Cao, Tsinghua University, China

 

Session WA-13—Coding and Detection in MANETs-II
Chair:
Davide Dardari, University of Bologna, Italy
Monday 12 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA1301 Network Coding with Low Complexity in Wireless Ad Hoc Multicast Networks
Jingyao Zhang Tsinghua University, China
Pingyi Fan Tsinghua University, China
K. B. Letaief, The Hong Kong University of Science & Technology, China
WA1302 Position Error Bound for UWB Localization in Dense Cluttered Environments
Damien B. Jourdan, Massachusetts Institute of Technology, USA
Davide Dardari, University of Bologna at Cesena, Italy
Moe Z. Win, Massachusetts Institute of Technology, USA
WA1303 An Approximate Approach for Layered Space-Time Multiuser Detection Performance and Its Application to MIMO Ad Hoc Networks
Marco Levorato, University of Padova, Italy
Stefano Tomasin, University of Padova, Italy
Paolo Casari, University of Padova, Italy
Michele Zorzi, University of Padova, Italy; University of California, San Diego, USA
WA1304 Using Energy-Efficient Overlays to Reduce Packet Error Rates in Wireless Ad Hoc Networks
G. Ben Brahim, Western Michigan University, USA
B. Khan, City University of New York, USA
A. Al-Fuqaha, Western Michigan University, USA
M. Guizani, Western Michigan University, USA
A. Rayes, City University of New York, USA
WA1305 Connection Data Rate Optimization of IEEE 802.15.3 Scatternets with Multi-Rate Carriers
Zhanping Yin, The University of British Columbia, Canada
Victor C. M. Leung, The University of British Columbia, Canada

 

Session WA-14—Cooperative Networking
Chair:
Ravi Adve, University of Toronto, Canada
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA1401 Proactive Cooperation Mechanism Based on Cooperation Records for Mobile Ad Hoc Networks
Toshihiro Suzuki, NTT DoCoMo, Inc., Japan
Motonari Kobayashi, NTT DoCoMo, Inc., Japan
Ashiq Khan, NTT DoCoMo, Inc., Japan
Masanori Morita, NTT DoCoMo, Inc., Japan
WA1402 Multiple-Source Multiple-Relay Cooperation System
Jun Zhang, The Chinese University of Hong Kong, China
Tat M. Lok, The Chinese University of Hong Kong, China
WA1403 Capacity and Power Allocation for Transmitter and Receiver Cooperation in Fading Channels
Chris T. K. Ng, Stanford University, USA
Andrea J. Goldsmith, Stanford University, USA
WA1404 Stimulating Cooperative Diversity in Wireless Ad Hoc Networks through Pricing
Naveen Shastry, University of Toronto, Canada
Raviraj S. Adve, University of Toronto, Canada
WA1405 Adaptive Channel Selection through Collaborative Sensing
Guang-Hua Yang, University of Hong Kong, China
Haitao Zheng, University of California, Santa Barbara, USA
Jun Zhao, Microsoft Research Asia, China
Victor O. K. Li, University of Hong Kong, China

 

Session WA-15—Performance Analysis of MANETs-I
Chair:
Dilip Sarkar, University of Miami, USA
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA1501 On Constructing Low Interference Topology in Multihop Wireless Networks
Kun-Da Wu, National Taiwan University, Taiwan
Wanjiun Liao, National Taiwan University, Taiwan
WA1502 A New Approach for Traffic Engineering in Mobile Ad Hoc Networks
M. Brahma, University of Haute Alsace, France
K. W. Kim, University of Haute Alsace, France
A. Abouaissa, University of Haute Alsace, France
P. Lorenz, University of Haute Alsace, France
WA1503 A Novel Backoff-State Assignment Algorithm for Wireless Networks to Improve Channel Utilization
Dilip Sarkar, University of Miami, USA
WA1504 Partition-Aware TCP for Mobile Ad Hoc Networks
Qianwen Lin, National University of Singapore, Singapore; Institute for Infocomm Research, Singapore
Kwang-Mien Chan, Institute for Infocomm Research, Singapore
Kean-Soon Tan, Institute for Infocomm Research, Singapore
Boon-Sain Yeo, Institute for Infocomm Research, Singapore
WA1505 On the Energy Efficiency of Wireless Transceivers
Andrew Y. Wang, Analog Devices, USA
Charles G. Sodini, Massachusetts Institute of Technology, USA

 

Session WA-16—Performance Analysis of MANETs-II
Chair:
Humphrey Rutagemwa, University of Waterloo, Canada
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA1601 Active-Time based Bandwidth Allocation for Multi-Hop Wireless Ad Hoc Networks
Xiaomei Zhang, Central China Normal University, China
Liansheng Tan, Central China Normal University, China
Jie Li, University of Tsukuba, Japan
Sufen Zhao, Central China Normal University, China
Hsiao-Hwa Chen, National Sun Yat-Sen University, Taiwan
WA1602 Bit-per-Joule Performance of Power Saving Ad Hoc Networks under Mobile Backbone Coverage
Xiaolong Huang, University of California, Los Angeles, USA
Izhak Rubin, University of California, Los Angeles, USA
WA1603 An Improved Busy-Tone Solution for Collision Avoidance in Mobile Ad Hoc Networks
Ping Wang, University of Waterloo, Canada
Weihua Zhuang, University of Waterloo, Canada
WA1604 Performance Enhancement for WLAN Supporting Integrated Voice/Data Traffic
Ping Wang, University of Waterloo, Canada
Hai Jiang, University of Waterloo, Canada
Weihua Zhuang, University of Waterloo, Canada
WA1605 Enhancing MAC Coordination to Boost Spatial Reuse in IEEE 802.11 Ad Hoc Networks
Fengji Ye, Rensselaer Polytechnic Institute, USA
Hua Yang, Rensselaer Polytechnic Institute, USA
Biplab Sikdar, Rensselaer Polytechnic Institute, USA

 

Session WA-17—Performance Analysis of MANETs-III
Chair:
Ekram Hossain, University of Manitoba, Canada
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA1701 Contention-based Prioritized Opportunistic Medium Access Control in Wireless LANs
Miao Zhao, Stony Brook University, USA
Huiling Zhu, The University of Hong Kong, China
Wenjian Shao, The University of Hong Kong, China
Victor O. K. Li, The University of Hong Kong, China
Yuanyuan Yang, Stony Brook University, USA
WA1702 QoS Conflict Resolution in Ad Hoc Networks
Ronan de Renesse, King’s College London, UK
Piyush Khengar, King’s College London, UK
Vasilis Friderikos, King’s College London, UK
Hamid Aghvami, King’s College London, UK
WA1703 Queueing Analysis of Distributed MAC in Wireless Ad Hoc Networks with Differentiated Services
Afshin Fallahi, University of Manitoba, Canada
Ekram Hossain, University of Manitoba, Canada
WA1704 A New Approach to Service Discovery in Wireless Mobile Ad Hoc Networks
Yu Yang, Queen’s University, Canada
Hossam Hassanein, Queen’s University, Canada
Afzal Mawji, Queen’s University, Canada
WA1705 Performance Evaluation of Time-based and Hop-based TTL Schemes in Partially Connected Ad Hoc Networks
Wing Ho Yuen, Columbia University, USA
Henning Schulzrinne, Columbia University, USA

 

Session WA-18—Performance Analysis of MANETs-IV
Chair:
Kamil Sarac, University of Texas at Dallas, USA
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA1801 Equilibria for Node Participation in Ad Hoc Networks—An Imperfect Monitoring Approach
Vivek Srivastava, Virginia Polytechnic Institute and State University, USA
Luiz A. DaSilva, Virginia Polytechnic Institute and State University, USA
WA1802 Variable Power Broadcasting in Ad Hoc Networks
Avinash Chiganmi, The University of Texas at Dallas, USA
Kamil Sarac, The University of Texas at Dallas, USA
Ravi Prakash, The University of Texas at Dallas, USA
WA1803 On Gain Asymmetry and Broadcast Efficiency in MIMO Ad Hoc Networks
Francesco Rossetto, University of Padova, Italy
Michele Zorzi, University of Padova, Italy; University of California, San Diego, USA
WA1804 On the Connectivity and Average Delay of Mobile Ad Hoc Networks
Golnaz Farhadi, University of Alberta, Canada
Norman C. Beaulieu, University of Alberta, Canada
WA1805 A Power Efficient QoS Provisioning Architecture for Wireless Ad Hoc Networks
Didem Gozupek, New Jersey Institute of Technology, USA
Symeon Papavassiliou, National Technical University of Athens, Greece
Nirwan Ansari, New Jersey Institute of Technology, USA
Jie Yang, New Jersey Institute of Technology, USA

 

Session WA-19—Performance Analysis of MANETs-V
Chair:
Sudhir Srinivasa, University of California, Irvine, USA
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA1901 Distributed Cross-Layer Optimization of MANETs in Composite Fading
John Papandriopoulos, University of Melbourne, Australia
Subhrakanti Dey, University of Melbourne, Australia
Jamie S. Evans, University of Melbourne, Australia
WA1902 The Anti-Packets Can Increase the Achievable Throughput of a Wireless Multi-Hop Network
Petar Popovski, Aalborg University, Denmark
Hiroyuki Yomo, Aalborg University, Denmark
WA1903 Spreading-Hopping Tradeoff in Wideband Ad Hoc Communications
Sudhir Srinivasa, University of California, Irvine, USA
Syed Ali Jafar, University of California, Irvine, USA
WA1904 Impact of Power and Rate Selection on the Throughput of Ad Hoc Networks
Cong Peng, Tsinghua University, China
Fan Yang, Microsoft Research Asia, China
Qian Zhang, Hong Kong University of Science and Technology, China
Dapeng Wu, University of Florida, USA
Ming Zhao, Tsinghua University, China
Yan Yao, Tsinghua University, China
WA1905 Coverage Enhancement for a Multi-Channel Ring-based Wireless Mesh Network with Guaranteed Throughput and Delay
Jane-Hwa Huang, National Chiao Tung University, Taiwan
Li-Chun Wang, National Chiao Tung University, Taiwan
Chung-Ju Chang, National Chiao Tung University, Taiwan

 

Session WA-20—IEEE 802 Based MANETs
Chair:
Ekram Hossain, University of Manitoba, Canada
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA2001 A Radio Resource Management Framework for IEEE 802.16-based OFDM/TDD Wireless Mesh Networks
Dusit Niyato, University of Manitoba, Canada
Ekram Hossain, University of Manitoba, Canada
WA2002 Secure, Fast Handoff Techniques for 802.1X based Wireless Network
Leonardo Maccari, University of Florence, Italy
Romano Fantacci, University of Florence, Italy
Tommaso Pecorella, University of Florence, Italy
Federico Frosali, Telecom Italia Lab, Italy
WA2003 Contention Window Adjustment for IEEE 802.11 WLANs: A Control-Theoretic Approach
Qiuyan Xia, The Hong Kong University of Science and Technology, China
Mounir Hamdi, The Hong Kong University of Science and Technology, China
WA2004 AGA: Adaptive GTS Allocation with Low Latency and Fairness Considerations for IEEE 802.15.4
Yu-Kai Huang, National Taiwan University, Taiwan
Ai-Chun Pang, National Taiwan University, Taiwan
Tei-Wei Kuo, National Taiwan University, Taiwan
WA2005 An Enhanced IEEE 802.11 MAC Algorithm for Tradeoff between Delay and Energy-Consumption
Hang Su, Texas A&M University, USA
Xi Zhang, Texas A&M University, USA
Peiliang Qiu, Zhejiang University, China
Mohsen Guizani, Western Michigan University, USA

 

Session WA-21—Topics in MANETs
Chair:
Daniele Tarchi, University of Florence, Italy
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: Hilton – Sadirvan B

 

WA2101 Multimedia Traffic Management in IEEE 802.15.3a Wireless Personal Area Networks
Daniele Tarchi, University of Florence, Italy
Romano Fantacci, University of Florence, Italy
Gregorio Izzo, University of Florence, Italy
WA2102 Interaction between Hidden Node Collisions and Congestions in Multihop Wireless Ad Hoc Networks
Hicham Khalife, Université Pierre et Marie Curie, France
Naceur Malouch, Université Pierre et Marie Curie, France
WA2103 Power Control in UWB Position-Location Networks
Swaroop Venkatesh, Virginia Tech, USA
R. Michael Buehrer, Virginia Tech, USA
WA2104 An Effective Broadcast Scheme for Alert Message Propagation in Vehicular Ad Hoc Networks
Elena Fasolo, University of Padova, Italy
Andrea Zanella, University of Padova, Italy
Michele Zorzi, University of Padova, Italy
WA2105 Effect of Chromatic Dispersion on Fiber over Wireless Systems
S. Guizani, University of Quebec, Canada
M. Razzak, University of Moncton, Canada
H. Hamam, University of Moncton, Canada
Y. Bouslimani, University of Moncton, Canada
A. Cheriti, University of Quebec, Canada

 

Session WA-22(P)—Topics in Wireless Ad Hoc and Sensor Networks-I
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Tuesday 13 June, 8:30 – 12:00
Room: ICEC – Side Foyer, Ground Floor

 

WA2201 WA2201 Concentric Anchor-Beacons (CAB) Localization for Wireless Sensor Networks
Vijayanth Vivekanandan, The University of British Columbia, Canada
Vincent W. S. Wong, The University of British Columbia, Canada
WA2202 WA2202 Increasing Network Lifetime of an IEEE 802.15.4 Wireless Sensor Network by Energy Efficient Routing
Muhammad U. Ilyas, Michigan State University, USA
Hayder Radha, Michigan State University, USA
WA2203 WA2203 Challenges and Futuristic Perspective of CDMA Technologies: OCC-CDMA/OS for 4G Wireless Networks
Hsiao-Hwa Chen, National Sun Yat-Sen University, Taiwan
Jie Li, University of Tsukuba, Japan
Yang Yang, University College London, UK
Xiaojiang Du, North Dakota State University, USA
Huaping Liu, Oregon State University, USA
WA2204 WA2204 Path Aggregation for Voice over IP in Multihop Wireless Mesh Networks
Junxiu Lu, Tsinghua University, China
Kun Tan, Microsoft Research Asia, China
Qian Zhang, Hong Kong University of Science and Technology, China
WA2205 WA2205 A Physical Layer Aspect of Network Coding with Statistically Independent Noisy Channels
Ming Xiao, Chalmers University of Technology, Sweden
Tor M. Aulin, Chalmers University of Technology, Sweden
WA2206 WA2206 Scheduling Using Near-Optimal Guard Zones for CDMA Ad Hoc Networks
Aamir Hasan, The University of Texas at Austin, USA
Jeffrey G. Andrews, The University of Texas at Austin, USA
WA2207 WA2207 Connected Dominating Set based Hybrid Routing Algorithm in Ad Hoc Networks with Obstacles
Wu Di, Dalian University of Technology, China
Qu Yan, Dalian University of Technology, China
Tong Ning, Dalian University of Technology, China
WA2208 WA2208 Effective Coverage in Sensor Networks: Binary Integer Programming Formulations and Heuristics
I. Kuban Altýnel, Boðaziçi University, Turkey
Necati Aras, Boðaziçi University, Turkey
Evren Güney, Boðaziçi University, Turkey
Cem Ersoy, Boðaziçi University, Turkey
WA2209 WA2209 Distributed Sensor Location through Linear Programming with Triangle Inequality Constraints
Camillo Gentile, National Institute of Standards and Technology, USA
WA2210 WA2210 ASAP: A MAC Protocol for Dense and Time Constrained RFID Systems
Girish Khandelwal, The Pennsylvania State University, USA
Aylin Yener, The Pennsylvania State University, USA
Kyounghwan Lee, The Pennsylvania State University, USA
Semih Serbetli, The Pennsylvania State University, USA

 

Session WA-23(P)—Topics in Wireless Ad Hoc and Sensor Networks-II
Chair:
Umit Uyar, City University of New York, USA
Tuesday 13 June, 14:00 – 17:30
Room: ICEC – Side Foyer, Ground Floor
 

WA2301 Clustering of Mobile Ad Hoc Networks: An Adaptive Broadcast Period Approach
Damianos Gavalas, University of the Aegean, Greece
Grammati Pantziou, Technological Education Institute of Athens, Greece
Charalampos Konstantopoulos, Computer Technology Institute, Greece
Basilis Mamalis, Technological Education Institute of Athens, Greece
WA2302 Adaptive MAC Protocol for QoS Support in UWB-based Wireless Networks
Yuechun Chu, University of Massachusetts, Amherst, USA
Aura Ganz, University of Massachusetts, Amherst, USA
WA2303 Adaptive Position Update in Geographic Routing
Quan Jun Chen, The University of New South Wales, Australia
Salil S. Kanhere, The University of New South Wales, Australia
Mahbub Hassan, The University of New South Wales, Australia; National ICT Australia, Australia
Kun-Chan Lan, National ICT Australia, Australia
WA2304 Achievable Communication Rates in Ad Hoc Wireless Networks Using Local Node Cooperation
Sumeeth Nagaraj, University of Alberta, Canada
Dmitri Truhachev, University of Alberta, Canada
Christian Schlegel, University of Alberta, Canada
WA2305 A Forecasting-based Monitoring and Tomography Framework for Wireless Sensor Networks
Vehbi Cagri Gungor, Georgia Institute of Technology, USA
WA2306 FIR Linear Relay Network with Frequency Selective Channels
Tobias J. Oechtering, Technical University of Berlin, Germany
Benjamin Schubert, Technical University of Berlin, Germany
Holger Boche, Technical University of Berlin, Germany
WA2307 Distributed Active Hierarchy Maintenance in MANETs
Kyriakos Manousakis, Telcordia Technologies, USA
Anthony J. McAuley, Telcordia Technologies, USA
WA2308 Coverage in Sensor Networks When Obstacles Are Present
Ertan Onur, Boðaziçi University, Turkey
Cem Ersoy, Boðaziçi University, Turkey
Hakan Deliç, Boðaziçi University, Turkey
Lale Akarun, Boðaziçi University, Turkey
WA2309 A Topology Control Approach to Using Directional Antennas in Wireless Mesh Networks
Umesh Kumar, State University of New York at Stony Brook, USA
Himanshu Gupta, State University of New York at Stony Brook, USA
Samir R. Das, State University of New York at Stony Brook, USA
WA2310 A Receiver-Initiated Directional MAC Protocol for Handling Deafness in Ad Hoc Networks
Masanori Takata, Shizuoka University, Japan
Masaki Bandai, Shizuoka University, Japan
Takashi Watanabe, Shizuoka University, Japan

 

Wireless Communications Symposium

 

Co-chairs: Sonia Aissa, Universite du Quebec, Canada; M. Oguz Sunay, Koç University, Turkey; Velio Tralli, Universita di Ferrara, Italy
Sponsors: Personal Communications; Radio Communications

 

 

Session WC-01—MIMO-I
Chair:
Raviraj Adve, University of Toronto, Canada
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: ICEC – Halic
 

WC0101 A Hybrid Time-Frequency Domain Equalizer for Single Carrier Broadband MIMO Systems
Yu Zhu, The Hong Kong University of Science & Technology, China
Khaled Ben Letaief, The Hong Kong University of Science & Technology, China
WC0102 MIMO Systems in the Presence of Feedback Delay
Kenichi Kobayashi, Tokyo University of Science, Japan
Tomoaki Ohtsuki, Tokyo University of Science, Japan
Toshinobu Kaneko, Tokyo University of Science, Japan
WC0103 A BICM Scheme with Iterative Demapping and Decoding for Non-Coherent MIMO Communication
Mohamed A. El-Azizy, McMaster University, Canada
Ramy H. Gohary, McMaster University, Canada
Timothy N. Davidson, McMaster University, Canada
WC0104 Linear Processing for the Downlink in Multiuser MIMO Systems with Multiple Data Streams
Ali M. Khachan, University of Toronto, Canada
Adam J. Tenenbaum, University of Toronto, Canada
Raviraj S. Adve, University of Toronto, Canada
WC0105 A Low Complexity Turbo MMSE Receiver for W-LAN MIMO Systems
Alessandro Tomasoni, Politecnico di Milano, Italy; STMicroelectronics, Italy
Marco Ferrari, Politecnico di Milano, Italy
Devis Gatti, STMicroelectronics, Italy
Fabio Osnato, STMicroelectronics, Italy
Sandro Bellini, Politecnico di Milano, Italy

 

Session WC-02—MIMO-II
Chair:
Chengshan Xiao, University of Missouri-Columbia, USA
Monday 12 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Halic

 

WC0201 Eigenvalue Statistics of Finite-Dimensional Random Matrices for MIMO Wireless Communications
Giuseppa Alfano, Universitá del Sannio, Italy
Antonia M. Tulino, Universitá “Federico II”, Italy
Angel Lozano, Bell Laboratories–Lucent Technologies, USA
Sergio Verdú, Princeton University, USA
WC0202 Eigenvalue Distributions of Wishart-type Random Matrices and Error Probability Analysis of Dual Maximum-Ratio Transmission in Semicorrelated Rayleigh Fading
Amine Maaref, University of Quebec, Canada
Sonia Aïssa, University of Quebec, Canada
WC0203 Performance Analysis Framework of ML MIMO Receivers in Correlated Rayleigh Fading Channel
Haitao Liu, Civil Aviation University of China, China; Beijing University of Post & Telecommunications, China
Gang Li, Jiangxi University of Finance and Economics, China; Beijing University of Post & Telecommunications, China
Xingqing Cheng, Beijing University of Post & Telecommunications, China
Daoben Li, Beijing University of Post & Telecommunications, China
WC0204 Instantaneous Signal and Self-Interference Power of MIMO Eigenmode Transmission with Feedback Time Delay
Ping-Heng Kuo, University of Canterbury, New Zealand
Peter J. Smith, University of Canterbury, New Zealand
Lee M. Garth, University of Canterbury, New Zealand
Mansoor Shafi, Telecom New Zealand Limited, New Zealand
WC0205 Quantized Principal Component Selection Precoding for Limited Feedback Spatial Multiplexing
Cheol Mun, Chungju National University, Korea
Jin-Kyu Han, Samsung Electronics, Korea
Dong-Hee Kim, Samsung Electronics, Korea

 

Session WC-03—MIMO-III
Chair:
Angel Lozano, Lucent Technologies, USA
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: ICEC – Halic

 

WC0301 The Impact of Elevation Angle on MIMO Capacity
Mansoor Shafi, Telecom New Zealand Ltd., New Zealand
Min Zhang, University of Canterbury, New Zealand
Peter J. Smith, University of Canterbury, New Zealand
Aris L. Moustakas, University of Athens, Greece
Andreas F. Molisch, Lund University, Sweden
WC0302 Beam Pointing Error of Wideband Planar Phased Array Antennas with Reduced True-Time-Delay Devices
Masanobu Yajima, Japan Aerospace Exploration Agency, Japan
Takumi Hasegawa, Space Engineering Development Co., Ltd., Japan
WC0303 On the Capacity Statistics of MIMO Ricean and Rayleigh Fading Channels
Amine Maaref, University of Quebec, Canada
Sonia Aïssa, University of Quebec, Canada
WC0304 Capacity Analysis of Correlated Multiple Antenna Systems with Finite Rate Feedback
Jun Zheng, University of California, San Diego, USA
Bhaskar D. Rao, University of California, San Diego, USA
WC0305 Non-Coherent Rayleigh Fading MIMO Channels: Capacity and Optimal Input
Rasika R. Perera, The Australian National University, Australia
Tony S. Pollock, The Australian National University, Australia
Thushara D. Abhayapala, The Australian National University, Australia

 

Session WC-04—MIMO-IV
Chair:
Sherman Shen, University of Waterloo, Canada
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: ICEC – Halic

 

WC0401 On the Fundamental Tradeoff of Spatial Diversity and Spatial Multiplexing of MISO/SIMO Links with Imperfect CSIT
Albert W. C. Lim, Hong Kong University of Science and Technology, China
Vincent K. N. Lau, Hong Kong University of Science and Technology, China
WC0402 Random Beamforming with Multi-Beam Selection for MIMO Broadcast Channels
Kai Zhang, Tsinghua University, China
Zhisheng Niu, Tsinghua University, China
WC0403 Multi-User Capacity Maximization for MIMO Gaussian Broadcast Channels
Ghassane Aniba, University of Quebec, Canada
Sonia Aïssa, University of Quebec, Canada
WC0404 Quantized-Feedback Optimal Adaptive Beamforming for FDD Systems
Hoang Nguyen, Nokia Research Center, USA
Balaji Raghothaman, Nokia Research Center, USA
WC0405 Coherent Opportunistic Beamforming in Multi-User Wireless Systems
Jae-Yun Ko, Seoul National University, Korea
Yong-Hwan Lee, Seoul National University, Korea

 

Session WC-05—MIMO-V
Chair:
Jiangzou Wang, University of Kent, UK
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: ICEC – Halic

 

WC0501 Greville-to-Inverse-Greville Algorithm for V-BLAST Systems
Zhendong Luo, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Ming Zhao, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Siyang Liu, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Yuanan Liu, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
WC0502 V-BLAST Architecture Employing Joint Iterative GPDA Detection and Decoding
Siyang Liu, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Ming Zhao, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Zhendong Luo, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Yuanan Liu, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
WC0503 Receive Antenna Selection for MIMO Systems in the Presence of Unknown Interference
Zhiwei Lin, Nanyang Technological University, Singapore; Institute for Infocomm Research, Singapore
A. B. Premkumar, Nanyang Technological University, Singapore
A. S. Madhukumar, Nanyang Technological University, Singapore
WC0504 A Study of Generalized Receiver Selection Combining Schemes for Alamouti MIMO Systems with MPSK
Wenyu Li, University of Alberta, Canada
Norman C. Beaulieu, University of Alberta, Canada
WC0505 Effect of Feedback Errors on Quantized Equal Gain Transmission
Chandra R. Murthy, University of California, San Diego, USA
Bhaskar D. Rao, University of California, San Diego, USA

 

Session WC-06—MIMO-VI
Chair:
Walaa Hamouda, Concordia University, Canada
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Halic
 

WC0601 Optimum Vector Perturbation Minimizing Total MSE in Multiuser MIMO Downlink
Eun Yong Kim, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Joohwan Chun, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
WC0602 Random Coding Union Bounds and Error Exponents for Concatenated MIMO Systems
Jingqiao Zhang, University of Pittsburgh, USA
Heung-No Lee, University of Pittsburgh, USA
WC0603 Explicit Bounds for the Outage Probability for Multiple Antenna Systems in the Presence of Spatial Correlation
Hao Shen, Concordia University, Canada
Ali Ghrayeb, Concordia University, Canada
WC0604 Equilibrium Efficiency Improvement in MIMO Interference Systems: A Decentralized Stream Control Approach
Gürdal Arslan, University of Hawaii at Manoa, USA
M. Fatih Demirkol, University of Hawaii at Manoa, USA
Yang Song, University of Hawaii at Manoa, USA
WC0605 A Low-Complexity Generalized Sphere Decoding Approach for Underdetermined MIMO Systems
Ping Wang, McGill University, Canada
Tho Le-Ngoc, McGill University, Canada

 

Session WC-07—MIMO-VII
Chair:
Angela Doufexi, University of Bristol, UK
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: ICEC – Halic

 

WC0701 On the Optimal Phase Control in MIMO Systems with Phase Quantization
Majid Khabbazian, The University of British Columbia, Canada
Kin-Kwong Leung, The University of British Columbia, Canada
Mohammad A. Safari, The University of British Columbia, Canada
WC0702 Soft-Output Trellis/Tree Iterative Decoder for High-Order BICM on MIMO Frequency Selective Rayleigh Fading Channels
Kitty K. Y. Wong, Queen’s University, Canada
Peter J. McLane, Queen’s University, Canada
WC0703 Joint Channel Estimation and Data Detection for SIMO Systems: An EM-based Approach
The-Hanh Pham, National University of Singapore, Singapore
A. Nallanathan, National University of Singapore, Singapore
Y.-C. Liang, Institute for Infocomm Research, Singapore
WC0704 Performance of the Pre/Post-FFT Smart Antenna Methods for OFDM-based Wireless LANs in an Indoor Channel with Interference
R. Alihemmati, Iran Telecommunication Research Center, Iran
E. Jedari, Iran Telecommunication Research Center, Iran
A. R. Enayati, Iran Telecommunication Research Center, Iran
A. A. Shishegar, Sharif University of Technology, Iran; Iran Telecommunication Research Center, Iran
M. Golparvar Roozbahani, Iran Telecommunication Research Center, Iran
G. Dadashzadeh, Iran Telecommunication Research Center, Iran
WC0705 Capacity and Coverage Enhancements of MIMO WLANs in Realistic Environments
Angela Doufexi, University of Bristol, UK
Eustace Tameh, University of Bristol, UK
Chris Williams, University of Bristol, UK
Andrew Nix, University of Bristol, UK
Mark Beach, University of Bristol, UK
Arantxa Prado, University of Bristol, UK

 

Session WC-08—Allocation, Control and Power Adaptation
Chair:
Frank H.P. Fitzek, Aalborg University, Denmark
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: ICEC – Halic

 

WC0801 A Distributed Power Control Algorithm for Time Varying Wireless Networks with Partially Observable Feedback
Siamak Sorooshyari, Bell Laboratories–Lucent Technologies, USA
WC0802 A Necessary and Sufficient Condition for Optimal Transmission Power in Wireless Packet Networks with ARQ Capability
Hanbyul Seo, Seoul National University, Korea
Byeong Gi Lee, Seoul National University, Korea
WC0803 Delay-Aware Power Adaptation for Incremental Redundancy Hybrid ARQ over Fading Channels with Memory
Ashok K. Karmokar, The University of British Columbia, Canada
Dejan V. Djonin, The University of British Columbia, Canada
Vijay K. Bhargava, The University of British Columbia, Canada
WC0804 A Design Methodology for Link Adaptation Schemes Using Constellations of Constant PAPR
Sébastien de la Kethulle de Ryhove, Norwegian University of Science and Technology, Norway
Geir E. Øien, Norwegian University of Science and Technology, Norway
WC0805 Enhanced Predictive Up/Down Power Control for CDMA Systems
Meik Dörpinghaus, RWTH Aachen University, Germany
Lars Schmitt, RWTH Aachen University, Germany
Ingo Viering, Nomor Research, Germany,
Axel Klein, Siemens Communications, Germany
Joachim Schmid, Siemens Communications, Germany
Gerd Ascheid, RWTH Aachen University, Germany
Heinrich Meyr, RWTH Aachen University, Germany

 

Session WC-09—Optimized Allocation of System Resources
Chair:
Meixia Tao, National University of Singapore, Singapore
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: ICEC – Halic

 

WC0901 On the Maximum Common Rate Achievable in a Coordinated Network
M. K. Karakayali, Rutgers University, USA
G. J. Foschini, Bell Laboratories–Lucent Technologies, USA
R. A. Valenzuela, Bell Laboratories–Lucent Technologies, USA
R. D. Yates, Rutgers University, USA
WC0902 Downlink Joint Base-Station Assignment and Packet Scheduling Algorithm for Cellular CDMA/TDMA Networks
Keivan Navaie, Carleton University, Canada
Halim Yanikomeroglu, Carleton University, Canada
WC0903 Distributed Resource Allocation through Noncooperative Game Approach in Multi-Cell OFDMA Systems
Hojoong Kwon, Seoul National University, Korea
Byeong Gi Lee, Seoul National University, Korea
WC0904 Non-Cooperative Transmission Game in Wireless Networks with Multipacket Reception and Packet Priority
Minh Hanh Ngo, The University of British Columbia, Canada
Vikram Krishnamurthy, The University of British Columbia, Canada
WC0905 A Cooperative Game Framework for Bandwidth Allocation in 4G Heterogeneous Wireless Networks
Dusit Niyato, University of Manitoba, Canada
Ekram Hossain, University of Manitoba, Canada

 

Session WC-10—Resource Allocation for Next Generation Systems
Chair:
Meixia Tao, National University of Singapore, Singapore
Wednesday 14 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Halic

 

WC1001 Distributed Delay-Aware Rate Control Algorithm for the Reverse-Link of CDMA Systems
Raymond Yim, Harvard University, USA
Oh-Soon Shin, Harvard University, USA
Vahid Tarokh, Harvard University, USA
WC1002 An Adaptive Time, Frequency and Code Allocation for MC-CDMA Systems
Youngju Kim, Yonsei University, Korea
Taehoon Kwon, Yonsei University, Korea
Kyung Ho Sohn, Yonsei University, Korea
Young Yong Kim, Yonsei University, Korea
Daesik Hong, Yonsei University, Korea
WC1003 Capacity of Fading Channels under Spectrum-Sharing Constraints
Amir Ghasemi, University of Toronto, Canada
Elvino S. Sousa, University of Toronto, Canada
WC1004 Spectrum Management Strategies for Efficient UMTS Integration in Wireless Beyond 3G Infrastructures
K. Tsagkaris, University of Piraeus, Greece
G. Dimitrakopoulos, University of Piraeus, Greece
P. Demestichas, University of Piraeus, Greece
WC1005 Delay Bounds for Resource Allocation in Wideband Wireless Systems
Marc Realp, Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain
Ana I. Pérez-Neira, Technical University of Catalonia, Spain
Raymond Knopp, Institut Eurécom, France

 

Session WC-11—Resource Allocation for OFDM Systems
Chair:
Petar Popovski, Aalborg University, Denmark
Wednesday 14 June, 16:00 – 17:30
Room: ICEC – Halic

 

WC1101 Heuristic Subcarrier Allocation Algorithms with Multi-Slot Frames in Multi-User OFDM Systems
Megumi Kaneko, Aalborg University, Denmark
Petar Popovski, Aalborg University, Denmark
WC1102 CSIT-Adaptive Multiuser Resource Management for Space-Time Coded MIMO/OFDM Systems
Weilan Huang, Hong Kong University of Science and Technology, China
K. B. Letaief, Hong Kong University of Science and Technology, China
Ying Jun Zhang, Chinese University of Hong Kong, China
WC1103 Adaptive Resource Allocation for Delay Differentiated Traffic in Multiuser OFDM Systems
Meixia Tao, National University of Singapore, Singapore
Ying-Chang Liang, Institute for Infocomm Research, Singapore
Fan Zhang, Hong Kong University of Science and Technology, China
WC1104 Adaptive Resource Allocation for Multicast OFDM Systems with Multiple Transmit Antennas
Berna Özbek, CNAM, France; Izmir Institute of Technology, Turkey
Didier Le Ruyet, CNAM, France
Hajer Khiari, CNAM, France
WC1105 Inter-Sector Scheduling in Multi-User OFDM
Anders Persson, Chalmers University of Technology, Sweden
Tony Ottosson, Chalmers University of Technology, Sweden
Gunther Auer, DoCoMo Euro-Labs, Germany

 

Session WC-12—Resource Allocation with Fairness and QoS Constraints
Chair:
Shahrokh Valaee, Univeristy of Toronto, Canada
Monday 12 June, 10:30 – 12:00
Room: ICEC – Topkapi A

 

WC1201 Priority-based Dynamic Spectrum Access with QoS and Interference Temperature Constraints
Yiping Xing, Stevens Institute of Technology, USA
Chetan N. Mathur, Stevens Institute of Technology, USA
M. A. Haleem, Stevens Institute of Technology, USA
R. Chandramouli, Stevens Institute of Technology, USA
K. P. Subbalakshmi, Stevens Institute of Technology, USA
WC1202 End-to-End and Mac-Layer Fair Rate Assignment in Interference Limited Wireless Access Networks
Mustafa Arisoylu, University of California, San Diego, USA
Tara Javidi, University of California, San Diego, USA
Rene L. Cruz, University of California, San Diego, USA
WC1203 Resource Management Scheme Reflecting Relative Utilities in Multi-Channel Wireless Systems
Dongkun Kim, Sogang University, Korea
Seonwoo Lee, Sogang University, Korea
Jinwoo Choe, Sogang University, Korea
Daehyoung Hong, Sogang University, Korea
Inseok Hwang, Samsung Electronics Inc., Korea
WC1204 Resource Occupancy Time in Wireless Networks
Yan Zhang, NICT, Singapore
Shaoqiu Xiao, NICT, Singapore
Mingtuo Zhou, NICT, Singapore
Masayuki Fujise, NICT, Singapore
WC1205 Two-Level Channel Multiplexing: A Novel Radio Resource Allocation Strategy for Satellite Digital Multimedia Broadcast System
Hongfei Du, Univeristy of Surrey, UK
Linghang Fan, Univeristy of Surrey, UK
Barry G. Evans, Univeristy of Surrey, UK

 

Session WC-13—Resource Allocation for Relay Networks
Chair:
Ekram Hossain, University of Manitoba, Canada
Monday 12 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Topkapi A

 

WC1301 Power Allocation, Rate, and Coverage for Relay-Assisted Downlink Data Transmission
Junjik Bae, Northwestern University, USA
Randall Berry, Northwestern University, USA
Michael L. Honig, Northwestern University, USA
WC1302 Maximum Throughput Power Control in CDMA Wireless Networks
Anastasios Giannoulis, Rice University, USA
Konstantinos P. Tsoukatos, University of Thessaly, Greece
Leandros Tassiulas, University of Thessaly, Greece
WC1303 On the Optimal Power Allocation for Nonregenerative OFDM Relay Links
Ingmar Hammerström, ETH Zurich, Switzerland
Armin Wittneben, ETH Zurich, Switzerland
WC1304 Optimal Power and Resource Allocation for Half-Duplex Cooperative Multiple Access
Wessam Mesbah, McMaster University, Canada
Timothy N. Davidson, McMaster University, Canada
WC1305 A PHY/MAC Approach to Wireless Routing
Cemal Akçaba, ETH Zurich, Switzerland
Rohit U. Nabar, Marvell Semiconductor, Inc., USA
Kin K. Leung, Imperial College, UK

 

Session WC-14—Cooperative Networks
Chair:
Andrea Conti, University of Ferrara, Italy
Monday 12 June, 16:00 – 17:30
Room: ICEC – Topkapi A

 

WC1401 Energy Efficiency of Dense Wireless Sensor Networks: To Cooperate or Not To Cooperate
Tony Q. S. Quek, Massachusetts Institute of Technology, USA
Moe Z. Win, Massachusetts Institute of Technology, USA
Davide Dardari, University of Bologna, Italy
WC1402 Complex Field Coding in Multi-Source Cooperative Networks for Full Diversity
Renqiu Wang, University of Minnesota, USA
Georgios B. Giannakis, University of Minnesota, USA
WC1403 Saturation Throughput Gain in Fixed Multiplexing Radio Networks with Cooperative Retransmission Protocols
Isabella Cerutti, Scuola Superiore Sant’Anna, Italy
Andrea Fumagalli, The University of Texas at Dallas, USA
George Ho, The University of Texas at Dallas, USA
WC1404 Collaborative Multiple-Access Protocols for Wireless Networks
Ahmed K. Sadek, University of Maryland, College Park, USA
K. J. Ray Liu, University of Maryland, College Park, USA
Anthony Ephremides, University of Maryland, College Park, USA
WC1405 Randomized Space-Time Coding for Distributed Cooperative Communication
Birsen Sirkeci Mergen, Cornell University, USA
Anna Scaglione, Cornell University, USA

 

Session WC-15—Relay Networks
Chair:
Susumu Yoshida, Kyoto University, Japan
Tuesday 13 June, 8:30 – 10:00
Room: ICEC – Topkapi A

 

WC1501 A Chunk-based OFDM Amplify-and-Forward Relaying Scheme for 4G Mobile Radio Systems
Markus Herdin, DoCoMo Communications Laboratories Europe GmbH, Germany
WC1502 Distributed Space-Time Block Coded OFDM for Relay-Assisted Transmission
Hakam Mheidat, University of Waterloo, Canada
Murat Uysal, University of Waterloo, Canada
Naofal Al-Dhahir, The University of Texas at Dallas, USA
WC1503 Hybrid Forwarding Scheme for Cooperative Relaying in OFDM-based Networks
Baþak Can, Aalborg University, Denmark
Hiroyuki Yomo, Aalborg University, Denmark
Elisabeth De Carvalho, Aalborg University, Denmark
WC1504 Advanced Fixed Relaying in Multihop-based Cellular Networks
Zaher Dawy, American University of Beirut, Lebanon
Sami Arayssi, American University of Beirut, Lebanon
WC1505 Cooperative Multiple-Access in Fading Relay Channels
A. Özgür Yýlmaz, Middle East Technical University, Turkey

 

Session WC-16—Multi-Hop Networks
Chair:
Zaher Dawy, American University of Beirut, Lebanon
Tuesday 13 June, 10:30 – 12:00
Room: ICEC – Topkapi A
 

WC1601 Impact of Shadowing Correlation on Coverage of Multihop Cellular Systems
Koji Yamamoto, Kyoto University, Japan
Atsushi Kusuda, Kyoto University, Japan
Susumu Yoshida, Kyoto University, Japan
WC1602 Optimal Relay Control in Power-Constrained Dual-Hop Transmissions over Arbitrary Fading Channels
Marios A. Gatzianas, Aristotle University of Thessaloniki, Greece
Leonidas G. Georgiadis, Aristotle University of Thessaloniki, Greece; Center for Research and Technology Hellas, Greece
George K. Karagiannidis, Aristotle University of Thessaloniki, Greece
WC1603 Classification and Generation of Non-Uniform User Distributions for Cellular Multi-Hop Networks
Mark Newton, The University of Edinburgh, UK
John Thompson, The University of Edinburgh, UK
WC1604 Packet-Level Performance Statistics in a Wireless Network Using Amplify-and-Forward Cooperative Diversity
Teerawat Issariyakul, University of Manitoba, Canada
Dusit Niyato, University of Manitoba, Canada
Ekram Hossain, University of Manitoba, Canada
Vikram Krishnamurthy, The University of British Columbia, Canada
WC1605 Performance Analysis of Coded Cooperation Diversity in Wireless Networks
Salam A. Zummo, King Fahd University of Petroleum and Minerals, Saudi Arabia

 

Session WC-17—Channel and Frequency Estimation for OFDM-I
Chair:
Hlaing Minn, The University of Texas at Dallas, USA
Tuesday 13 June, 14:00 – 15:30
Room: ICEC – Topkapi A

 

WC1701 Pilot Designs for Consistent Frequency Offset Estimation in OFDM Systems
Hlaing Minn, The University of Texas at Dallas, USA
Yinghui Li, The University of Texas at Dallas, USA
Naofal Al-Dhahir, The University of Texas at Dallas, USA
Robert Calderbank, Princeton University, USA
WC1702 A Maximum Likelihood Doppler Frequency Estimator for OFDM Systems
Yang-Seok Choi, Intel Corporation, USA
O. Can Ozdural, Oregon State University, USA
Huaping Liu, Oregon State University, USA
Siavash Alamouti, Intel Corporation, USA
WC1703 Sensitivity of OFDM-CDMA Systems to Carrier Frequency Offset
Youssef Nasser, CEA-LETI, France
Mathieu des Noes, CEA-LETI, France
Laurent Ros, LIS, INPG, France
Geneviève Jourdain, LIS, INPG, France
WC1704 Iterative OFDM Receiver with Channel Estimation and Frequency-Offset Compensation
Xuan Huan Nguyen, University of New South Wales, Australia
Jinho Choi, University of New South Wales, Australia
WC1705 Channel Estimation and Bit-Loading in Wireless Multicarrier Systems Based on Decimated Signal Feedback
Xiaofei Dong, University of California, Davis, USA
Zhi Ding, University of California, Davis, USA

 

Session WC-18—Channel and Frequency Estimation for OFDM-II
Chair:
Ananthanarayanan Chockalingam, Indian Institute of Science, India
Tuesday 13 June, 16:00 – 17:30
Room: ICEC – Topkapi A

 

WC1801 Optimal Training Sequences for Joint Channel and Frequency-Dependent IQ Imbalance Estimation in OFDM-based Receivers
Eduardo Lopez-Estraviz, Interuniversity Micro-Electronics Center, Belgium
Stefaan De Rore, Interuniversity Micro-Electronics Center, Belgium
Francois Horlin, Interuniversity Micro-Electronics Center, Belgium
Liesbet Van der Perre, Interuniversity Micro-Electronics Center, Belgium
WC1802 Efficient Estimation of Fast Fading OFDM Channels
Q. T. Zhang, City University of Hong Kong, China
X. Y. Zhao, City University of Hong Kong, China
Y. X. Zeng, City University of Hong Kong, China
S. H. Song, City University of Hong Kong, China
WC1803 A New Method for Frequency Offset and Channel Estimation in OFDM
Yonghong Zeng, Institute for Infocomm Research, Singapore
Wing Seng Leon, Institute for Infocomm Research, Singapore
Ying-Chang Liang, Institute for Infocomm Research, Singapore
A. Rahim Leyman, Institute for Infocomm Research, Singapore
WC1804 Blind Channel Estimation for OFDM Systems via a General Non-Redundant Precoding
Feifei Gao, National University of Singapore, Singapore
A. Nallanathan, National University of Singapore, Singapore
WC1805 Low-Complexity Subspace Tracking based Channel Estimation Method for OFDM Systems in Time-Varying Channels
Min Huang, Tsinghua University, China
Xiang Chen, Tsinghua University, China
Shidong Zhou, Tsinghua University, China
Jing Wang, Tsinghua University, China

 

Session WC-19—OFDM Systems
Chair:
Sherman Shen, University of Waterloo, Canada
Wednesday 14 June, 8:30 – 10:00
Room: ICEC – Topkapi A

 

WC1901 WC1901 Practical Feedback Design based OFDM Link Adaptive Communications over Frequency Selective Channels
Guowang Miao, Tsinghua University, China
Zhisheng Niu, Tsinghua University, China
WC1902 WC1902 Adaptive Bit-Interleaved Coded OFDM with Reduced Feedback Information
Chang Kyung Sung, Korea University, Korea
Inkyu Lee, Korea University, Korea
WC1903 WC1903 PAPR Performance of IDFT-based Uncoded OFDM Signals with Null Subcarriers and Transmit Filtering
Qu Zhang University of Massachusetts, USA
Byung Wook Han, Pohang University of Science & Technology, Korea
Joon Ho Cho, Pohang University of Science & Technology, Korea
Shuangqing Wei, Louisiana State University, USA
WC1904 WC1904 Effects of Multiple Users’ CFOs in OFDM-SDMA Up-Link—An Interference Model
Malte Schellmann Heinrich-Hertz-Institut, Germany
Volker Jungnickel Heinrich-Hertz-Institut, Germany
WC1905 WC1905 Cancellation of Multiuser Interference due to Carrier Frequency Offsets in Uplink OFDMA
S. Manohar, Indian Institute of Science, India
V. Tikiya, Indian Institute of Science, India
D. Sreedhar, Indian Institute of Science, India
A. Chockalingam, Indian Institute of Science, India

 

Session WC-20—OFDM System Design Issues
Chair:
Jeffrey Andrews, The University of Texas at Austin, USA
Wednesday 14 June, 10:30 – 12:00
Room: ICEC – Topkapi A

 

WC2001 Low Complexity Affine MMSE Detector for Iterative Detection-Decoding MIMO OFDM System
Daniel N. Liu, University of California, Los Angeles, USA
Michael P. Fitz, University of California, Los Angeles, USA
WC2002 Capacity Maximizing ICI Canceling Windows for OFDM in Time-Varying Channels
Jae Yeun Yun, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Sae-Young Chung, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
Yong H. Lee, Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea
WC2003 Doppler Diversity for OFDM High-Speed Mobile Communications
Xin Wang, Beijing Jiaotong University, China
Gang Zhu, Beijing Jiaotong University, China
Xia Chen, Beijing Jiaotong University, China
Zhen-hui Tan, Beijing Jiaotong University, China
WC2004 Trellis Shaping for PAR Reduction in OFDM Systems
Trung Thanh Nguyen, The University of British Columbia, Canada
Lutz Lampe, The University of British Columbia, Canada